Piyasada tahıl sıkıntısı yaşanabilir

banner37

Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, bu yılki arpa-buğday rekoltesinin 23 bin ile 25 bin ton civarında olmasını beklediklerini vurguladı, elde edilecek ürünün ancak ülkenin tohumluk ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi

Piyasada tahıl sıkıntısı yaşanabilir
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“FİYAT YÜKSEK OLACAK”… Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş, bu yılki arpa ve buğday rekoltesinin ancak tohumluk olabilecek kadar olduğuna dikkat çekerek, rekoltenin 23 bin-25 bin ton kadar olmasını beklediklerini, ülkenin tohumluk ihtiyacının da 23 bin ton olduğunu belirtti. Çavuş, arpa ve buğday fiyatının belirlenmesiyle ilgili Tarım Bakanlığı yetkilileriyle ön görüşme yaptıklarını fiyatın yüksek olacağını söyledi. Tüccara arpa ve buğday satılmasının yasaklandığını ve sadece Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu ürünleri alabilmesi yönünde adım atıldığını ifade eden Kelle, böylelikle tüccarın düşük fiyatlara ürünleri almasının önüne geçildiğini belirtti.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, arpa ve buğday fiyatının belirlenmesiyle ilgili Tarım Bakanlığı yetkilileriyle ön görüşme yaptıklarını belirterek fiyatın yüksek olacağını söyledi.

Kelle, bu yılki arpa ve buğday rekoltesinin ancak tohumluk olabilecek kadar olduğuna dikkat çekerek, rekoltenin 23 bin-25 bin ton kadar olmasını beklediklerini, ülkenin tohumluk ihtiyacının da 23 bin ton olduğunu ifade etti.

Daha önce kendilerinin de isteği ile tüccara arpa ve buğday satılmasının yasaklandığını hatırlatan Kelle, sadece Toprak Ürünleri Kurumu’nun bu ürünleri alabilmesi yönünde adım atıldığını belirtti.

Kelle, böylelikle tüccarın düşük fiyatlara ürünleri almasının önüne geçildiğini söyledi.

Kelle, kaçak yollarla tüccara satış yapan olur ve tespit edilirse şikayeti Bakanlığa yapacaklarını ifade ederek, geçmiş yıllarda bu ve buna benzer sıkıntılar yaşadıklarını kaydetti.

Daha önce Türkiye’den tohumluk ürün getirdiklerine vurgu yapan Kelle, özellikle arpada ülkemize uyum sağlayabilen bir cins bulamadıklarına dikkat çekti.

banner134
Başlatılan fiyat çalışmasında arpa fiyatının yüksek olmasını beklediklerini söyleyen Kelle, Çin ve Hindistan gibi ülkelerin bitkisel ve hayvansal üretime önem vermesi ve bu konuda gelişim sağlaması sayesinde bu ürünlerin ve gübre fiyatlarının arttığına işaret etti.

Kelle, bir torba gübre fiyatının 180 TL olduğunu ve önümüzdeki sene 200 TL’ye çıkmasının beklendiğine vurgu yaparak, büyük ülkelerin stoklama yönüne gittiğini, borsada ise rakamların yükseldiğini söyledi.

Kelle, tarımda sürdürebilirlik adına doğru çalışma yapılabilmesi için çabaladıklarını anlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75