banner6

Plastik tabak ve çatallar da yasaklanıyor

banner37

Çevreyi koruma adına tüzükte yapılan değişikle haziran ayı sonunda saplı plastik torbaların yasaklanmasını, yeni tedbirler izliyor. Çevre Dairesi Müdürü Aktolgalı, bu hafta içinde tek kullanımlık plastiklere de yasak getirileceğini söyledi

Plastik tabak ve çatallar da yasaklanıyor
banner99

Özel Haber - Cemre CEMALİ

ÇOK KULLANIMLIK TORBALAR TERCİH EDİLECEK…

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, naylon poşetlerin doğada uzun süre kaldığını hatırlatarak, bir an önce çok kullanımlık torbaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. Aktolgalı, plastik tabak, çatal, bıçak, kaşık, pipet, paket servislerde kullanılan strafor ve köpük kutuların tümünün de bu hafta içinde yasaklanacağını belirtti.

DAVRANIŞ BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLANMALI…

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, vatandaşların ve üretim yapan plastik/naylon poşet üreticilerinin ne yapacağına yönelik yaygın bir kampanya yürütülmesi gerektiğinin altını çizerek, bilgilendirme kampanyaları çerçevesinde ülkede davranış bütünlüğü sağlanması gerektiğini ifade etti.

AYRIŞTIRMA VE GERİ DÖNÜŞÜM ŞART…

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Necip Nalcıoğlu, çevre duyarlılığı açısından hükümetin bu tür girişimler yapmasının olumlu olduğunu belirterek, buna karşın sektör temsilcileri ile istişare edilmeden alınan bu kararın uygulanabileceğine inanmadığını belirtti. Nalcıoğlu, “Çevre konusundaki duyarlılığı, çöpleri ayrıştırma ve geri dönüşüm sistemi kurma noktasında göstersinler, o zaman naylon, pet şişe ya da teneke kutular sorun olmaz” dedi.

Ülkemizde Çevre Yasası’na dayanılarak, marketlerde satılan plastik poşetlerin, müşterilere ücretsiz temini, satılması, promosyon veya kampanya yoluyla verilmesinin önüne geçilmesi ve tüketiminin en aza indirilmesi amacıyla plastik poşetler, haziran sonunda tamamen kalkıyor.

Atık miktarını azaltmayı ve çevreyi daha iyi korumayı hedefleyen plastik poşet kullanımını yasaklayan Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetim (Değişiklik) Tüzüğü, 29 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

Tüzük, resmi gazetede yayımlandığı tarihten 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, naylon poşetlere alternatif olarak bez ya da file çantaların kullanımına geçileceğini ifade ederek, bu noktada piyasanın da kendini şekillendireceğini kaydetti.

Aktolgalı, bundan sonraki hedeflerinin de diğer ambalaj atıklarının yasaklanması olduğunu belirtti ve plastik tabak, çatal, bıçak, kaşık, pipet, paket servislerde kullanılan strafor ve köpük kutuların tümünün, bu hafta yasaklanacağını açıkladı.

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, plastik poşetler yasaklanınca vatandaşların alışverişlerinde ürünleri nereye koyacağının düşülmediğini söyleyerek, sadece market kasalarındaki ya da askıdaki sebze poşetlerinden bahsedilmemesi gerektiğini, plastiğin tüm plastik ürünleri kapsadığını ifade etti.

Sahir, bunun sadece bir yasa ile etkili olamayacağını, dünya ülkelerinde olduğu gibi atıklar toplandığında geri dönüşümün de yapılmak zorunda olduğunu belirterek, sıfır atık politikası ile atıkların azaltılması ve atığın kaynağında üretilmemesinin amaçlanmasının önemine dikkat çekti.

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Necip Nalcıoğlu ise naylon poşetlerin yasaklanmasından sonra alternatif bir mekanizma oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, “Çevre konusundaki duyarlılığı, çöpleri ayrıştırma ve geri dönüşümü sistemi kurma noktasında göstersinler, o zaman naylon, pet şişe ya da teneke kutular sorun olmaz” dedi.

