Plajlarda yeterli cankurtaran yok

banner37

Yaz geldi, serinleme mekanları havuz ve plajlar cıvıl cıvıl olmaya başlarken, gözler de can güvenliğiyle ilgili önlemlere çevrildi. Ülkemizde yıllardır sorun olan cankurtaran eksikliğine pandemi de darbe vurdu

Plajlarda yeterli cankurtaran yok
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“CANKURTARAN SAYIMIZ AZ”… Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, otel ve plajlarda cankurtaranların yetersiz ve ülkedeki cankurtaran sayısının da az olduğunu vurguladı. Yeşilyurt, pandemi nedeniyle otellerin her zamanki gibi Türkiye’den sertifikalı cankurtaran getirmekte sıkıntı yaşadıklarını, kendilerinin de aynı nedenle cankurtaranlık için kurs düzenleyemediklerini söyledi

Yaz gelince hemen herkesin ilk aklına gelen şey tatil. Deniz veya havuzsuz bir tatil ise düşünülemiyor. Sıcaktan ve yoğun iş temposundan bunalan vatandaşlar, özellikle hafta sonları serinlemek için deniz ve havuzlara akın ediyor. Deniz ve havuz dendi mi, buralarda boğulma tehlikesine karşı alınması gereken güvenlik önlemleri de büyük önem taşıyor.

Plaj ve havuzlar için cankurtaran bulundurmak şart olsa da ülkemizde bunun eksikliği yıllardır yaşanıyor.

Birçok plaj ve havuzda cankurtaranın olmayışı, vatandaşların hayatını riske atıyor.

Denetimlerden sorumlu belediye ve kaymakamlıklar ise bu soruna yıllardır çözüm bulamıyor.

Plâjların Kullanım ve Denetimi Yasası, “Her plâjın işletmecisi ve/veya sahibi, hizmet verdiği alan içerisinde bulunan deniz kazalarını önleyici önlemler ile can kurtarma önlemleri almakla yükümlüdür” demesine rağmen, cankurtaran başta olmak üzere birçok önlemin alınmadığı görülüyor.

Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, KIBRIS’a konuşarak, ülkemiz otel ve plajlarında cankurtaranların yetersiz olduğunu belirtti; ülkedeki cankurtaran sayısının da az olduğunu vurguladı.

banner134
Cankurtaran sayısı yetersiz

Su Sporları Federasyonu Başkanı Ender Yeşilyurt, eskiden otellerin, cankurtaranı Türkiye’den getirdiğine ancak pandemi nedeniyle bu durumun sıkıntıya girdiğini söyledi.

Yeşilurt, kendilerinin de pandemi nedeniyle cankurtaran eğitimi veremediklerini, çünkü eğitmenlerin Türkiye’den geldiğini kaydetti.

Pandemiden önce eğitim belgesi almak için Türkiye’de cankurtaran eğitimi alan kişiler olduğunu ancak salgın yüzünden bunun da gerçekleşmediğini anlattı.

“Geçtiğimiz yıllarda cankurtaran kurslarına fazla rağbet yoktu” diyen Yeşilyurt, otellerin Türkiye’den sertifikalı cankurtaran getirdiğine dikkat çekti.

Yeşilyurt, bu yıl ve geçen yıl cankurtaran getiremeyen otellerden rağbet olduğunu ama kendilerinin de eğitmen getiremediği için kursların yapılamadığını söyledi.

Yeşilyurt, cankurtaran anlamında sorunumuzun denetim olduğuna da vurgu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75