Pişmanlık duymadan, hırsızlık yaptılar

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ümit Horç ve Halil Dağlı’yı, 5 ayda hasara uğratıp açtıkları 6 evden hırsızlık yapmaktan 5 yıl ağır hapse mahkûm etti

Pişmanlık duymadan, hırsızlık yaptılar
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK
 

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Ekim 2019 ile Şubat 2021 tarihleri arasında, 5 ayda, sistematik bir şekilde, pişmanlık duymadan, meslek edinir şekilde, 6 evi hasara uğratıp açarak, içerisinden yaklaşık 30 bin TL değerinde eşya sirkat eden Mehmet Ümit Horç ve Halil Dağlı’yı yargılayarak, ibretlik hapis cezasına çarptırdı.
Mahkeme, Mehmet Ümit Horç ve Halil Dağlı’yı geceleyin ev açma, ağır suç işlemek maksadıyla eve girme, sirkat, kasti hasar ve mülke tecavüz suçlarından suçlu bulup, 5 yıl ağır hapse mahkûm etti.
Kıdemli Yargıç Fatma Şenol başkanlığında, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı üye yargıç açıkladı.
Üye yargıç Hazan Aksun, sanıkları kabul beyanları ve iddia makamının mahkemeye ibraz ettiği olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen suçlarından suçlu bulup mahkûm ettiklerini belirtti.
Mehmet Ümit Horç’un benzer sabıkasına değinen Aksun, her iki sanığın da benzer 5 davasını, talep üzerine, nazarı dikkate aldıklarını kaydetti. Horç’un avukatı aracılığıyla Dağlı’nın ise şahsen, mahkemeden özür dileyip nedamet getirdiklerini dile getiren Aksun, “İşlenen suçlar ciddi ve vahimdir. 5 ay içerisinde, tekerrürden, pişmanlık duyulmadan, 6 farklı kişi mağdur edilmiştir” dedi.

“Yaygın suçlar, hoşgörü yok”

banner134
Konu suçların ciddi hapislik cezaları öngördüğüne değinen üye yargıç Hazan Aksun, şöyle devam etti:
“Anayasa’nın 14/1 maddesine göre herkes, barış, güven ve huzur içerisinde yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Ve yine Anayasa’nın 20/1 maddesine göre kimsenin konutuna dokunulamaz.
Bu maddelerden anlaşılacağı gibi, KKTC’de yaşayan herkes, mülkiyet elde etme, koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Ayrıca herkes, konut dokunulmazlığı ve konutunda huzur içinde yaşama hakkına sahiptir. Bu haklar o kadar değerli görülmüştür ki, bu hakların çerçevesi Anayasa’daki gibi garanti altına alınmıştır.”
Hazan Aksun, ayrıca, yıllık yayımlanan raporları, adli ihbar olarak dikkate aldıklarını belirterek, konu suçların, ağır ceza mahkemelerinin gündemi en çok meşgul eden yaygın suç türleri arasında yer aldığına vurgu yaptı.
Aksun, mahkemelerin, başkalarına ait konutlara zorla girilmesine ve başkalarının alın teri ve emeğiyle kazanmış olduklarının çalınmasına göz yumulmasının düşünülemez olduğuna vurgu yaptı.
Konu suçların toplumda ciddi tedirginlik yaratıp, kamu düzenini bozduğuna dikkat çeken Aksun, “Bu kişilere karşı, kamu menfaatini ön planda tutarak, etkin ve caydırıcı cezalar vermemiz kaçınılmazdır” dedi.
Aksun, sanıklara verilecek cezanın sadece sanıklara değil, bu suçlara tevessül edecek başka kişilere de ibret verici olması gerektiğine vurgu yaptı ve huzurlarındaki meseleyi çok titiz ve ayrıntılı bir şekilde tezekkür ettiklerini belirttikten sonra, sanıkları 5 yıl hapse mahkûm etti.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75