banner6

Piyasada ucuzluk ne zaman?

banner37

TUTDER, gümrük, fon ve KDV’nin bir süreliğine kaldırılarak temel gıda ve temizlik ürünlerinde yüzde 10 ile 50 arasında ucuzluk sağlanması amacıyla yaptığı çalışmayı, Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sundu

Piyasada ucuzluk ne zaman?
banner151

Eniz ORAKCIOĞLU

Piyasadaki can yakan pahalılık, özellikle marketlerde düşmeyen fiyatlar, ülkenin bir numaralı gündemi olmaya devam ediyor. Vatandaşlar dört gözle fiyatların düşmesini, akaryakıt ve tüp gazda gelecek indirim kararını da sabırsızlıkla bekliyor.

Marketlerdeki fiyatların düşmesi ve piyasanın ucuzlaması için Hızlı Tüketim Ürünleri Tedarikçileri Derneği’nin (TUTDER) yaptığı çalışmayı Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sunduğu ve konunun görüşüldüğü bildirildi.

TUTDER’e göre, ürün henüz tüketime sunulmadan gümrük, fon, KDV v.s gibi vergilerle pahalılaştırılmasını önlemek, tüketicinin hangi üründen ne kadar alacağına kendisinin karar vereceği piyasa koşullarını yaratmak amacıyla yapılan çalışma, geçtiğimiz hafta Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sunuldu.

KIBRIS’a konuşan TUTDER Başkanı Berkan Özberkman, yeni kurlara göre firmaların pozisyon aldığını ve fiyat ayarlamalarını yaptıklarını belirterek, KDV indirimlerinin ve KDV sıfırlamalarının da raf fiyatlarına yansıyacağını kaydetti.

Temel gıda ve temizlik ürünlerinde gümrük, fon ve KDV’nin bir süreliğine kaldırılmasıyla birlikte bu ürünlerde yüzde 10 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda ucuzluğun raflara yansıyacağına ilişkin ayrıntılı çalışmayı Başbakan ve Maliye Bakanlığı’na sunduklarından bahseden Özberkman, raflarda ürünlerin ucuzlamasını sağlayacak bu çalışmanın görüşüldüğünü belirtti.

Özberkman, kedi, köpek mamalarında KDV ve gümrük vergilerine de dikkat çekerek, mamalarda KDV’nin yüzde 16 ve gümrükle birlikte yüzde 30 civarında ekstra bir masrafı olduğunu vurguladı.

Özberkman, bu konuda da adımlar atılması gerektiğini, özellikle kedi, köpek besleyen, sokak hayvanları için sürekli mama bulmak zorunda kalan dernekler ve hayvan severlerin mama alımında çok fazla zorlandıklarını söyledi.

Özberkman, dünyadaki hammadde fiyatlarındaki artışlara da işaret ederek, fiyatlardaki artışlarda bunun da etkisi olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104