Plaj olmayan yerlerde denize girilmemeli!

banner37

Ülkede son 7 ay içerisinde 11 kişi denizde boğularak hayatını kaybetti. Bu durum hem plajlardaki cankurtaran eksikliklerinin hem de denize girildiğinde dikkat edilmesi gereken kuralların bir kez daha gündeme taşınmasına neden oldu

banner87
Plaj olmayan yerlerde denize girilmemeli!
banner90
banner99

11 KİŞİ BOĞULDU, 22 KİŞİ TEHLİKE ATLATTI… Polis Genel Müdürlüğü’nün son 7 ay içerisinde yayınladığı basın bültenlerine, 11 kişinin denizde boğularak hayatını kaybettiği ve 22 kişinin de boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı yansıdı. Bu kişilerden bazıları yüzerken kalp krizi geçirmesi, bazıları kalp krizi geçirip denize düşmesi ve bazıları da yüzerken dalgalara kapılması sebebiyle canından oldu.

“ŞAMANDIRANIN GEÇİLMEMESİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ”…Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, plaj olmayan ve cankurtaran olmayan yerde denize girmenin son derece sakıncalı olduğunu söyledi. Bu gibi yerlerde denize girilip, boğulma tehlikesi geçirildiğinde yardımcı olacak kimsenin olmadığını belirten Yeşilyurt, ayrıca plaj olan yerlerde de denize girilirken şamandıranın geçilmemesine özen gösterilmesi gerektiğini belirtti.

“ÇIPLAK ELLE KURTARILMAMALI”… YDÜ Yüzme Şube Sorumlusu Mehmet Gürcenk boğulma tehlikesi geçiren birinin çıplak elle kurtarılmaya çalışılmaması gerektiği konusunda uyardı ve yardım edilirken ya bir simit, ya bir odun ya da şemsiye gibi bir eşya uzatılarak kurtarılması gerektiğinin altını çizdi. Gürcenk aksi halde boğulmak üzere olan kişinin kendisini kurtarmaya çalışan kişiyi istem dışı olarak boğabileceği konusunda uyardı.

Ceren ÖZBİL


Kaplıca-Yedikonuk arasındaki, Tulumba mevkiine yüzmeye giden 5 kişilik bir ailenin 4’ünün denizde boğularak hayatını kaybetmesi, yüzerken karşı karşıya kalınabilecek tehlikeleri bir kez daha gündeme taşıdı.  


Ülkede son 7 ay içerisinde 11 kişi denizde boğularak hayatını kaybetti. Bu kişilerden bazıları yüzerken kalp krizi geçirmesi, bazıları kalp krizi geçirip denize düşmesi ve bazıları da yüzerken dalgalara kapılması sebebiyle canından oldu.


Polis Genel Müdürlüğü’nün son 7 ay içerisinde yayınladığı basın bültenlerine, 11 kişinin denizde boğularak hayatını kaybettiği ve 22 kişinin de boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı yansıdı.


Bu 11 kişiden 3’ü denizde yüzdüğü sırada rahatsızlanarak, biri rahatsızlanıp denize düşerek, 3’ünün de boğulmak üzere olan birini kurtarmak için denize girip, boğularak hayatını kaybetti.


 KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt ve YDÜ Yüzme Şube Sorumlusu Mehmet Gürcenk denize girilirken alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.


Yeşilyurt, plaj olmayan ve cankurtaran olmayan yerde denize girmenin son derece sakıncalı olduğunu ve bu gibi yerlerde boğulma tehlikesi geçiren birine yardım edecek biri bulunmadığını belirtti.


Gürcenk ise boğulma tehlikesi geçiren birinin çıplak elle kurtarılmaya çalışılmaması gerektiğini konusunda uyardı ve yardım edilirken ya bir simit, ya bir odun ya da şemsiye gibi bir eşya uzatılarak kurtarılması gerektiğinin altını çizdi.


 

Yeşilyurt: Plaj ve cankurtaran olmayan yerde denize girilmemeli


Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, plaj olmayan ve cankurtaran olmayan yerde denize girmenin son derece sakıncalı olduğunu söyledi.


Bu gibi yerlerde denize girilip, boğulma tehlikesi geçirildiğinde yardımcı olacak kimsenin olmadığını belirten Yeşilyurt, “insanlar bu alanlarda denize girdiğinde dalganın farkında olmuyor, panik yapıyor ve boğulma tehlikesi geçiriyor” dedi.

