banner6

Polis afişe el koydu

banner37

Gazimağusa Suriçi’nde üzerinde Almanca “İşgal altındaki Türk Bölgesi’nde Mağusa ve Salamis turu” yazan afiş bulunan otobüs polisi harekete geçirdi

Polis afişe el koydu
banner151

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa Suriçi’nde dün saat 15.00 sıralarında üzerinde Almanca “İşgal altındaki Türk Bölgesi’nde Mağusa ve Salamis turu” yazılı afişle dolaşan Rum plakalı otobüs Gazimağusa polisini harekete geçirdi.

İhbar üzerine harekete geçen polis, içerisinde 26 Alman turist ve 2 tur rehberinin bulunduğu otobüsü Akyar Sınır Kapısı’nda durdurdu.

Polis söz konusu afişe el koyduktan sonra tur rehberlerinden afişle ilgili izahat istedi. Tur rehberleri afişin sakıncalı olduğunu bilmediklerini ve acente sahiplerinin kendilerine bu afişi otobüste yer alması gerektiğini bildirdiğini söylediler.

Polis otobüs şoförünün ve tur rehberlerinin kimlik bilgilerini aldı. Polis işlemlerini tamamlamasının ardından otobüste bulunan 26 Alman turistin mağdur olmaması için yarım saat sonra otobüsün güneye geçmesine müsaade etti.

Ataoğlu: Afişte yazanlar hoş değildi

Konuyla ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’ın ulaştığı Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Almanca bilen bir vatandaş tarafından Güney Kıbrıs’tan gelen bir otobüsün üzerinde  “İşgal altındaki Türk Bölgesi’nde Mağusa ve Salamis turu” yazdığı yönünde uyarıldıklarını söyledi.

Fikri Ataoğlu, turistleri kuzeye getiren bir otobüsün üzerinde böylesi bir afişin yer almasının hoş karşılanamayacağını kaydetti.

Olayı hemen polise bildirdiklerini, polisin olayı incelediğini ve tur rehberlerine böylesi bir davranışın yanlış olduğunu bildirdiğini anlatan Ataoğlu, kendilerinin de bu süre içerisinde polisin işlemlerinin uzun sürmesi ihtimalini değerlendirerek turistlerin mağdur olmamaları için gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi.

Fikri Ataoğlu, tur rehberlerinin ve otobüsün işlemlerinin gecikmesi halinde hemen turistlerin mağdur olmaları için hemen bir otobüs hazır ettiklerini ve Almanca bilen bir rehber görevlendirdiklerini açıkladı.

Bakanlıkları tarafından görevlendirilen rehberin otobüsteki turistlere yaşanan olayın gerçekliğini anlattığını ve ihtiyaçları olup olmadığını sorduğunu belirten Ataoğlu, polisin olaya hızlı bir şekilde müdahale etmesi ve işlemleri hızlı bir şekilde tamamlaması nedeniyle söz konusu otobüsün çok kısa sürede Güney’e geçtiğini bildirdi.

Fikri Ataoğlu; “böyle olayların yaşanmaması lazımdır. Böyle bir yazının yazılması çok hoş olmadığı için müdahale etmek zorunda kaldık. Haberleri olmadığını, acente sahibinin söz konusu pankartı astırdığını beyan ettiler. Çok hoş olmadığını ve bu hareketten üzüntü duyduklarını polise beyan ettiler” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2017, 10:03
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110