Pişmanlık fayda etmedi

banner37

Kuzeyden güneye kaçak geçtikten sonra pişman olarak geri dönüp polise teslim olan Tansır Alı, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

Pişmanlık fayda etmedi

Mustafa ÖZYAĞCI

Lefkoşa’da 10 Temmuz tarihinde kalabalıktan yararlanıp, birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal ederek Metehan Kara Sınır Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a geçen ve aynı gün pişman olup geri geldikten sonra tutuklanan Pakistan uyruklu Tansır Alı, hakkında yürütülen polis soruşturması tamamlandığı için dün teminata bağlanılmak üzere yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Hakkında “Birinci derece askeri yasak bölgeyi ihlal” suçlaması getirilen Tansır Alı, teminat emri gereğince bir ayı geçmemek şartıyla yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görülen teminat duruşmasında, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Behrat Mavioğlu, polis memuru Aytan Özoğlu’nu tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özoğlu, zanlının, 10 Temmuz 2018 tarihinde saat 13.00 sıralarında yetkili makamlara bildirmeden kalabalıktan yararlanarak Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a gizli şekilde birinci derecede yasak olan askeri bölgeyi ihlal ederek geçtiğini söyledi.

Özoğlu, zanlı Alı’nın Güney Kıbrıs’a geçtikten 1 saat sonra pişman olup geri gelerek giriş yaptığı sınır kapısında KKTC polisine teslim olduğunu belirtti. Polis Özoğlu, zanlıya yardımcı olan bir Pakistan uyruklu şahsın daha olduğunun belirlendiğini, ancak bu şahsın henüz bulunmadığını ifade etti.

Tahkikatın tamamlandığını, zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini kaydeden Özoğlu, zanlının KKTC’de herhangi bir statüsü bulunmadığından davaları görüşülünceye kadar 1 ayı geçmemek kaydıyla cezaevinde kalmasını talep etti.

Yargıç Cenkay İnan, zanlıyla ilgili tahkikatın tamamlandığını, zanlının KKTC’de herhangi bir statüsü bulunmadığından dolayı davaları görüşülünceye kadar 1 ayı geçmemek kaydıyla Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu kalmasına karar verdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER