banner6

Plastik tabak ve çatal tartışması sürüyor

banner37

Saplı naylon poşetlerin ardından tek kullanımlık plastik ürünlere de yasak getirildi. Tüzükte yapılan değişiklikle, yasak kararı 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

Plastik tabak ve çatal tartışması sürüyor
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

“RESORANCILARLA GÖRÜŞÜLECEK” 

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, bugün RES-BİR ile bir araya geleceklerini ve alternatifler üzerinde konuşacaklarını ifade etti. Aktolgalı, “Süre uzatma noktasında bir talepleri olacak diye düşünüyorum. Talepleri ve hedeflerinin ne olduğunu konuştuktan sonra bir yol haritası çizeceğiz” dedi. Aktolgalı, “Hedefimiz belli; dünyanın gidişatından ayrı hareket edemeyiz. Doğayla ilgili gelecek nesillere miras bırakamayacak duruma gelmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

“SÜRE UZATILSIN

RES-BİR Başkanı Arif Bayraktar, Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Çevre Üzerindeki Etkisinin Azaltılmasına İlişkin Tüzüğün uygulanmaya başlanması için öngörülen 6 aylık geçiş süresinin tedarikçi firma ve restoranlar için yeterli olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, “Büyük ihtimalle bugünkü toplantıda geçiş süresi olan 6 ayın uzatılmasını talep edeceğiz” vurgusu yaptı. Bayraktar, yasaklanan ürünlerin tam olarak ne olduğunu ise bugünkü toplantıda öğreneceklerine işaret etti.

“KAP ÇEŞİTLERİ KISITLI”

Plastik Poşet Üreticisi ve Plastik Paketleme Ürünleri Tedarikçi Sorumlusu Macit Yüksel, karton ya da kağıt malzemelerden yapılan kap çeşitlerinin çok kısıtlı olduğuna işaret ederek, bu kadar fazla yemek ürünü için farklı kalıplarda ürün bulmanın şu an için imkansız olduğunu belirtti. Plastik poşet üretiminin ülkemizde yapıldığını, geri kalan tüm ürünlerin ithal edildiğini ifade eden Yüksel, “Toplantıda bu konudaki niyetlerinin ne olduğunu anlayıp, konuşacağız” vurgusu yaptı.

Plastik poşetlerin ardından tek kullanımlık plastik ürünlerin de ücretli veya ücretsiz temin edilmesi yasaklanıyor.

Ülkede, 29 Haziran’dan itibaren plastik poşetlerin yasaklanmasını düzenleyen tüzüğün ardından, tek kullanımlık plastik ürünlere de yasak getirildi. Tüzükte yapılan değişiklikle, 11 Temmuz’dan itibaren tek kullanımlık plastik ürünlerin temini ve kullanımı da yasaklanacak.

Çevre Yasası altında yapılan ve tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklayan “Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Çevre Üzerindeki Etkisinin Azaltılmasına İlişkin Tüzük”, dünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Tüzük, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten başlayarak 6 ay sonra, yani 11 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Buna göre, tek kullanımlık plastik ürünler, satış noktalarında ücretli veya ücretsiz temin edilemeyeceği gibi herhangi bir promosyon veya kampanyaya dâhil edilemeyecek. Sadece sağlık kuruluşları, cezaevleri, karakol veya polis nezarethaneleri ile yaşlı bakımevleri ve huzurevlerine tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımı ile ilgili muafiyet tanındı.

Piyasada tek kullanımlık plastik ürünler şunlar:

"Tıbbi kullanımlar hariç plastik kulak çubukları; plastik çatal, kaşık, bıçak, tabak, bardak; plastik karıştırma çubukları; tıbbi kullanımlar hariç pipetler; balon sapları (tüketiciye sunulmayan endüstriyel kullanımlar hariç); plastikten üretilmiş fast food yemek paketleri; genleşmiş polistirenden üretilmiş fast food yemek paketleri; yukarıdaki maddelerde belirtilen ürünlerin okso-bozunur plastikten yapılanları."

Yeniden doldurularak veya tasarladıkları aynı amaç için yeniden kullanılarak, kullanım ömürleri içinde birden fazla tur veya rotasyon gerçekleştirmek üzere tasarlanan veya piyasaya arz edilen plastik ürünler ise kapsam dışında bırakıldı.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Restorancılar Birliği (RES-BİR) ile bugün bir araya gelerek tüzükle ilgili alternatifler üzerinde konuşacaklarını ve bir yol haritası çizeceklerini açıkladı.

RES-BİR Başkanı Arif Bayraktar da plastiklerin muadili olan ve çevreye zarar vermeyecek ürünlerin maliyetinin şu an kullanılan plastik kap, çatal, kaşık, bıçak gibi ürünlerin on katı olduğunu belirterek, bu durumun hem tedarikçi firmaları hem de restoran işletmelerini zor duruma düşüreceğini kaydetti.