“Cankurtaranlık eğitimi verdik beklenen ilgiyi görmedik”


Federasyon olarak her yıl iki kez cankurtaranlık eğitimi verdiklerini ancak bu eğitimlere beklenen ilgiyi görmediklerini söyleyen Yeşilyurt, ülkede çok az otel ve plajda cankurtaran bulunduğunu hatırlattı.


Yeşilyurt, bu konuda devlet yetkililerinin sıkı bir denetim başlatması gerektiğini kaydetti ve sadece cankurtaran olmasının da tek başına yeterli olmayıp aynı zamanda gerek ekipmanın da olması gerektiğini belirtti.


Ender Yeşilyurt, gerekli ekipman olmaması durumunda cankurtaranın da hayatının tehlikeye girebileceğini ifade etti.

“Güvenli denizler bayraklarla belirtilmeli”


Güvenli denizlerin bayraklarla belirtilmesi gerektiğini kaydeden Yeşilyurt, ancak birçok plajda bu bayrakların bulunmadığına dikkati çekti.


Ender Yeşilyurt, sadece kendilerinin eğitim verdiği cankurtaranların bulunduğu birkaç plajda bu bayrakların yer aldığını söyledi.

“Şamandıralar geçilmemeli”


Ender Yeşilyurt, denize girildiğinde şamandıraları geçmemeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti ve şamandıraların güvenli alanı belirtmek için konulduğunu kaydetti.


Şamandıraların ilerinin tehlikeli ve görülmesi zor alanlar olduğuna işaret eden Yeşilyurt, bu nedenle denize girenlerin buna dikkat etmesi gerektiğin yönünde uyarı da bulundu.

Gürcenk: Ada ülkesiyiz, ancak tam olarak yüzme bilmiyoruz


YDÜ Yüzme Şube Sorumlusu Mehmet Gürcenk, bir ada ülkesi olduğumuzu ancak halkın büyük bir bölümünün tam olarak yüzme bilmediğini söyledi.


Suda gidebilmenin yüzebilmek anlamına gelmediğini ifade eden Gürcenk, bu nedenle mutlaka yüzme kursu alınması gerektiğini kaydetti.


Gürcenk, her bölgeye küçük olimpik havuzlar yapılıp, oralarda yüzme kursları verilebileceğini belirtti ve yüzme kurlarında da su da ki duruşların nasıl olduğunun, nefes alma tekniklerinin nasıl olduğunun, akıntıya karşı nasıl yüzülmesi gerektiğinin ve benzeri daha birçok hayat kurtarıcı yönetimin öğretildiğini anlattı.

“Plaj olan yerlerde denize girilmeli”


Gürcenk denize girilirken plaj olan yerlerde ve cankurtaran olan yerlerde denize girilmesine özel gösterilmesi gerektiğini belirtti.


Ayrıca belediyelerin de cankurtaran konusunda plajları denetlemesi gerektiğini kaydeden Gürcenk, bütün plajlarda cankurtaran olmasının zorunluluk olduğunun altını çizdi.

“Alkollü ve tok karnına denize girilmemeli”


Alkollü ve tok karına denize girilmemesi gerektiğini anlatan Gürcenk, tok karnına ve alkollü denize girmenin hareketleri kısıtladığını belirtti.


Gürcenk, “olası bir kramp durumunda hareketler kısıtlandığı için tok karnına ve alkollü denize girmek son derece sakıncalıdır” dedi.


Mehmet Gürcenk, ayrıca sıvı tüketimine de özen gösterilmesi gerektiğini ifade etti ve vücutta sıvı azalmasının da kramplara neden olduğunu söyledi.

“Akıntıdan kurtulmak için akıntıya karşı paralel yüzülmeli”


Gürcenk, akıntıya karşı yüzmenin tehlikeli olduğundan söz etti ve burada yapılması gerekenin akıntıya karşı paralel yüzerek, kıyıya ulaşmak olduğunu anlattı.


Mehmet Gürcenk, “akıntıya karşı yüzmek son derece tehlikelidir” dedi.

“10.00 ile 16.00 saatleri arasında denize girilmemeli”


Gürcenk, havanın en sıcak olduğu saatler olan 10.00 ile 16.00 arasında denize girilmemesi gerektiği konusunda uyardı ve ne yazık ki özellikle belli bir yaş üstü bazı kişilerinde bu nedenle denizde hayatın kaybettiğini hatırlattı.

