Planlı bir yaşam için çalışıyoruz

banner37

KIBRIS TV’ye konuşan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, “İkamet ve Vizeler Tüzüğü”yle, “ülkeye girişiler daha sıkı kontrol edilsin” çağrılarının uzun yıllar sonra karşılık bulacağını söyledi:

Planlı bir yaşam için çalışıyoruz
banner90
banner8

TC’YE HİÇBİR ZAMAN VİZE UYGULANMADI… Bakan Baybars, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile KKTC’nin vize uyguladığı ülke vatandaşlarının aynı kefeye konulduğu iddiasının gerçek dışı olduğunu belirterek, Türkiye vatandaşlarına hiçbir zaman vize uygulanmadığını ve pasaportla girme zorunluluğu getirilmediğini vurguladı. Ayşegül Baybars “TC vatandaşlarının kimlikle girişleri kaldırılıyor” iddialarının da gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

YENİ CEZAEVİ İÇİN TARİH 20 ŞUBAT 2020…İçişleri Bakanı Baybars, yeni cezaeviyle ilgili yüklenici firma ile bir toplantı yaptıklarını, kaynak sıkıntısı yaşanmasaydı şu ana kadar inşaatın tamamlanabileceğini ifade ederek, yeni cezaevi inşaatının bitiş süresi olarak 20 Şubat 2020 tarihini hedeflediklerini bildirdi. Baybars, yeni cezaevinde akıllı sistemlerin de bulunacağını, bu nedenle maliyetinin yüksek bir inşaat olduğunu söyledi.

Erol KANLIADA

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 23 Ekim’de yürürlüğe girmesi beklenen İkamet ve Vizeler Tüzüğü”yle, “ülkeye girişler daha sıkı kontrol edilsin” çağrılarının uzun yıllar sonra karşılık bulacağını söyledi.

Ülkemizde nüfus planlaması yapılamadığını ve bu nedenle sıkıntılar yaşandığını, bu konunun yıllardır da tartışıldığını belirten Ayşegül Baybars, planlama yapmak için İkamet ve Vizeler Tüzüğü’nü geçireceklerini söyledi.

Ülkede giderek artan yabancı sayısı ve uyruğu hakkında da bilgi veren Baybars, KKTC’ye, bugüne kadar 180 değişik ülke ve 25 farklı uyruktan insan geldiğini söyledi.

KIBRIS TV’de yayınlanan ve Ali Baturay’ın hazırlayıp sunduğu “Markaj” programına konuk olan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, “İkamet ve Vizeler Tüzüğü” hakkında bilgi verdi.

Baybars, bundan altı ay öncesine göre, ülkeye giriş-çıkış yapan insanların daha sıkı takip edildiğini söyledi.

Ülkeye giriş-çıkış yapan kişilerin İçişleri Bakanlığı sorumluluğu altında olduğunu ifade eden Baybars, bu nedenle polisle işbirliği içerisinde olduklarını kaydetti.

Baybars, ülkemizde bugüne kadar 180 farklı ülkeden giriş-çıkış yapıldığını belirterek, ülkemizde kalan yabancıların uyruklarına bakıldığı zaman bu sayının 20-25’i geçtiğini ifade etti.

Ayşegül Baybars, “Ülkemizde suç işleyen kişilere bakıldığında, vatandaş olsun veya olmasın, hangi amaçlarla ülkeye gelip kaldığına baktığımızda, çoğu zaman kayıt dışı yaşam olduğunu ve ilk başta öğrenci olarak adaya gelen fakat sonrasında kayıt edilmediği için kaçak olarak yaşayan kişileri gördük” dedi.

Bu nedenden dolayı olaya bir düzen getirmeleri gerektiğini ifade ettiklerini belirten Baybars, vize uygulanan Nijerya, Ermenistan ve Suriye olmak üzere 3 ülke olduğunu, ülkeye herkesin turist olarak gelebileceğini anlattı.

Bazı çevrelerin Türkiye vatandaşları ile vize uygulanan ülke vatandaşlarının aynı kefeye konulduğunu iddia ettiğini anlatan Baybars, böyle bir şey olmadığını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hiçbir zaman vize uygulanmadığını vurguladı.

Türkiye vatandaşları için pasaportla girme zorunluluğunun olmadığına işaret eden Baybars, “TC vatandaşlarının kimlikle girişleri kalkıyor” diye dolanan söylentilerin gerçeği yansıtmadığını aktardı.

“TC Lefkoşa Büyükelçiliği, Başbakanlığa itirazda bulundu”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’nin İkamet ve Vizeler Tüzüğü’nün bazı maddeleriyle ilgili Başbakanlığa itirazda bulunduğunu ifade eden Baybars, kendilerine direkt iletilen bir şikayet olmadığını söyledi.

