Planlı cinayete 35 yıl hapis

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kendisinden ayrıldığı hemşire sevgilisi Halime Çetin’i soğukkanlı ve planlı şekilde öldüren Hayrettin Özcömert’i 10 davadan suçlu buldu

Planlı cinayete 35 yıl hapis

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, kendisinden ayrıldığı hemşire sevgilisi Halime Çetin’i, 5 Ekim 2017’de, soğukkanlı ve planlı şekilde katleden Hayrettin Özcömert’le ilgili kararını açıkladı.

Mahkeme, Halime Çetin’i, yatak odasında, odaya önceden sakladığı ve kanunsuz olarak tasarruf ettiği av tüfeğiyle 4 el ateş ederek öldürdükten sonra, balkonda polise suçunu itiraf edip, aynı tüfeği çene altına dayayarak, kısa aralıklarla 2 kez ateş ederek kendisini de yaralayan Hayrettin Özcömert’i aleyhindeki 10 davadan suçlu bulup, 35 yıl hapse mahkum etti.

Kıbrıs’ın kuzeyinde kadına karşı şiddetin arttığına vurgu yapan başkan Fadıl Aksun, huzurlarında cinayet ile sonuçlanan birçok davanın bulunduğunu ve bu davalarda mahkûm olan sanıkların da eş ve sevgili olduklarına dikkat çekti ve “Şiddet zayıfların ses tonudur. Şiddete eğilim, kesinlikle hoş karşılanmaz ” dedi.

Başkan Fadıl Aksun, şöyle devam etti:

“İnsan hayatının kasten ve taammüt sonucu kaybedilmesi, en başta bir insanın suçudur. Bu suçun sonucunda sanık, ne kadar pişman olsa da, giden insan hayatı olduğu için bunun telafisi yoktur. Telafinin mümkün olmadığı bir suçta, özellikle soğukkanlılık ve plan unsurunun da yer aldığını göz önüne aldıktan sonra, sanığa verilecek en uygun ceza 35 yıldır.

Sanık, yasadaki en ağır suçu, maktule duyduğu aşktan ötürü işlediğini söylüyor. Bunu, sevgi veya aşk ile açıklaması kabul edilemez. Sevgi, şefkatin temeli, şiddetin ise zıt anlamlısıdır. Mahkememiz, bu şekilde şiddete başvuran ve şiddete başvurarak taammüden adam öldüren sanığa, fiiline uygun cezayı vermekle mükelleftir”.

Öte yandan, ciddi sağlık sorunları yaşayan Hayrettin Özcömert, karar öncesi ve kararın açıklandığı sürede, gözyaşı döktü. Mahkemenin izniyle, Hayrettin Özcömert’e, beraberinde gelen sağlık ekipleri zaman zaman müdahale etti.

 

Aksun: Her birey doğduğu andan itibaren hürdür

Başkan Fadıl Aksun, sırasıyla, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgularla, sanığı müdafaa eden Avukat Yunsal İlhan’ın huzurlarına aktardığı hafifletici sebeplerden söz etti.

Fadıl Aksun, sanığın temel profilinin, Halime Çetin’in kendisiyle barışmayıp, başka bir kişiyle gönül ilişkisi kurduğu noktasında yaşamış olduğu üzüntü ve duygusal karmaşa içerisinde olduğunu gözlemlediklerine değinerek, “Sanık, bu düşüncelerle maktulü katletti” dedi.

KKTC Anayasası’na göre her bireyin eşit olduğunu belirten başkan, şöyle devam etti:

“Toplumda kadınların eşitliğin dışında olduğunu söylemek ancak çağ dışılık olur. Kadının birey olduğu ve hayatının idaresinin mutlak surette kendisinde olduğunu kabullenmemekse, ancak zayıflıktır.

Bir erkeğin, bir kadın üzerindeki etkisini kaybetmesi ve onun isteklerini yetkilerini yerine getirmek için ikna edemeyip, şiddete başvurması, bunu yapanların özünde gücün değil ancak güçsüzlüğün yansıması olur.

Böyle bir eğilimin, namus gibi toplumda kabul gören bir terim ile izahı da kesinlikle mümkün değildir. Bu tarz eğilimler ancak kadının sahibi olma özündeki egosal durum ile izah edilebilir ve bu yaklaşım hukukta, kabul görmez. Çünkü her birey doğduğu andan itibaren hürdür.”

 

“Hoşgörü yok”

Hayrettin Özcömert’in, Halime Çetin’i soğukkanlılık ve planlı şekilde katlederek cinayet işlediğini söyleyen heyet başkanı, sanığın cinayet sonrası, adalet önünde yargılanmasını önlemek için kendi hayatına da kastettiğine vurgu yaptı.

Başkan Fadıl Aksun, “Hayrettin Özcömert, kendi cezasını kendi vermeye çalıştı. Bu hususta başarılı olamadı. Bu hareketi sonucu çok ciddi yaralanmaları oldu. Bu yaralanmaları ömrü boyunca iyileşmeyecek. Ancak, bu durumu sanık lehine değerlendirmemiz mümkün değildir. Bu tür suç işleyenlere hoşgörüyle bakmamız mümkün değil. Sanığın sağlık durumu, ancak ceza infazında, karşılaşacağı zorluklar açısından kısıtlı şekilde değerlendirilebilir” dedi.

Fadıl Aksun, şöyle devam etti:

“Sanık, maktul Halime Çetin’e geçmişte çok ciddi maddi fedakârlık yaptığını öne sürmektedir. Sanığın, maktul için yaptığı herhangi bir fedakârlığı, zorla yaptığı hususunda huzurumuzda herhangi bir olgu yoktur. Kaldı ki, sanık fedakârlıklarını geri alma peşinde olsaydı, ülkemizin mahkemelerine kolaylıkla başvurma ve lehine sonuç talep etme hakkına haizdi. Sanığın hukuken çaresi olan bir sorun için kendi adaletini yaratmaya çalışması ve bunun sonucu olarak maktulü öldürmesi hukuken korunabilecek bir gerekçe içermez.

Gönül ilişkileri içerisinde mutluluk olduğu kadar, mutsuzluk ve ayrılık da vardır. Kişilerin birbirini sevmeye zorlanması veya ilişkinin devamına veya kendisinden başka birisiyle gönül ilişkisi kurmaması noktasında zorlanması ne toplumun yapısına ne de cinsiyetler arası eşitliğe uymaz. Bunun aksine davranış, bireylerin, toplum içerisindeki huzurunu ve özgür iradelerini zayıflatır ve ciddi surette zarar verir.”

Başkan Fadıl Aksun, ayrıca, sanığın cinayet öncesi maktulü,  uzun süre tehdit edip, boğazına bıçak dayadığına da değindi.

  

En ağır suç

Fadıl Aksun, Fasıl 154 Ceza Yasası’nın 203 ve 204’üncü maddelerine aykırı olan “Taammüden adam öldürme” suçunun, ceza yasasının en ağır suçu olduğunu belirterek, yasaya göre konu suçun azami cezasının müebbet hapis olduğunu söyledi.

Yasa gereği, müebbet hapis cezasının, mevzuat gereği, 40 yıl hapislik cezasıyla infaz edildiğine dikkat çeken başkan, ceza yasasındaki en ağır suçu işleyen sanığa, hürriyeti bağlayıcı ceza haricindeki bir cezayı uygun görmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Başkan, meseleyle ilgili tüm hususları dikkate alarak, sanığı 35 yıl ibretlik cezaya çarptırdıklarını açıkladı

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER