banner6

Poliklinikte sıra numarası polemiği

banner37

Lefkoşa’daki “Trenyolu” polikliniğinin girişine “Kapılar sabah 07.45'te açılacak. Herkes kendi sırasını bilsin” notu asılması şaşkınlık yarattı. Sağlık Bakanlığı vakit geçirmeden olaya müdahale etti:

Poliklinikte sıra numarası polemiği
banner150

banner150 banner150

“Üslup yanlış, yazı kaldırıldı”…Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Naciye Nami, “O yazıdan bilgimiz yoktu, yazıdaki üslup yanlış. Öğrendiğimiz zaman da kaldırttık. Oranın sorumlu hekimi de, görevlisi de vardır” diyerek Trenyolu Polikliniği’nin çok önemli bir merkez olduğunu ve her zaman denetimlerinde olduğunu açıkladı.

Cemre CEMALİ

   Lefkoşa’daki “Trenyolu” polikliniğine başvuran hastalar, buradaki sistemsizlikten şikâyetçi.

   Sabah çok erken saatlerde sıra numarası almak için polikliniğe giden vatandaşlar, kapıda asılan notu görünce şaşkına döndü.

   “Kapılar sabah 07.45'te açılacak. Herkes kendi sırasını bilsin” notunun kapıya yapıştırıldığını gören hastalar, “Böyle sistemsizlik olur mu? Böyle bir yazı yazacaklarına poliklinikte görevli bir personel olsa, sıra numarası almamız için bize yardım etse, her şey daha kolay olurdu” dedi.

   Konu ile ilgili KIBRIS’ın görüşlerine başvurduğu Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Naciye Nami, Trenyolu Polikliniği’nin her zaman denetimlerinde olduğunu ve çok önemli bir merkez olduğunu söyleyerek  “Sağlık Bakanlığı olarak her türlü denetimi yapıyoruz. Bu konu ile ilgili medyaya yansıyan haber muhtemelen orada bekleyen insanların kendi arasındaki tartışmasıydı” diyerek kapıya asılan yazının kaldırıldığını açıkladı.

Eryener: Sıkışıklık yaşandı, kargaşa oldu

   Poliklinikteki sistemsizlikten şikayet eden Kadriye Eryener isimli vatandaş, KIBRIS muhabirine isyanını anlattı.

   Eryener, şunları kaydetti:

   “Biz önceki gün sabah saat 06.30’da geldik. Kapılar açıldığı zaman hiç bir görevli ortada olmadığı için sıkışıklık yaşandı, kargaşa oldu. Geldiğimiz zaman güvenlik de yerinde yoktu. Kapılar saat 07.30’a doğru açıldı. Sıra bulamadık, doktor numarası bulamadık. Bizim, doktora, acil olarak göstermemiz gereken raporlar olduğu için görevliye rica ettik. Bize o zaman bir numara verildi.  Biraz da insanlarda suç var. Her gelen 7-8 tane sıra numarası alıp gidiyor. Ondan sonra gelecek hastayı düşünmüyorlar. Sırası geçen hastalar da gelip bizlerle kavga ediyor. Tren yolu polikliniğinde en kötü olan sistemsizliktir, düzen yok. Burada birinin görevlendirilmemesi çok büyük sorun yaratıyor”.

Dr. Nami: Yazıyı kaldırttık, numaratör çalışıyor

   Konuya ilişkin KIBRIS’a açıklama yapan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Naciye Nami, Lefkoşa’daki sağlık merkezi olan Trenyolu Polikliniği ile ilgili gündeme gelen “numaratör krizi” hakkında, “Numaratör 4-5 yıl önce oraya koyuldu ve çalışır durumda. Orası büyük bir yer olduğu için numaratör olmasa başa çıkılmaz bir hal alırdı” dedi.

   Nami, “Kapılar sabah 07.45'te açılacak. Herkes kendi sırasını bilsin” notunun kapıya asılması ile ilgili de şunları kaydetti:

   “O yazıdan bilgimiz yoktu, yazıdaki üslup yanlış. Öğrendiğimiz zaman da kaldırttık. Oranın sorumlu hekimi de, görevlisi de vardır.    Sağlık merkezi 07.45’te açılıyor. Hastalar her zaman için daha erken saatte giderek sıra almayı bekler. O yazıyla ‘Kapı açılana kadarki sürede herkes kendi sırasını bilsin. Numaratörden o sıraya göre sıra alınsın’ demek istendi, diye düşünüyorum. Tahminimce o yazıdaki amaç buydu.”

“Her türlü denetimi yapıyoruz”

   Nami, hastaların numaratörden sırasını aldıktan sonra kayıt bölümünden işlemini yaptırdığını söyleyerek daha sonra da doktora muayene olduğunu belirtti.

   Trenyolu Polikliniği’nin her zaman denetimlerinde olduğunu ve çok önemli bir merkez olduğunu kaydeden Nami, “Sağlık Bakanlığı olarak her türlü denetimi yapıyoruz. Bu konu ile ilgili medyaya yansıyan haber muhtemelen orada bekleyen insanların kendi arasındaki tartışmasıydı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104