Plan yaptı, güveni kötüye kullandı, affedilemez

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, çalıştığı Özcan Elektronik’ten para ve elektronik eşya sirkat eden Zeki Tanyeli’yi 18 ay hapse mahkûm etti ve kararını açıklarken önemli bir vurgu yaptı:

banner87
Plan yaptı, güveni kötüye  kullandı, affedilemez
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, çalıştığı Özcan Elektronik’ten para ve elektronik eşya sirkat eden Zeki Tanyeli’yi 18 ay hapse mahkûm etti.

Heyetin oybirliğiyle verdiği kararı açıklayan Yargıç Temay Sağer,  “Bu tip suçlar, güven sarsar.  Giderek yaygınlaşan konu suçlar, güven içerisinde yaşama duygusunu da derinden sarsar. Sanık konu suçu daha lüks yaşamak için, planlı şekilde işledi, güveni kötüye kullandı, affedilemez” dedi.

Fadıl Aksun’un başkanlığında Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Ağır Ceza

Mahkemesi, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Serhan Bundak’ın mahkemeye aktardığı olgulara değindi.

Heyetin oybirliğiyle aldığı kararı açıklayan Yargıç Temay Sağer, patronunun güvenini suiistimal eden sanığı,  işlemiş olduğu suçtan ötürü oybirliğiyle suçlu bulup mahkûm ettiklerini söyledi.

Kimsenin bu şekilde davranarak, başkalarının alın teriyle kazanımlarına el atmaya hak ve yetkisinin olmadığına vurgu yapan Sağer, sanığın işlemiş olduğu suçların ciddi ve vahim olduğunu belirtti.

Bu tip suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere karşı, caydırıcı ve ibret verici ceza verilmesi gerektiğine değinen yargıç, toplum bireylerinin konu suçlardan ötürü duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi.

Yargıç, planlı şekilde konu suçları işleyen ve sirkat ettiği eşyaları satarak elde ettiği paralarla yurt dışına tatile gidip kendisine kıyafet alan sanığın, konu işyeri sahibini 46 bin 847 TL zarara uğrattığını söyledi.

Bahse konu külliyetli miktarı müştekiye tazmin eden sanığı, tüm hususları dikkate alarak, hapislik cezasıyla cezalandırmayı uygun buldu ve oybirliğiyle aldıkları kararla sanığı 18 ay hapse mahkûm ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75