Aktolgalı: Gömlek tipi kollu naylon poşetleri yasaklanacak

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetim (Değişiklik) Tüzüğü’nün marketlerde ve mağaza kasalarında bulunan gömlek tipindeki kollu naylon poşetlerin yasaklanması ile ilgili olduğunu ifade ederek, buna karşın çok ince ve sapsız olan poşetlerin kasap, sebze ve meyve reyonlarında bulunacağını açıkladı.

Aktolgalı, naylon poşetlere alternatif olarak 98 yılında olduğu gibi bez ya da file çantaların kullanımına geçileceğini ifade ederek, “dünyanın da bu yöne doğru gittiğini göze alarak, biz de bez, ya da file çantalarla devam edeceğiz. Bu noktada piyasa kendini şekillendirecek zaten” vurgusu yaptı.

Naylon poşetlerin doğada uzun süre kaldığına dikkat çeken Aktolgalı, bunların yasaklanarak doğadan yok edilmesi amacıyla bir an önce çok kullanımlık torbaların tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Aktolgalı, Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Yönetim (Değişiklik) Tüzüğü’nün, 29 Aralık 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlatarak, bu bağlamda kollu naylon poşetlerin 29 Haziran itibarıyla yasaklanacağını söyledi.

“Diğer plastikler de bu

hafta yasaklanıyor”

Bundan sonraki hedeflerinin diğer ambalaj atıklarının yasaklanması olduğunu belirten Aktolgalı, plastik tabak, çatal, bıçak, kaşık, pipet, paket servislerde kullanılan strafor ve köpük kutuların tümünün bu hafta yasaklanacağını açıkladı.

Aktolgalı, ardından pet şişe ve diğer ambalajlara doğru da yasakların genişletileceğine işaret ederek, bu konunun bakanlar kurulunun önünde olduğunu ve ilgili tüzüğün ilan edilmesinden sonra 6 ay içinde kullanımının tamamen yasaklanacağını ifade etti.

Halkı bilinçlendirmek amacıyla çalışmaları olduğunu belirten Aktolgalı, hem internette, hem de yerel kanallarda bu noktada kamu spotları yayınlandığını vurguladı.

Sahir: Yaygın bir kampanya yürütülmeli

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, plastik poşet kullanımını yasaklayan kararın haziran ayında uygulamaya geçilmesinin hedeflendiğini ancak, öncesinde, ülkede hiçbir çalışma yapılmadığından yakındı. Sahir, vatandaşlar ve üretim yapan plastik/naylon poşet üreticilerinin ne yapacağına yönelik yaygın bir kampanya yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Halka, öneri ve duyurularla birlikte çağrı yapılması ve eğitimler verilmesinin önemine işaret eden Sahir,

“ciddi bir eylem planı yapılmalıydı. Henüz yapılmadı ama hala yapılabilir, ilk adım bu olmalı” vurgusu yaptı.

Bu karar ile ilgili radyo ve televizyonlarda varılacak hedefin tanımının yapılması gerektiğinin altını çizen Sahir, broşürler basılarak ev, okul ve işyerlerine dağıtılması gibi bilgilendirme kampanyaları çerçevesinde belediyelerin de bilgilendirilerek ülkede davranış bütünlüğü sağlanması gerektiğini kaydetti.

Sahir, plastik poşetler yasaklanınca vatandaşların alışverişlerinde ürünleri nereye koyacağının düşülmediğini belirterek, sadece market kasalarındaki ya da askıdaki sebze poşetlerinden bahsedilmemesi gerektiğini, plastiğin tüm plastik ürünleri kapsadığını ifade etti.

“Ambalajlarla ilgili herhangi bir çalışma yapıldı mı? Ambalajların ne olacağı ve alternatif ürünleri kimin, nasıl üreteceğine yönelik teşvikler, çalışmalar planlandı mı?” diye soran Sahir, bunların yanı sıra ülkede atık dönüştürme, atığı yeniden toplama noktasında da sistem olması gerektiğini söyledi.

