Plandaki siteyle, şu anki sitenin alakası yok

banner37

Lefkoşa Park Evleri sakinleri, 2010 yılında 9 sendikanın memurlarını faizsiz ve uzun vadeli ev sahibi yapma planı ile hayata geçirilen projenin 10 yıldır bitmediğini ve koçanlarının dahi çıkmadığı gerekçesiyle eylem yaptı:

banner87
Plandaki siteyle, şu anki sitenin alakası yok
banner90
banner8

“YILLARCA BİZİ OYALADILAR”… 9 sendikanın memurlarını faizsiz ve uzun vadeli ev sahibi yapma planı ile 2010 yılında hayata geçirilen ve yapımını Yap El Enterprise Ltd’in üstlendiği, daha sonra Altınbaş Holding’in de ortak olduğu ve 3 yıl içinde bitirilmesi gereken projenin 10 yıldır bitmediğini ifade eden Lefkoşa Park Evleri sakinleri, “Yıllarca bizi oyaladılar” dedi. Site sakinleri, ne projenin bitirildiğini, ne evleri satın alırken kendilerine vaat edilen hizmetleri alabildiklerini söyleyerek, buna karşın ilgili şirketin kendilerinden aidat istemesini eleştirdi.

Serap ŞAHİN

9 sendikanın memurlarını, faizsiz ve uzun vadeli ev sahibi yapma planı ve 3 yıl içerisinde bitirilme vaadiyle 2010 yılında hayata geçirilen, projenin 10 yıldır bitmediğini ifade eden Lefkoşa Park Evleri sakinleri dün bir araya gelerek eylem yaptı, basına bilgi verdi.

Yapımını Yap EL Enterprise Ltd’nin üstlendiği evlerin satılması için hazırlanan katalogda spor merkezi, güvenlik bakımı, eczane, sağlık odası gibi alanların da olduğuna işaret eden site sakinleri, şu anda içinde yaşadıkları sitenin kendilerine gösterilen gibi bir site olmadığını, üstüne bir de ayda 150 TL aidat talep edildiğini söyledi.

“3 yılda bitecekti 10 yıldır bitmedi”

Söz konusu sitenin, projeye göre 3 yıl içinde bitmesi gerekirken hâlâ bitmediğine işaret eden site sakinleri, “Geçen zaman içinde Yap El Enterprise Ltd’e Altınbaş Holding de ortak oldu. Siteye hız verileceği söylendi. Ancak aralarında çıkan anlaşmazlıktan dolayı tüm hisseleri Altınbaş Holding aldı ve çalışmalara başladı. Bu işe çok sevinmiştik fakat onlar da aynı şekilde bizleri yıllarca oyaladı. Bizlere gösterilen ve satışa sunulan katalog ve broşürlerdeki siteden eser yok. Ayrıca taahhüt ettikleri zamanda bitmedi. Site 9’uncu yılına girdi. Seneye borcumuz bitiyor. Bazı kişiler ise çok daha önceden borçlarını ödeyip koçan talep etmelerine rağmen koçanlar da hazır değil” şeklinde konuştu.

“Arıtma sistemi atıl durumda”

Haziran ayında kendilerine bir yazı gönderilerek 150 TL aidat talebinde bulunulduğunu ifade eden site sakinleri, sitede tek verilen hizmetin, su dağıtımı için motor odası ve motorların elektriği, çevre aydınlatmasında yanan birkaç lamba ve vidanjör hizmeti olduğunu vurguladı. Sakinler, bu hizmetlerin karşılanması için de Değirmenlik Belediyesi’nden 4.50 TL’ye alınan suyun 8.50 TL’den satıldığını iddia etti.

Site yapılırken kurulan arıtma sisteminin de hayata geçirilmediğini ve atılı durumda olduğu için çürüme tehdidi altında olduğunu aktaran site sakinleri, sitede kullanım için yapılan 3 su deposunun 1 tanesinin çalışır durumda olduğundan sitede su sıkıntı da yaşandığını kaydetti.

“Hızlı bir şekilde site bitirilmeli”

Site sakinleri, Kara Yolları Dairesi’nin, sitenin arkasından geçen dere için gerekenlerin yapılmasını istediğini, bunun için bir çalışma başlatıldığını ancak 2 yıldır onun da tamamlanmadığını savundu.

