banner6

Piyasadaki tüp gaz yeterli

banner37

K-PET’e LPG sağlayan geminin fırtınadan dolayı doluma planlanan tarihten geç girmesi, piyasada tüp gaz sıkıntısının yaşanması endişesine neden oldu. Ancak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, endişeye gerek olmadığını söyledi:

Piyasadaki tüp gaz yeterli
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“GEMİ CUMARTESİ GELİYOR”…Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, “K-Pet’in elinde olan bir durum değil. Dolum merkezindeki sıkıntıdan dolayı gemiyi geriye attılar” diyerek, geminin cumartesi günü burada olacağını söyledi. Aşıkoğlu, bu süreç içerisinde piyasadaki stokların yeterli olacağının altını çizerek, geminin dolumdan gelmesinden sonra bir fiyat değişikliği öngörülmediğini de vurguladı.

Kıbrıs Türk Petrolleri’ne (K-PET) LPG sağlayan geminin, fırtınadan dolayı doluma planlanan tarihten geç girmesi, piyasada tüp gaz sıkıntısına neden olacağı endişesine neden oldu. Ancak Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, piyasadaki tüp gaz stoklarının yeterli olduğunu ve endişeye gerek olmadığını söyledi.

Aşıkoğlu, tüp gaz sıkıntısı haberlerinin ardından tüp gaza zam geleceği yorumlarının hatırlatılması üzerine de herhangi bir fiyat değişikliğinin öngörülmediğini belirtti.

Konu ile ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, dolum merkezinde yaşanan sıkışıklıktan dolayı geminin doluma geç girdiğini ve cumartesi günü ülkemize geleceğini ifade ederek, bu süreç içerisinde piyasadaki stokların yeterli olacağını yineledi.

Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET) Direktörü Malik İşimtekin de pazar günü 3 bin 650 ton LPG’nin tahliyesinin yapılacağını, pazartesi günü de dağıtıma geçileceğine işaret ederek “Sıkıntı yaratacak bir durum yok. Dağıtım tesislerinde yeterli gaz var” vurgusu yaptı.

Aşıkoğlu: Piyasadaki stoklar yeterli olacak

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, dolum merkezinde yaşanan sıkışıklıktan dolayı geminin doluma geç girdiğini belirterek, “K-Pet’in de elinde olan bir durum değil. Dolum merkezindeki sıkıntıdan dolayı bu gemiyi geriye attılar” dedi.

Cumartesi günü geminin burada olacağını, pazar günü de tahliyesinin yapılacağını ifade eden Aşıkoğlu, bu süreç içerisinde piyasadaki stokların yeterli olacağının altını çizdi.

Aşıkoğlu şöyle devam etti:

“Herkesin evinde ekstra tüpler var. Otellerin, işletmelerin ve tedarikçilerin stokları var. Bu stoklar olduğu için bir sıkıntı çıkmaz.

Herhangi bir sıkıntı ya da kriz yaşandığına dair bir bilgi bize ulaşmadı.

Piyasa ve borsaya baktığımızda da bir fiyat değişikliği görülmüyor. Fakat faturası daha bize ulaşmadığı için herhangi bir bilgimiz de yok.”

İşimtekin: Dağıtım tesislerinde yeterli gaz var

K-PET Direktörü Malik İşimtekin, ülkeye gelecek gaz yüklü geminin programını 45-60 gün öncesinden belirlediklerini ifade ederek, “Gaz dolumu için 15-18 Aralık tarihlerini vermiştik ama fırtınadan dolayı gemi gecikti. Gazların doluma girmesi bugüne(düne) sarktı” şeklinde konuştu.

İzmit’te dolum tamamlandıktan sonra geminin ülkemize geleceğini kaydeden İşimtekin, geminin, cumartesi günü geleceğini, pazar günü de tahliyesinin yapılacağını kaydetti.

İşimtekin, bu gemi ile 3 bin 650 ton LPG’nin geleceğini belirterek, “Pazar günü gemi tahliyesi yapılır. Pazartesi dağıtım başlar. Sıkıntı yaratacak bir durum yok. Dağıtım tesislerinde yeterli gaz var” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2022, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104