Piyango biletleri de artık dijital

banner37

Türkiye’de satışı sunulan “Yeni nesil Milli Piyango” biletine yapılan uygulama KKTC Devlet Piyangosu’na da yapılacak

Piyango biletleri de artık dijital
banner90
banner8

İbrahim FEVZİOĞLU

Klasik Milli Piyango biletleri artık sayısal oyun bayilerindeki makinelerden basılabilen, “yeni nesil biletler” olarak satışa sunulacak. KKTC Devlet Piyangosu da aynı uygulamayı hayata geçirecek.

Türkiye’deki uygulamanın kısa süre içerisinde ülkemizde de başlatılacağı öğrenildi.

Milli Piyango biletleri, ‘sayısal bilet’ olarak da üretilmeye başlandı. Bu biletler, sayısal oyun bayilerindeki makinelerde ve bilet satıcılarında olacak el terminalleriyle müsait olan, istenilen rakamlar basılarak satışa sunulacak.

Bu terminallerden yarım ya da tam biletin yanı sıra düz ve karışık seri bilet de satın alınabiliyor. Evlilik ve doğum günü gibi tarihlerin rakamlarına göre çeyrek, yarım ya da tam bilet de bastırılabiliyor.

Spor Dairesi Müdürü Alkan Değirmencioğlu, yeniliklere açık olduklarını belirterek Türkiye’yle paralel olarak aynı sistemi ülkemizde uygulamaya koymak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Devlet Piyangoları Birim Sorumlusu Biray Deliceırmak da, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Milli Piyango Dairesi’nin yapmış olduğu dijitalleşmiş yeni nesil Milli Piyango bileti sisteminin Kuzey Kıbrıs’a 4 veya 5 ay içerisinde gelebileceğinin müjdesini verdi.

Deliceırmak: Yüzde 100 güvenilir

Devlet Piyangoları Birim Sorumlusu Biray Deliceırmak, dijitalleşmiş piyango bileti sisteminin TC tarafından test edildiğini belirterek “Biletler üzerinde numarasız olarak basılan barkodları, sadece bilet basımlarına özel kullanılan makineler okuyabilir. Bu yüzden yüzde 100 güvenilirdir” dedi.

banner134
KKTC Devlet Piyangosu seyyar satıcılarının bu sistemle işlerinin kolaylaşacağını ifade eden Deliceırmak, daha kolay satış daha kolay amorti kazanılacağını söyledi.

Devlet Piyangosu ajanslarında ve bayilerde olacak terminallerden düz ve karışık seri bilet satın alınabildiğini, isteğe bağlı olarak özel rakamlara bilet de bastırılabildiğini anlatan Deliceırmak, sistemin Türkiye’deki gibi Kuzey Kıbrıs’ta da bilet satışlarını artacağının düşündüklerini belirtti.

Türkiye’deki uygulama nasıl?

Geleneksel Milli Piyango biletleri, artık sayısal oyun bayilerindeki makinelerde basılarak satışa sunuluyor.

Vatandaşlar, seyyar Milli Piyango bileti bayilerinin yanı sıra, Sayısal Loto bayilerinden de sayısal olarak üretilmiş bilet alabiliyor. Buna göre, çekiliş planındaki numaraların bir kısmı basılı, bir kısmı da sayısal olarak satışa sunuluyor. Sayısal olarak satılan biletler, merkezi oyun sisteminden düşülüyor.

Milli Piyango yılbaşı özel çekişinde de vatandaşlar artık bayiler önünde uzun kuyruklar oluşturmak yerine, Türkiye’de sayıları 5 bini bulan sayısal oyun bayilerindeki makinelerden de bu biletleri temin edebilecek.

Yeni nesil Milli Piyango biletlerinin görünümü Sayısal Loto biletlerine benziyor ve üzerinde "Milli Piyango bileti" ifadesi yer alıyor. Biletler üzerinde ayrıca, çekiliş tarihi, biletin seri numarası, oynanma tarihi ve saati, bayi numarası gibi bilgiler de bulunuyor.

Sayısal oyun makinelerinde de vatandaşlar aynı basılı biletlerde olduğu gibi çeyrek, yarım ya da tam bilet yanında düz ve karışık seri bilet satın alabiliyor. Bu makinelerde vatandaşlar, son 5 rakamına kadar biletleri talep edebiliyor. İsteyen vatandaşlar, evlilik ve doğum günü gibi tarihlerin rakamlarına göre çeyrek, yarım ya da tam bilet bastırabiliyor.

Yeni sayısal biletler, güvenlik açısından klasik Milli Piyango biletleri gibi yüksek özelliklere sahip. Sayısal Loto gibi termal kâğıtlara basılı biletlerde, mor ışıkta görünen filigran gibi güvenlik önlemleri yer alıyor.

Yeni dönemde, ufak ikramiyeler de sayısal oyun bayileri tarafından ödenecek.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 09:59
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75