banner6

Piyasayı tüccar yönetiyor, Devlet müdahale etmiyor

banner37

Piyasayı tüccar yönetiyor, Devlet müdahale etmiyor
banner151 banner143

Cemre CEMALİ

   Hayvancılık sektörü için son derece önemli olan arpa ve yem fiyatlarındaki maliyet artışları hayvancıyı üretimden kopma noktasına getirdi.

   Yem üretiminin temel ham maddelerinden olan arpanın kilogram fiyatı son bir ayda 3 buçuk TL’den 6 TL’ye yükseldi. Yemi oluşturan ham maddelere ise son bir haftada yüzde 30-40’a yakın zam yapıldı.

   Akaryakıt, elektrik ve gübre gibi girdilere rağmen üretim yaparak ayakta durmaya çalışan Hayvan Üreticileri her gün yem maliyetlerinin artmasından şikâyetçi.

   KIBRIS’a konuşan Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, 50 kilogramlık bir torba yemin yüzde 60’ının ham maddelerden, yüzde 40’lık kısmının da arpadan oluştuğunu belirtti.

   Yemi oluşturan ham madde fiyatlarının dövize endeksli olduğu için her gün arttığını söyleyen Naimoğulları,  ham maddedeki artışın yem fiyatlarını da doğrudan etkilediğini ifade etti.

   Naimoğulları, ham maddelere her 2-3 günde bir zam uygulandığını söyleyerek “Son 1 haftada yüzde 30-40’a yakın zam oldu ama Toprak Ürünleri Kurumu yem maliyetlerinin artmasına müdahale etmiyor” dedi.

“Ham maddelerle birlikte yem fiyatları da artıyor”

   Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, yemi oluşturan ham madde fiyatlarının dövize endeksli olduğu için her gün arttığını belirterek ham maddedeki artışın yem fiyatlarını da doğrudan etkilediğini ifade etti.

   Naimoğulları, ülkedeki yem ihtiyacının yüzde 10’unun Binboğa Yem Fabrikası’ndan, yüzde 90’ının ise özel sektörden karşılandığını kaydetti.

   Ülkede yem fiyatlarını belirleyen 3 tane ham madde tedarikçisi olduğunu söyleyen Naimoğulları, soya, ayçiçeği, kepek, mısır, un gibi yemin içerisinde bulunan ham maddelerin bu tedarikçiler tarafından sağlandığını açıkladı.

   Naimoğulları, dövize endeksli olan ham maddelerin artışından sonra fiyatların nasıl olacağının tüccarların insafına kaldığına dikkat çekerek ülkeyi ‘tüccarların yönettiğini’ söyledi.

“Serbest piyasa ekonomisini bahane ediyorlar”

   Tüccarın istediği zaman ham madde fiyatlarını arttırdığını vurgulayan Naimoğulları, “Şimdi bir torba yemin hayvancıya maliyeti kalitesine göre yaklaşık 450-500 TL. Bu zamlar bir gün değil her gün oluşan zamlardır” şeklinde konuştu.

  Naimoğulları, yem fiyatları, akaryakıt ve elektrik gibi maliyetlerin hiç durmadan arttığını söyleyerek, devletin ise ‘serbest piyasa ekonomisini bahane ederek’ müdahalede bulunmadığını savundu.

   Özel sektördeki fabrikaların her gün zam yaptığını, Binboğa Yem Fabrikası’nın ise son yem zammını 10-15 gün önce yaptığını vurgulayan Naimoğulları, “Özel sektördeki fabrikalar geçen hafta yeme yine zam koydu, Binboğa için de zam eli kulağındadır” dedi.

“Son 1 haftada yüzde 30-40’a yakın zam oldu”

   Naimoğulları, 50 kilogramlık bir torba yemin yüzde 60’ının ham maddelerden, yüzde 40’lık kısmını da arpadan oluştuğunu belirtti.

   Yemi oluşturan ham maddelere her 2-3 günde bir zam uygulandığını ifade eden Naimoğulları, “Son 1 haftada yüzde 30-40’a yakın zam oldu ama Toprak Ürünleri Kurumu yem maliyetlerinin artmasına müdahale etmiyor” dedi.

   Naimoğulları, Toprak Ürünleri Kurumu’nun arpayı çiftçiden 4 buçuk TL’ye alarak hayvancıya 6 TL’ye peşin fiyata sattığına dikkat çekti.

   Arpanın kilogram fiyatının 1 ay önce 3 buçuk TL iken şimdi 6 TL olduğunu söyleyen Naimoğulları, yemin kilogram fiyatının ise Binboğa Yem Fabrikası’nda 8.30 TL civarında, özel sektörde de 10 TL olduğunu açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104