Plajlar cankurtaransız kaldı!

banner37

Hava sıcaklığının aniden artmasıyla ülkede deniz sezonu açılır açılmaz 3 kişi dalgalara kapılarak can verdi. Denizin o güzelim mavisi, kara haberlerle yüreklere kazındı. Sağlık ve ekonomiyi alt üst eden Koronavirüs belası, gazabını denizlere kadar taşıdı. Bu yıl salgın nedeniyle yurtdışından cankurtaran ve cankurtaran eğitmeni de getirilemedi ve denizler güvenlik açısından tamamen kaderine terk edildi

Plajlar cankurtaransız kaldı!
banner90
banner99
  • 1 AYDA 3 KİŞİ DENİZDE BOĞULDU… Polis Basın Subaylığı’nın mayıs ayında yayımladığı rapora göre, son bir ay içerisinde 3 kişi denizde boğularak hayatını kaybetti. Boğulma olaylarından biri 22 Mayıs’ta Kervansaray’da, diğer ikisi de geçtiğimiz hafta sonu Alagadi’de meydana geldi. 2019 yılında ise 11 kişinin denizde boğularak hayatını kaybettiği basına yansımıştı

  • “CANKURTARAN SAYISI YETERSİZ”… Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, bu yıl ülkede cankurtaran sıkıntısı olduğunu söyledi ve Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’den ne cankurtaran, ne de cankurtaran eğitmeni getirilebildiğini anlattı. Federasyona kayıtlı 50 cankurtaran olduğunu ifade eden Yeşilyurt, bu cankurtaranları da gelen talep üzerine belli plaj ve otellere yönlendirdiklerini belirtti

Ceren ÖZBİL

   Ülkemizde deniz mevsimi açılır açılmaz 3 kişinin boğularak hayatını kaybetmesi, denizlerde güvenlik konusunun yeniden tartışılmasına yol açtı.

   Bu yıl denizlerde daha da dikkatli olunması gerekiyor çünkü, salgın nedeniyle ülkeye yurtdışından cankurtaran ve cankurtaran eğitmeni de getirilemedi ve denizler, güvenlik açısından tamamen kaderine terk edildi.

   Alagadi’de geçtiğimiz hafta sonu denize giren iki gencin dalgalara kapılarak hayatını kaybetmesi, yüzerken karşı karşıya kalınabilecek tehlikeleri bir kez daha gündeme taşıdı. 

   Bilindiği üzere 22 Mayıs’ta da Kervansaray bölgesinde denizde bir genç boğulma tehlikesi geçirmiş ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, bu yıl ülkede cankurtaran sıkıntısı olduğunu söyledi ve vatandaşlara, denize gireceklerin yerin plaj ve kalabalık olmasına, arıca denizin dalgalı olmamasına dikkat etmeleri önerisinde bulundu.

Yeşilyurt: Cankurtaran sayısı yetersiz

   Kuzey Kıbrıs Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, bu yıl ülkede cankurtaran sıkıntısı yaşandığını söyledi ve geçmiş yıllarda bu açığın Türkiye’den gelen cankurtaranlarla kapatıldığını anlattı.

   Ancak bu yıl Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’den cankurtaran getirilemediğini ifade eden Yeşilyurt, “Bize kayıtlı şu anda 50 tane cankurtaran var. Başvuru yapan plaj ve otellere bu cankurtaranları yönlendirdik. Ancak bu sayı yetersizdir. Bu yıl birçok otel, özel plaj ve belediye plajında cankurtaran olmayacak” dedi. 

“Eğitmenler Türkiye’den

geldiği için eğitim de verilemiyor”

   Cankurtaranlık eğitiminin iyi yüzme bilenlerde havuz için 3, deniz içinse 5 gün olduğunu kaydeden Yerşilyurt, ancak eğitmenlerin de Türkiye’den gelmesi nedeniyle bu eğitimin verilemediğini belirtti.

   Yeşilyurt mayıs ayı başında federasyon olarak böyle bir eğitim verilmesini planladıklarını fakat korona virüs salgını nedeniyle eğitimin yapılmadığını söyledi.

“Plaj olmayan yerlerde denize girmeyin”

   Yeşilyurt, vatandaşlara, plaj olan yerlerde ve denizin dalgalı olmadığı durumlarda denize girmesini tavsiye etti ve şöyle konuştu:

   “Bu yıl vatandaşlar denize girerken çok daha dikkatli davranmalı… Ülkede cankurtaran sıkıntısı yaşanıyor. Bu nedenle denize girilirken, plaj ve kalabalık olan yerler tercih edilmeli. Ayrıca dalgalı denizlere de girilmemelidir”.

2019’da denizde boğularak hayatını kaybedenler:

Denizde rahatsızlandı, boğularak hayatını kaybetti

   16 Mayıs 2019’da denizde rahatsızlanan ve boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu turist tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, Gazimağusa’da deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren 77 yaşındaki Alman uyruklu Anne Dore Melga Omme, tedavi gördüğü Yakın Doğu Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 17 Mayıs 2019’da sabaha karşı saat 01.00 sıralarında yaşamını yitirdi.

