“Piyasada yaprak kıpırdamıyor”

banner37

Pandemiyle birlikte dibe vuran ekonomi, bazı açılımlar olsa da yüzleri güldürmedi. Zamlar ve yüksek enflasyon karşısında alım gücü düşen vatandaşlar çarşıdan ayağını iyice kesince piyasaya da para düşmüyor

“Piyasada yaprak kıpırdamıyor”
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

MAMÜLCÜ: DİBE DOĞRU SÜRÜKLENİYORUZ… İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, iş insanının çöküşte olduğunu, dibe doğru sürüklendiğini belirterek, piyasa ve ekonominin, pandeminin başında ve ortasında nasılsa yine aynı şekilde devam ettiğini söyledi. “Piyasada yaprak kıpırdamıyor” diyen Mamülcü, ekonomik olarak birçok alanda sıkışıklığın devam ettiğini vurguladı.

İNCE: ÖNCE ENKAZ TOPARLANMALI… GİAD Başkanı Muhit İnce, yapılanların, atılan adımların doğru olduğunu ama yeterli olmadığını ifade ederek, “Şu anki açılımlar nisanda gerçekleşmiş olsaydı, bugün turizmi kurtarmış olurduk” dedi. Ekonomik çarkların döndüğünü söylemenin doğru olmayacağını belirten İnce, ortada 1.5 yıllık bir enkaz olduğunu ve öncelikle bu enkazı toparlamak gerektiğini kaydetti.

Pandeminin başından bugüne geçen yaklaşık 1.5 yılda birçok sektör ekonomik anlamda büyük yaralar aldı. Son kapanmanın ardından Bakanlar Kurulu’nun kademeli açılma kararları ile yaşam neredeyse normale döndü ama ekonomik sektörler hala kendine gelemedi.

İş insanları, piyasanın kötü gidişatına dikkat çekerek, ekonomiyi canlandıracak iki sektörden biri olan turizmin açılımında geç kalındığını ve bu sektörün kaybedildiğini düşünüyor.

Mamülcü: Birçok alanda sıkışıklık devam ediyor

İŞAD Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, iş insanlarının ekonomik olarak birçok alanda sıkışıklığının devam ettiğini vurguladı. Mamülcü, ülkemizin iki en büyük sektör olan turizm ve yüksek öğrenimin aktif çalışmamasının, iş insanlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Özel sektörün elinde şu an sadece kamu maaşlarının yansıması kaldığının altını çizen Mamülcü, sektörlerin iş yapamadığı için vergi yükümlülüklerini yerine getiremediğini, vergiler ödenemeyince maliyenin kasasına para girmediğini, böyle olunca da kamu maaşlarını kestiğini belirtti.

Mamülcü, tüm bu nedenlerle kitlenmiş bir piyasanın mevcut olduğuna vurgu yaparak, sürdürülebilir bir yapı olmadığına dikkat çekti.

Şu an yapılması gereken başlıca şeyin Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a para akışı için gerekli müzakereleri yapmak olduğuna işaret eden Mamülcü, piyasaya sıcak para akması için güneyden girişlerin ve Rumların ülkemizde para harcamasını sağlamak gerektiğini ifade etti. “Aynı zamanda yerel üretimde ekonomiye dönük teşvikler de doğru planlanmalıdır” diyen Mamülcü, şu anda tarımda üretilen süt, narenciye, karpuz gibi birçok ürünün maliyetlerinin artmasına rağmen çok ucuza satıldığını kaydetti.

Mamülcü, piyasanın ve ekonominin pandeminin başında ve ortasında nasılsa yine aynı devam ettiğini belirterek, piyasanın kilitlendiğini söyledi.  “Piyasada yaprak kıpırdamıyor” diyen Mamülcü, sektörlerin batma noktasına çoktan geldiğini belirtti.

Mamülcü, alınan kredilerin ödeme zamanının geldiğini, ama iş insanının kredi parasını yerine koyamadığı için dibe doğru sürüklendiğini vurgulayarak, tüm bunların yanında çeşitli mal ve hizmetlere gelen zamların, akaryakıtın fiyatının artmasının büyük sıkıntılar yarattığını ve iş dünyasının büyük çöküş içinde olduğunu kaydetti.

banner134
İnce: Yüksek öğrenim ve turizm nisan ayında açılmalıydı

GİAD Başkanı Muhit İnce, genç iş insanları olarak mart ayından başlayarak özellikle iki lokomotif sektör olan turizm ve yüksek öğrenimle ilgili bakanlıklarla görüşmeler yapıp taleplerde bulunduklarını söyledi.

İnce, nisanda açılım olacaksa bunun erkenden açıklanması gerektiğini ilgili bakanlıklara ilettiklerini belirterek, “Böylelikle turizm sektörü ve paydaşları, yüksek öğrenim sektörü planlamalarını o doğrultuda yapacaktı” şeklinde konuştu.

Eğitim Bakanlığı’nın sendikaların karşısında durup, irade göstererek yüz yüze eğitime geçmesinin öneminden de bahsettiklerini vurgulayan İnce, yüksek öğrenimde yüz yüze eğitimin ve turizmin nisan ayında açılmasının piyasa için olumlu olacağını aktardı.

İnce, 3 ay önce alınması gereken kararların ve açılımların daha yeni başladığının altını çizerek, az da olsa kararlarla olumlu hava yaratılsa da geç kalındığını belirtti.

“3 ay önce açılımlar gerçekleşmiş olsaydı bugün turizmi kurtarmış olurduk” diyen İnce, pandeminin olumlu bir havaya büründüğü şu günlerde, hükümetin de olumlu adımlar atarak kendini olumlu havaya doğru evirmesi gerektiğine işaret etti.

İnce, hükümetin hiç değilse turizm için kalan 2-3 aylık süre için olumlu adımlar atarak bu zamanı lehe çevirmek gerektiğine dikkat çekti.

“Ekonomik çarklar alınan kararlarla dönüyor demek doğru olmaz” diyen İnce, ortada bir buçuk senelik bir enkaz olduğunu ve öncelikle bu enkazı toparlamak gerektiğini söyledi.

İnce, ekonomik çarkların yüzde 100 dönüyor durumda olmadığını, işsizliğin devam ettiğini ifade ederek, bu noktada mevcut durumu doğru analiz edip, doğru adımlar atmanın önemli olduğunu kaydetti.

İnce, yapılanların, atılan adımların doğru olduğunu ama yeterli olmadığını vurguladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ck
Ck - 3 hafta Önce

Bu ulke sadece devletmemurlarinin maasini odemekle donmez!!! Ozel sektorude destekleyin.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75