Baybars, itirazların genel olarak ülke kalış sürelerine bağlı olarak ödenecek 3 asgari ücret tutarının yüksek bulunduğunu belirterek, ülkede yaşayanların bu rakamı karşılayıp, karşılayamayacağı gibi bir düşünce ortaya çıktığını ifade etti.

Eski tüzükte ikamet izni kavramı olmadığını, dolayısıyla ikamet izni türlerinin de bulunmadığını anlatan Baybars, “Kimin ne çeşit ikamet izni alabileceği belirsizdi” dedi. Baybars, yeni tüzükle, ikamet izinlerinin çeşitleri ve her birinin ne kadar süreyle verilebileceğinin düzenlendiğine dikkat çekerek, 60 yaş üstü kişilere geçmişte ikamet izni istemediği nedeniyle, bu konuda da şikayetler bulunduğunu belirtti.

Ayşegül Baybars, 60 yaş üstü kişilerin de ikamet izni alması gerektiğini ifade ederek, “60 yaş üzeri kişilere verilecek ikamet izni süreleri, diğer ikamet izin türlerinden daha uzun belirlenerek, bu kişilere kolaylık da sağlandı. Yasada özel bir madde ile bu kişilere özel olarak bir yıllık bir süreci öngördük. Her bir ikamet izni türünün hangi koşullarda, hangi belgelerle alınabileceği düzenlendi” diye konuştu.

Baybars, itirazları dikkate alarak bazı geçiş kolaylıkları sağladıklarını ama her itirazla yasayı yazboz tahtasına çevirmek istemediklerini belirtti.

banner134

“Adli işbirliği sistemi

şu anda test ediliyor”

İçişleri Bakanı Baybars, Türkiye ile adli işbirliğinin, sınırlarda sakıncalı veya aranan kişilerin her iki ülkeye giriş-çıkışlarda kontrol edilmesini sağlayan bir sistem olduğuna dikkat çekerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu yazılımı daha kısa sürede yerine getirdiğini fakat KKTC tarafının biraz geri kaldığını, hazırlık aşamasını henüz tamamlayamadığını söyledi.

Baybars, sınır kapılarındaki sivil hizmet görevlilerine, yeni tüzüğün nasıl uygulanacağını anlatmak için polis muhaceretin kendilerine yardımcı olduğunu ve eğitimlere başladığını belirtti.

Nüfus sayımının kayıtlılığı sağlayabilmek için gerekli olduğunu belirten Baybars, insanları eve kapatarak sayım yapılmasına sıcak bakmadığını kaydetti.

“Gazimağusa-İskele-Yeniboğaziçi İmar

Planı’nı yayınlamaya hazır hale getireceğiz”

İçişleri Bakanı Baybars, İskele- Yeniboğaziçi İmar Planı’yla ilgili, bölgenin planlanmamış koskocaman bir alan olduğuna ve artık planlanması gerektiğine dikkat çekerek, İçişleri Bakanlığı Şehir Planlama Dairesi olarak 150 farklı ilgilinin, kurum ve paydaşların fikirlerini ortak bir noktada buluşturmaları gerektiğini vurguladı.

“Tek bir ürün ve sektörün iyiliğini düşünmek çok yanlış olur, bu yüzden çok titiz davranmaya özen gösteriyoruz” diyen Baybars, 19 Eylül’e kadar görüşleri beklediklerini ve 193 görüş aldıklarını aktardı.

14 Ekim’e kadar revizelerin yapıldığını hatırlatan Baybars, daha sonra da belediyelerle tekrardan bir araya gelerek, her belediyeyle ayrı ayrı kendi sınırları içerisindeki durum ve gelinen noktanın konuşulacağını kaydetti.

Ayşegül Baybars, birleşik kurulun ilk toplantısını 3 Aralık’ta yapacağını ve oylamanın da aynı tarihte yapılacağını söyledi.

Baybars, “Umarım bu imar planını en yakın zamanda yayınlamaya hazır hale getireceğiz” dedi.

“Yeni cezaevi için yeni

tarih 20 Şubat 2020”

İçişleri Bakanı Baybars, yeni cezaevi hakkında da bilgi verdi.

Bu konuda yüklenici firma ile bir toplantı yaptıklarını, kaynak sıkıntısı yaşanmasaydı şu ana kadar inşaatın tamamlanabileceğini ifade eden Baybars, yeni cezaevi inşaatının bitiş süresi olarak 20 Şubat 2020 tarihini hedeflediklerini bildirdi.

Yeni cezaevinde göz tarama sistemi, parmak izi kilit sistemi, merkezi ısıtma ve diğer akıllı sistemlerin de bulunacağını, bu sebeple maliyeti yüksek bir inşaat olduğunu ileten Baybars, yeni cezaevi için personel isteneceği müjdesini de verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75