Piyasaya kalite ve fiyat istikrarı gelecek

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, LTB bünyesinde 1 Ekim itibariyle faaliyete geçecek olan Veteriner Ali Güçlü Mezbahası’nın üreticiler için son derece önemli olduğunu anlattı:

banner87
Piyasaya kalite ve fiyat istikrarı gelecek
banner90
banner99

Ceren ÖZBİL

Lefkoşa’da 1 Ekim itibariyle faaliyete geçecek olan Veteriner Ali Güçlü Mezbahası, hayvan üreticilerinin ümidi oldu.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) bünyesinde hizmete girecek ve Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) aracılığıyla hayvan alımı ile et satışlarının yapılacağı bu mezbaha ile et fiyatlarına istikrar getirilmesi, kaçak etin önüne geçilmesi ve tüketiciye kaliteli etin sunulması hedefleniyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu mezbahanın hayvan üreticileri açısından önemini anlattı ve şu anda et canlı hayvan fiyatlarını düşürmelerine rağmen kasapların tüketiciye yüksek fiyatlara satış yapmaya devam ettiğini söyledi.

Naimoğulları: Hem kalite artacak hem de fiyatlar düşecek

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eylemin ardından Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile yaptıkları anlaşmanın bir maddesinin TÜK’ün üreticiden canlı hayvan alarak LTB Mezbahası’nda kesime tabi tutulması, buzluklu araçlarla bu etlerin market ve kasaplara ulaştırılması olduğunu anlattı.

Bunun hem fiyatların düşmesine hem de tüketiciye daha kaliteli et sunulmasına olanak sağlayacağını kaydeden Naimoğulları, tüketicinin aldığı etin kuzu eti mi, koyun eti mi, inek eti mi, dana eti mi bileceğini ifade etti.

Naimoğulları ayrıca bu mezbahadan elde edilen etin kasapların yanında turizm sektörüne de sunulacağını söyledi.

“Buzluklu araçlara ihtiyaç var”

Sistemin planlandığı gibi yürütülebilmesi için buzluklu araçlara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Naimoğulları, bu konuda da Maliye Bakanı’nın kendilerine sözü olduğunu söyledi.

Naimoğulları, Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın etlerin sağlıklı bir şekilde taşınabilmesi için buzluklu araç alımında yardımcı olacağı sözünü verdiğini hatırlattı.

“Hem üretici hem de tüketici zarar ediyordu”

Türk Lirası’nın döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle üreticilerin girdi maliyetlerinin arttığına dikkati çeken Naimoğulları, buna rağmen satış yapabilmek kasaplara çok ucuza hayvan satışı yaptığını anlattı.

Ancak üreticilerin hayvan fiyatlarını düşürmesine rağmen bunun tüketiciye yansımadığını kaydeden Naimoğulları, kasapların yine yüksek fiyatlara et satmaya devam ettiğini söyledi.

Naimoğulları, LTB Mezbahası’nda kesilecek hayvan etlerinin TÜK aracılığı ile satılacağı için piyasaya denge geleceğini belirten Naimoğulları, TÜK’ün bu satışlara kâr eklemeyeceğini sadece giderini alacağını ifade etti.

“Kasaplar da buradan et alabilecek”

Bu mezbahada günde 600 küçükbaş hayvan ve 80 büyükbaş hayvan kesimi yapılabileceğini söyleyen Naimoğulları, bu etlerin soğuk hava depolarından saklanacağını belirtti.

Naimoğulları, dileyen kasapların bu mezbahaya giderek, et satın alabileceğini kaydetti.

“3 yıldır ciddi bir mücadele veriyoruz”

LTB Mezbahası’nın faaliyete geçmesi için 3 yıldır mücadele verdiklerini kaydeden Naimoğlulları, bazı mahkemelik durumlarla uğraşmak zorunda kalındığını anlattı.

Naimoğlulları Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı’nın çabasıyla da bu sorunun çözüldüğünü ve mezbahanın 1 Ekim’de faaliyete gireceğini söyledi.

“Diğer mezbahalarda da kesimler devam edecek”

Naimoğulları, bu mezbahanın faaliyete girmesinin ardından diğer mezbahaların da kapatılmayacağını söyledi ancak Haspolat ve Cihangir’de bulunan mezbahalar dışında kalan mezbahaların sağlık ve hijyen açısından uygun olmayıp kapatılmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Ülkede 35 tane mezbaha bulunduğunu söyleyen Naimoğulları, bu sayının çok fazla olduğunu belirtti.

“Maddi ve manevi desteğe hazırız”

Bu mezbahanın hayvan üreticileri için çok önemli olduğunu söyleyen Naimoğlulları, bu nedenle de maddi ve manevi desteğe hazır olduklarını kaydetti.

Naimoğulları, “tabii ki ufak tefek aksaklıklar olabilir. Ancak bu sistemin yürümesi için maddi ve manevi desteğe hazırız. Bu sistemle hem fiyatlar konusunda bir düzen oluşacak, hem kaçak etin önüne geçilecek hem de kalite oluşacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75