“Boğulma tehlikesi geçiren bir kişi çıplak elle kurtarılmaya çalışılmamalı”


Gürcenk, boğulma tehlikesi geçiren bir kişinin de çıplak elle kurtarılmaya çalışılmaması gerektiğini söyledi ve şu şekilde konuştu:


“Boğulma tehlikesi geçiren bir kişi eğer çıplak elle kurtarılmaya çalışılırken, kurtarmaya çalışan kişiyi de boğabilir. Bu nedenle ya bir simitle, ya bir odunla ya da en kötü ihtimalle şemsi uzatarak kurtarılması gerekir.
 Çıplak elle kurtarmaya çalışmak son derece tehlikelidir.”

Polis raporuna göre boğularak hayatını kaybedenler: Geçitköy Barajı’na yüzmek için girdi, boğuldu


11 Mayıs 2019 tarihinde Geçitköy Barajı etrafında kamp yapan bir grup öğrenci arasında bulunan Nijerya uyruklu 24 yaşındaki Kubiat Abasi Okon, saat 09.00 sıralarında yüzmek için girdiği gölette gözden kayboldu.


Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ve Polis Özel Harekat Müdürlüğü ekipleri tarafından gölette yapılan arama kurtarma çalışmaları sonucu aynı gün saat 12.45 sıralarında Okon’un cansız bedenine ulaşıldı.

Denizde rahatsızlandı, boğularak hayatını kaybetti

banner134

16 Mayıs 2019’da denizde rahatsızlanan ve boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu turist tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, Gazimağusa’da deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu Anne Dore Melga Omme, tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 17 Mayıs 2019’da sabaha karşı saat 01.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Kalp krizi geçirip suya düştü, hayatını kaybetti


26 Mayıs 2019 tarihinde Girne’de geçirdiği rahatsızlık nedeniyle denize düşen 55 yaşındaki Yusuf Karagöz hayatını kaybetti.


Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Karagöz, kalp krizi ve suda boğulma nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dalgalara kapıldı, hayatını kaybetti


1 Temmuz 2019 tarihinde Gazimağusa’da sabah yüzmek için denize giren Ali Mücahit Sırmacı (E-59) dalgalara kapılarak yaşamını yitirdi.


Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, olay sabah saat 08.00 sıralarında meydana geldi.


Sırmacı ile birlikte denize giren ve boğulma tehlikesi geçiren Sadık Akmermer (E-55) ise görevliler tarafından kurtarılarak, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alındı.

Denizde rahatsızlandı


1 Temmuz 2019 tarihinde Tatlısu Zambak Tatil Köyü’nde denizde rahatsızlanan Mustafa Tekgüç (E-72) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamada, saat 12.00 sıralarında, kıyıdan yaklaşık 40 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren Mustafa Kemal Tekgüç’ün kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suda boğuldu


Çatalköy’de 29 Haziran tarihinde denizde yüzdüğü sırada rahatsızlanan 64 yaşındaki Yusuf İzzettin Işık hayatını kaybetti.


Yapılan otopsi neticesinde, Yusuf İzzettin Işık’ın ölüm nedeni suda boğulma olarak açıklandı.

Denizde boğulma tehlikesi geçirdi, kurtarılamadı


8 Temmuz 2019 tarihinde Karaoğlanoğlu’nda Kervansaray Halk Plajı’nda boğulma tehlikesi geçiren Güney Kıbrıs’ta sakin Joseph Foradavis (E-72), kaldırıldığı hastanede öldü.


Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Foradavis, 8 Temmuz 2019 saat 18.00 sıralarında,  kıyıdan yaklaşık 20 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada aniden rahatsızlanması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.


Joseph Foradavis kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Bir aileden 4 kişi doğuldu


12 Temmuz Cuma günü, saat 18.30 sıralarında Kaplıca - Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde, yüzmek için denize giren Ramazan Katırcı (E-48), Filiz Katırcı (K-40), Merve Katırcı (K-18) denizin aşırı dalgalı oluşundan dolayı boğuldu. 


Aynı yerde denizde bulunan Barış Katırcı (E-12) vatandaşlar tarafından kurtarılarak ambulans ile hastaneye sevk edildi.