“Belediyelerin atık ayrıştırmaya gücü yetmiyor”

Sahir, atıklar konusunda birçok belediyenin çöpleri toparlayabilmeleri adına ‘çöplerinizi açık koymayın, naylon poşete koyarak çöpe atın’ diye duyuru yaptığını anlatarak, belediyelerin atık ayrıştırmaya gücü yetmediği için bu noktada devlet politikası olması gerektiğine dikkat çekti.

Belediyeler Birliği ile belli bir merkezden bunun yönetilebileceğine işaret eden Sahir, belediyelere destekler sağlanarak bu işlemin yürütülebileceğini kaydetti.

Sahir, konunun, sadece bir yasa ile etkili olmayacağını, dünya ülkelerinde olduğu gibi atıklar toplandığında geri dönüşümün de yapılmak zorunda olduğunu ifade ederek, sıfır atık politikası ile atıkların azaltılması ve atığın kaynağında üretilmemesinin amaçlanmasının önemine dikkat çekti.

“Dünyalı bakış açıları ülkemize taşınmalı”

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir şöyle devam etti:

“Bunun devamında ithalat ve imalat tüzükleri gelmeli. Çünkü ülkemizde garantiden yoksun çok sayıda kötü ambalajlı ürün ithalat ediliyor.

Ürün raftan alındığında ve çalışmadığında çöpe atılıyor, bunun da ortadan kaldırılması gerekiyor. Ürünlerin en az 6 aylık bir garanti süresi ve servis imkânı olmak zorunda.

Bir buzdolabının ya televizyonun küçük bir ünitesi bozulduğunda ‘parçası yok’ denilmemeli. Başka ülkelerde modüler yenilenebilirlik içeren ürünlere teşvik veriliyor.

Ülkemizde imal edilenlere de alternatifler sunulmalı. Bunları disipline edecek dünyalı bakış açılarını ülkemize taşımamız lazım.”

Sahir, bütçeye bakıldığında çevreye ayrılan kaynağın iç harcamalara yetecek kadar, ucu- ucuna bir bütçe olduğunun altını çizerek, bu tür çalışmalar için bütçe ayrılması gerektiğini vurguladı.

Nalcıoğlu: Kararın uygulanabileceğine inanmıyorum

Marketçiler Birliği Başkanı Fuat Necip Nalcıoğlu, çevre duyarlılığı açısından hükümetin bu tür girişimler yapmasının olumlu olduğunu ancak meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri ile istişare edilmeden alınan bu kararın uygulanabileceğine inanmadığını belirtti.

Nalcıoğlu, naylon poşetlerin yasaklanmasından sonra alternatif bir mekanizma oluşturulması gerektiğine dikkat çekerek, “Maliyetlerin ve işleyişlerin nasıl olacağı noktasında formüller üretileceği yerde ‘ben yaparım olur mantığıyla’ alınan bu kararın haziranda uygulanamayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Plastik poşet kullanımını yasaklayan tüzüğün uygulamaya geçileceği 6 aylık süre içinde hükümetin, kararın nasıl uygulanacağı yönünde sektör temsilcilerini bilgilendirmesi yönünde çağrı yapan Nalcıoğlu, şunları kaydetti:

“Kağıt fiyatları çok yükseldi. Naylon poşetlerin yerini kağıt poşetlerin alması maliyetlere neden olacak bir faktördür.

Bez çantalar da toplu alışverişte ne kadar ağırlık kaldırabilir düşünülmeli.

Marketlerde satılan ürünlerin yüzde 90’ı naylon poşetlerin içerisindedir, bunlar ne olacak?

Çevre konusundaki duyarlılığı çöpleri ayrıştırma ve geri dönüşümü sistemi kurma noktasında göstersinler, o zaman naylon, pet şişe ya da teneke kutular sorun olmaz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104