Birçok sıkıntıdan dolayı projede görüldüğü gibi sitenin bitirilmediğini aktaran site sakinleri, her iş için gerekli şirketler ile anlaşılıp hızlı bir şekilde sitenin bitirilmesi gereğini vurguladı.

Sakinler, “Yetkililere sorsanız hepsine bir mazeret buluyor. Burayı bitirmek için uğraştıklarını, site sakinlerinin burada yaşadığını ama giderler için aidat ödemediğimizi anlatacaklar. Fakat görüldüğü gibi 9 yıldır çalışan şirket nasıl olur da bir siteyi bitiremez? Ayrıca site sakinlerinden talep edilen aidatlar toplandığında ayda 2 bin 150 TL ediyor. Bu sitenin aylık bu kadar maliyeti olabilir mi? Varsa 2 bin 150 TL nereye gidiyor?” diye sordu.

Site sakinleri ne dedi?

Uğur Buhara:

9 yıl önce bu siteden ev satın aldım. 2016 yılından beri burada oturuyorum. Havuzlar bitirilmedi, bakım yapılmadı. Sinek ve kurbağa doldu etrafımız. Arıtma tesisi devreye girmedi. Sitede hiçbir hizmet yok, bizden 150 TL aidat talep ediliyor. Ödeme yapmadığımız için de bize faiz gönderiliyor. 2016 yılında borcumu bitirmeme rağmen koçanımı alamadım. Site bitmediği için kimse koçanı alamadı.

Eda Kızıl:

2015 yılında bu siteye taşındım. O yıldan beridir birçok problemimiz var. Hiçbiri çözülmüyor. Ama en önemli problemimiz su sıkıntısı. Merkezi hidrofor sistemi olduğu için suda herhangi bir sıkıntı olduğu zaman 3-4 gün susuz kalıyoruz. 2 sene öncesi bağlantılarda sıkıntı çıktığı için 4 gün arka arkaya sularımız kesildi. Benim küçük çocuğum var. Yaz dönemi denizden geliyoruz tuzlu sularla kalıyoruz. 3 tane depo olmasına rağmen faaliyette değil. En azından ikincisi bile faaliyette olsa bu sıkıntılar yaşanmayacak. Evin arkasındaki havuza bakım yapılmadığı için sinek sorunumuz da var. Bu da yetmezmiş gibi belediyeden 4,5 TL’ye aldıkları suyu bize 7,75’e satıyorlardı. Geçen gün bilgi geldi 8,5 oldu. Hiçbir gerekçesi yok. Bunlar yetmezmiş gibi aidat talep ediliyor. Sitede hiçbir hizmet yok, nasıl aidat verelim? Aidatları ödemediniz faiz eklendi diye mesaj gönderiliyor. Derhal bankaya yatırılması lazım diye. Hemen çözüm istiyoruz.

Buğra Kayadelen:

10 sene önce bu evi aldım, 2 senedir burada kalıyorum. En büyük sorunlardan biri de tapumuzun olmaması. Bu konuda çok mağdur olduk. Konut kredisi almaya çalışıyoruz. Evin borcunu bitirebilmek için. Tapumuz olmadığı için alamıyoruz. Giriş yolumuzu 1.5 ay önce kapattılar. Çıkış olan yerden giriş yapmaya çalışıyoruz. Bu da bizim için tehlikeli oluyor. Sosyal tesislerimizin hiçbiri yapılmadı. Söz verilenlerin hiçbiri yapılmadı. Hayvan barınağı yaptılar, elektriği ve suyu yok. Yağmur yağdığında köpeklerin altı su doluyor. Verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz. 3 yıl içinde bitecekti, 10 sene oldu.

Nihal Koçak:

Ben apartman sakinlerindenim. İlk alanlardan biriyim. 3 senede teslim edilmesi gereken apartmanı 6 senede bize teslim ettiler. İlk girdiğimde dahi inşaat halindeydi ve tam olarak bitmedi. 2 apartman daha yapılacaktı, o da yapılmadı. Pislik içinde yaşıyoruz. Güvercin pislikleri, kapılar sallanıyor. Elektrik dolaplarının kapakları rüzgârdan sökülüyor. Yağmur yağdığında apartmanın içi su doluyor. Borcumu bitirmeme rağmen koçan verilmedi. Biz projeyle satın almıştık ama projedeki gibi bir görüntü ortada yok.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75