Ardından Kaplıca-Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde denizde kaybolan Mert Katırcı’nın cesedinin de bulunmasıyla aynı aileden boğularak yaşamını yitirenlerin sayısı dörde yükseldi.


Helikopter ile deniz içerisinde tespit edilen Mert Katırcı’nın cansız bedeni karaya çıkarıldı. Mert Katırcı’nın 17 yaşında değil13 yaşında olduğu tespit edildi.


Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde müşahede altında bulunan Barış Katırcı’ýı kurtarırken boğulma tehlikesi geçiren Osman Göztaş (E-32) ise kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi.

Polis raporuna göre boğulma tehlikesi geçirenler: İki öğrenci boğulma tehlikesi geçirdi


18 Mayıs 2019 tarihinde Gazimağusa’da 2 öğrenci denizde boğulma tehlikesi geçirdi.


Polisin açıklamasına göre, Palm Beach plajından 20 metre açıkta yüzdükleri sırada boğulma tehlikesi geçiren Lefkoşa’da sakin Kenyalı öğrenciler Kennedy Kipkosgei (E-25) ve Edith Jeptoo (K-19), plajda yapılan ilk yardım müdahalesinin ardından önce Mağusa Devlet Hastanesi, daha sonra ise Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

6 yaşındaki çocuk boğulma tehlikesi geçirdi


20 Mayıs 2019 tarihinde, 6 yaşındaki Gleb Fedorov isimli çocuk, İskele’de bir sitenin çocuk havuzunda, babası gözetiminde yüzdüğü sırada su yutması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.


Fedorov, olayın ardından Gazimağusa Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Gazimağusa’da 6 kişi boğulma tehlikesi geçirdi


Yabancı uyruklu 6 kişi 19 Haziran 2019 tarihinde öğleden sonra Gazimağusa denizinde boğulma tehlikesi geçirdi. Vatandaşlar ve sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan kişilerin Gazimağusa Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından taburcu olduğu açıklandı.


Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, olay, Gazimağusa’da Silver Beach’de oldu. Yabancı uyruklu 6 erkek şahıs, deniz bisikletiyle kıyıdan yaklaşık 500 metre içerideyken akıntıya kapıldı, boğulma tehlikesi geçirdi.


Söz konusu şahısların üçü vatandaşlar tarafından karaya çıkarılırken, diğer üçü sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

68 yaşındaki turist boğulma tehlikesi geçirdi


21 Haziran 2019 tarihinde Çatalköy’de faaliyet gösteren bir otelin plajında kıyıdan yaklaşık iki metre deniz içerisinde yüzen Heidelore Bümann (K-68) aniden rahatsızlanarak, boğulma tehlikesi geçirdi.

Kaplıca Halk Plajında 5 kişi boğulma tehlikesi geçirdi


30 Haziran 2019’da Kaplıca Halk plajında 5 kişi boğulma tehlikesi geçirdi.


Polisten yapılan açıklamaya göre, 30 Haziran saat 11.00 sıralarında, Kaplıca Halk Plajında, yüzmek için denize giren 3 kişi, denizin aşırı dalgalı oluşundan dolayı boğulma tehlikesi geçirdi.


Söz konusu şahıslara yardımcı olmak için denize giren iki kişi, konu şahısların kurtarılmasına yardımcı olurken, kendileri de boğulma tehlikesi geçirdi.


Olay sonrası bir kişi, özel aracı ile Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Diğer şahıslar için bölgeye ambulans takviyesi yapıldı.

Boğulma tehlikesi geçirdi

  1 Temmuz 2019 tarihinde suda boğularak hayatını kaybeden Sırmacı ile birlikte denize giren Sadık Akmermer (E-55) de boğulma tehlikesi geçirdi.


Akmermer görevliler tarafından kurtarılarak kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alındı.

4 kişi boğulma tehlikesi geçirdi                                         


Bafra oteller bölgesinde faaliyet gösteren bir otelin havuzunda 4 yaşındaki Efe Savran ile Yenierenköy Balıkçı Barınağı içerisinde fiber teknenin su alıp batması neticesinde Mustafa Metni (E-27), Hürsen Metni (K-46) ve Nazan Gürsel (K-45) boğulma tehlikesi geçirdi.

Bir kişi daha boğulma tehlikesi geçirdi


Alsancak’ta dün yüzmek için denize giren 25 yaşındaki Kazakistan uyruklu Yesmukhamed Nurakhmet boğulma tehlikesi geçirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75