Kalp krizi geçirip suya

banner134
düştü, hayatını kaybetti

   26 Mayıs 2019 tarihinde Girne’de geçirdiği rahatsızlık nedeniyle denize düşen 55 yaşındaki Yusuf Karagöz hayatını kaybetti.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Karagöz, kalp krizi ve suda boğulma nedeniyle yaşamını yitirdi.

Dalgalara kapıldı, hayatını kaybetti

   1 Temmuz 2019 tarihinde Gazimağusa’da sabah yüzmek için denize giren Ali Mücahit Sırmacı (E-59) dalgalara kapılarak yaşamını yitirdi.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, olay sabah saat 08.00 sıralarında meydana geldi.

   Sırmacı ile birlikte denize giren ve boğulma tehlikesi geçiren Sadık Akmermer (E-55) ise görevliler tarafından kurtarılarak, kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından müşahede altına alındı.

Denizde rahatsızlandı

   1 Temmuz 2019 tarihinde Tatlısu Zambak Tatil Köyü’nde denizde rahatsızlanan Mustafa Tekgüç (E-72) tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamada, saat 12.00 sıralarında, kıyıdan yaklaşık 40 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada rahatsızlanarak boğulma tehlikesi geçiren Mustafa Kemal Tekgüç’ün kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesinde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Suda boğuldu

   Çatalköy’de 29 Haziran tarihinde denizde yüzdüğü sırada rahatsızlanan 64 yaşındaki Yusuf İzzettin Işık hayatını kaybetti.

   Yapılan otopsi neticesinde, Yusuf İzzettin Işık’ın ölüm nedeni suda boğulma olarak açıklandı.

Denizde boğulma tehlikesi geçirdi, kurtarılamadı

   8 Temmuz 2019 tarihinde Karaoğlanoğlu’nda Kervansaray Halk Plajı’nda boğulma tehlikesi geçiren Güney Kıbrıs’ta sakin Joseph Foradavis (E-72), kaldırıldığı hastanede öldü.

   Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Foradavis, 8 Temmuz 2019 saat 18.00 sıralarında,  kıyıdan yaklaşık 20 metre deniz içerisinde bulunduğu sırada aniden rahatsızlanması sonucu boğulma tehlikesi geçirdi.

   Joseph Foradavis kaldırıldığı Girne Dr. Akçiçek Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Bir aileden 4 kişi boğuldu

   12 Temmuz Cuma günü, saat 18.30 sıralarında Kaplıca - Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde, yüzmek için denize giren Ramazan Katırcı (E-48), Filiz Katırcı (K-40), Merve Katırcı (K-18) denizin aşırı dalgalı oluşundan dolayı boğuldu. 

   Aynı yerde denizde bulunan Barış Katırcı (E-12) vatandaşlar tarafından kurtarılarak ambulans ile hastaneye sevk edildi.

   Ardından Kaplıca-Yedikonuk arasında Tulumba mevkiinde denizde kaybolan Mert Katırcı’nın cesedinin de bulunmasıyla aynı aileden boğularak yaşamını yitirenlerin sayısı dörde yükseldi.

   Helikopter ile deniz içerisinde tespit edilen Mert Katırcı’nın cansız bedeni karaya çıkarıldı. Mert Katırcı’nın 17 yaşında değil 13 yaşında olduğu tespit edildi.

   Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde müşahede altında bulunan Barış Katırcı’ýı kurtarırken boğulma tehlikesi geçiren Osman Göztaş (E-32) ise kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavisinin ardından Lefkoşa Dr Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevk edildi.

Bafra’da boğuldu
   Bafra’da 19 Ekim’de denizde yüzdüğü sırada geçirdiği rahatsızlık sonucu boğulma tehlikesi geçiren Elisabeth Gertrud Ulrıke Spadzinski (K-79), tedavi görmekte olduğu Yakın Doğu Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

2020

Junıor Ndawele Yanga hayatını kaybetti…

   Girne’de Kervansaray bölgesinde 22 Mayıs’ta denizde boğulma tehlikesi geçiren 26 yaşındaki Junıor Ndawele Yanga tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

   Olayla ilgili Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, denize giren ve denizin aşırı dalgalı olması sebebiyle boğulma tehlikesi geçirerek, aynı gün Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Yanga, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

İki genç dalgalara kapıldı

   Alagadi’de 23 Mayıs’ta denizde kaybolan 27 yaşındaki Mehmet Ceyhan’ı arama çalışmaları bugün devam ediyor.

   Polis, olumsuz hava koşulları ve denizin aşırı dalgalı olması nedeniyle sadece karadan sürdürülecek aramalarının saat 09.00’da başladığını açıkladı.

   Alagadi -3 mevkiinde 23 Mayıs’ta denize giren Ceyhan ve 22 yaşındaki Gözde Nur Binbir dalgalara kapılarak kaybolmuş ve arama çalışmaları sonucunda Gözde Nur Binbir’in aynı gün cansız bedenine ulaşılmıştı.

   Sahil güvenlik ekipleri, Polis Özel Harekat Müdürlüğü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopterle sürdürülen Ceyhan’ı arama çalışmaları başlatmış ve Mehmet Ceyhan’ın cansız bedenine de 4 gün sonra yani dün ulaşıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75