Pınarbaşılılar eylem hazırlığında

banner37

Pınarbaşı Muhtarı Hacıyarım, belediyenin köylerine yeterli hizmet vermediğini iddia ederken, Dikmen Belediye Başkanı Çelebi, köye hizmet verilmediği yönünde yapılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi

Pınarbaşılılar eylem hazırlığında
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Adını, bir zamanlar köyde çokça bulunan pınarlardan alan ve eski adı “Kırnı” olan Pınarbaşı köyünün sakinleri, Dikmen Belediyesi’nden yeterli hizmeti alamadığını iddia edip, eylem yapacaklarını söylerken, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise bu iddiaları reddederek, yapılan hizmetleri anlatıp “Kimse bize Pınarbaşı’yla ilgilenilmediğini söylemesin” dedi.

KIBRIS’a konuşan birçok vatandaş, köylerinin belediyeye bağlı olmadan önce daha fazla hizmet aldığını belirterek, eskiden köy muhtarlığına ait bir çöp kamyonlarının bile olduğunu söyledi.

Vatandaşlar, köylerindeki birçok yolun delik deşik olduğunu belirterek, Dikmen Belediyesi’nin köylerine hizmet vermediğini ve köylülerden sadece vergi almasını bildiğini kaydetti.

Pınarbaşı Muhtarı Kemal Hacıyarım’ın da Dikmen Belediyesi’nden yeterli hizmet alamadıklarını söylemesi üzerine harekete geçen KIBRIS Gazetesi muhabiri, Pınarbaşı köyüne giderek köylülerin dertlerini dinledi ve ardından Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ile birlikte Pınarbaşı köyünü birlikte gözlemledi.

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Pınarbaşı köyüne yapılan yatırımları KIBRIS’a yerinde anlattı.

Hacıyarım: Sorunların çözümü

için eylem yapmayı planlıyoruz

Pınarbaşı Muhtarı Kemal Hacıyarım, köylerinde birçok sorunun olduğunu belirterek, Dikmen Belediyesi’nden yeterli hizmet alamadıklarını söyledi.

Hacıyarım, köy yollarının çok kötü bir durumda olduğunu ifade ederek, birçok yerde çukurların ve belediyenin seçimlerden önce yaptığı su hattı projesinin tam anlamıyla bitirilememesi nedeniyle kazılan yol kenarlarının asfalt yerine toprakla kaplı olduğunu dile getirdi.

Dikmen Belediyesi’nden köylerine yeterli hizmet vermediğini yineleyen Hacıyarım, köy halkı olarak bu durumun artık canlarına tak ettiğini, bu nedenle de sorunlarının çözülebilmesi için eylem yapmayı planladıklarını kaydetti.

Hacıyarım, “Köyümüz Dikmen’e bağlı ama sanki de bağlı değilmişiz gibiyiz. Artık belediyenin bize hizmet vermesini istiyoruz” ifadelerini kullanarak, Dikmen Belediye başkanının yerel seçimlerde Pınarbaşı’ndan yeteri kadar oy almamasından dolayı köyleriyle ilgilenmediğini iddia etti.

Çelebi: İddialar gerçeği yansıtmıyor

Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Dikmen Belediyesi’ne bağlı olan tüm köylerde olduğu gibi Pınarbaşı köyüne de birçok yatırım yapıldığına dikkat çekerek, köye hiçbir yatırım yapılmadığı ve köye hizmet verilmediği yönünde yapılan iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Çelebi, Pınarbaşı köyüne 300 bin TL’ye taş duvar ve 250 bin TL’ye köy anaokulunun tadilatını ve çevre düzenlemesini yaptıklarını, 350 bin TL’ye de tüm içme suyu ishale hattını yenilediklerini belirterek, tüm bu yatırımların tamamen kendi öz kaynakları tarafından yapıldığını kaydetti.

banner134
Ayrıca TC Yardım Heyeti ve belediyenin ortaklığında da Pınarbaşı’na dere ıslahı projesini yaptıklarını belirten Çelebi, “Kimse bize Pınarbaşı’yla ilgilenilmediğini söylemesin” dedi.

“Pınarbaşı’nın tüm içme suyu hattı tamamen yenilendi”

Çelebi, Pınarbaşı köyündeki eski su hatlarının değiştirilmesi için hazırlanan içme suyu ishale hattı projesinin yaklaşık 4 ay önce tamamlandığını belirterek, söz konusu projeyle birlikte toplam 5.5 kilometrelik su hattının tamamen yenilendiğini dile getirdi.

İçme suyu ishale hattı projesi sayesinde önümüzdeki 50 yıl boyunca köyün su hatlarının değiştirilmesine gerek kalmayacağının altını çizen Çelebi, proje nedeniyle kazılan yol kenarları ile köy içindeki tüm yolların en erken zamanda tamamen asfaltlanacağını söyledi.

“Köyün tüm yolları asfaltlanacak”

Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin bu yıl 5 bin 700 ton asfalt döktüğünü belirterek, “Pınarbaşı’nı asfaltlamak için bin 500 ton asfalta ihtiyacımız vardı. Biz asfaltı öncelikle Pınarbaşı’na dökelim istedik ama müteahhit firma dövizdeki yükselişten dolayı bunu kabul etmedi. Köyün yolları su hatları değiştirildiği için biraz kötü durumdadır ama nisan sonundan beri o haldedir” ifadelerini kullandı.

Belediyenin 2018 projelerinin arasında asfaltlama projelerinin de bulunduğunu belirten Çelebi, “Belediyemizin ilk yapacağı asfaltlama çalışması Pınarbaşı’da olacaktır. Köyün asfaltlama işlemini yılsonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Köyü yeni bir çehreye kavuşturmayı amaçlıyoruz”

Dere ıslahı projesi sayesinde yağmur yağdığı sırada dağlardan gelen yağmur suyunu kontrol altına aldıklarını kaydeden Çelebi, geçmişte birçok evin yağışlardan etkilendiğini, ancak artık bu sorunun giderildiğini söyledi.

Çelebi, köy anaokulunun geçmişte atıl durumda olduğuna dikkat çekerek, belediyenin özverili çalışmasıyla okul ve çehresinin düzenlendiğini dile getirdi.

Köyün birçok bölgesine taş duvar yaptıklarına da değinen Çelebi, “Amacımız köyü yeni bir çehreye kavuşturmaktır” şeklinde konuştu.

“En iyi hizmeti sunmak için çok çaba gösteriyoruz”

Pınarbaşı’nda bulunan sağlık ocağına bakanlıktan ayda bir kez doktor geldiğini ve orada köy halkına poliklinik hizmeti sunduğuna dikkat çeken Çelebi, Dikmen Belediyesi’nin ayrıca tüm bölgelerde olduğu gibi Pınarbaşı’nda da 65 yaş üstü kişilere sağlık hizmeti verdiğine vurgu yaptı.

Ayrıca son 11 yıldır belediyeye bağlı olan tüm köylerdeki spor kulüplerine de düzenli olarak maddi yardım yapıldığını da söyleyen Çelebi, Pınarbaşı spor Kulübü’nün de söz konusu yardımlardan yararlandığını sözlerine ekledi.

Dikmen Belediyesi olarak tüm bölgelere en iyi hizmeti sunmak için çok çaba gösterdiklerinin altını çizen Çelebi, Pınarbaşı halkının belediyeden hizmet almadığını düşünmesinin çok üzücü olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 08:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75