Plastik Poşet Üreticisi ve Plastik Paketleme Ürünleri Tedarikçi Sorumlusu Macit Yüksel ise yaklaşık 130 çeşit ürünü olan restoranların dışarıya servis yapabilmek için çok fazla kap çeşidi kullanması gerektiğine işaret ederek, karton ya da kağıt malzemelerden yapılan kap çeşitlerinin çok kısıtlı olduğunu vurguladı.

Aktolgalı: Miras bırakamayacak duruma gelmek istemiyoruz

Abdullah Aktolgalı, Tek Kullanımlık Plastik Ürünlerin Çevre Üzerindeki Etkisinin Azaltılmasına İlişkin Tüzük’ün önceki gün Resmi Gazete’de yayınlandığını ve 6 ay sonra yürürlüğe gireceğini ifade ederek, “Hedefimiz belli; dünyanın gidişatından ayrı hareket edemeyiz. Doğayla ilgili gelecek nesillere miras bırakamayacak duruma gelmek istemiyoruz” dedi.

Aktolgalı, RES-BİR ile bugün bir araya gelerek tüzükle ilgili görüşüp alternatifler üzerinde konuşacaklarını söyleyerek, “süre uzatma noktasında bir talepleri olacak diye düşünüyorum. Talepleri ve hedeflerinin ne olduğunu konuştuktan sonra bir yol haritası çizeceğiz” şeklinde konuştu.

Bayraktar: Muadil ürünlerin maliyeti on kat fazla

Arif Bayraktar da plastik ürünlerin yasaklanması ile ilgili kararın Bakanlar Kurulu’ndan geçtiğini ve bu bağlamda Çevre Koruma Dairesi’nden görüşme talep ettiklerini belirterek, bugün saat 09.00’da Çevre Koruma Dairesi Müdürü ile toplantı yapacaklarını kaydetti.

Bayraktar, kararın uygulanmaya başlandığı 6 aylık geçiş süresinin tedarikçi firma ve restoranlar için yeterli olup olmadığı, 6 ay sonrasında restoranların taleplerini karşılayacak miktarda muadili olarak kullanılabilecek ürünlerin tedarik edilip edilmeyeceği noktasının belirlenmesi gerektiğini vurgulayarak, bunun maliyetleri de arttıracağını söyledi.

Muadil olan ve çevreye zarar vermeyecek ürünlerin maliyetinin şu an kullanılan plastik kap, çatal, kaşık, bıçak gibi ürünlerin on katı olduğunu anlatan Bayraktar, bu durumun hem tedarikçi firmaları, hem de restoran işletmelerini zor duruma düşüreceğini belirtti.

Bayraktar, yasaklanan ürünlerin tam olarak ne olduğunu bugünkü toplantıda öğreneceklerine işaret ederek “Belli bir kalınlığı olan ve mikrodalgaya giren, ısıya dayanıklı kapların yasaklanmadığını duyduk ama yarın (bugün) netleşecek” dedi.

“Geçiş süresinin uzatılmasını talep edeceğiz”

Plastik ürünlerin yüzde 60-80’inin ithal edildiğine yönelik bilgi aldığını ve siparişlerin 6 ay ile 1 yıl arasında gönderildiğini ifade eden Arif Bayraktar, şöyle devam etti:

“Piyasada muadil ürün var mı, gelecek mi? Plastikler tabiî ki yasaklansın, biz de çevre dostu ürünler kullanmayı istiyoruz ama restoran sektörü zaten zor günler geçiriyor. Bu karardan sonra bizler zarar edeceksek, bunun da hesabının yapılması lazım. Yoksa bizi daha da zor günler bekleyecek. Biz büyük ihtimalle geçiş süresi olan 6 ayın uzatılmasını talep edeceğiz”.

Yüksel: Çok fazla kap çeşidi kullanılması gerekiyor

Macit Yüksel ise Çevre Koruma Dairesi ile RES-BİR’in bugün yapacağı toplantının konusuna vakıf birisi olarak kendisinin de görüşmeye katılacağını belirterek, merak ettikleri noktaları toplantıda konuşacaklarını anlattı.

Yüksel, plastiğin sıradan bir ürün olmadığını, alt ham maddeleri olduğunu, bu bağlamda hangilerinin yasaklanacağını noktasında belirsizlikler olduğunu ifade ederek, yasanın ‘acelece’ hazırlandığını savundu.

Paket servis sektörünün restoranlarda gelişmiş bir hizmet olduğuna dikkat çeken Yüksel, yaklaşık 130 çeşit ürünü olan restoranlar olduğunu ve dışarıya servis yapabilmek için çok fazla kap çeşidi kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Yüksel, karton ya da kağıt malzemelerden yapılan kap çeşitlerinin çok kısıtlı olduğuna işaret ederek, bu kadar fazla yemek ürünü için farklı kalıplarda ürün bulmanın şu an için imkansız olduğunu kaydetti.

Plastik poşet üretiminin ülkemizde yapıldığını, geri kalan tüm ürünlerin ithal edildiğini ifade eden Yüksel, “Toplantıda bu konudaki niyetlerinin ne olduğunu anlayıp, konuşacağız” vurgusu yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104