Polis, çelişkili ifadeyi çözmeye çalışıyor

banner37

Lefkoşa’da tasarruflarında satışa hazır halde 50 gram ağırlığında Hintkeneviri bulunan T.O.A.A. ve A.S. ile  uyuşturucuyu verdiği şüphesiyle tutuklanan M.A.Z., 4 gün daha tutuklu kalacak

Polis, çelişkili ifadeyi çözmeye çalışıyor
banner99

Ahmet UÇAR

Lefkoşa’da 25 Mart’ta tasarruflarında satışa hazır halde toplamda 50 gram ağırlığında Hintkeneviri bulunan zanlılar T.O.A.A. ve A.S. ile söz konusu uyuşturucuyu verdiği suçlamasıyla tutuklanan M.A.Z., dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarıldı ve aleyhlerine 4 gün ek tutukluluk emri alındı.


Polis, zanlı M.A.Z.’nin telefonunda T.O.A.A.’nın fotoğraf ve ehliyet bilgilerinin yer aldığını, aynı zamanda zanlının telefonundaki Snapchat uygulamasında zanlı T.O.A.A.’yı uyuşturucuyu alması için yönlendirmesine yönelik yaptığı mesajlaşmaları okuduğunu belirterek, ancak söz konusu uygulamanın mesajları otomatik olarak silmesi nedeniyle emare olarak alınamadığını söyledi.


Polis, zanlı M.A.Z.’nin tüm bunlara rağmen suçlamaları reddettiğini dile getirerek, bu nedenle cep telefonunun Data İnceleme Şubesi’ne gönderildiğini, inceleme sonuçlarında zanlının bağlantılı olduğu başka şahıslarla konuşmalarının da tespit edilebileceğini vurguladı.


Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Temay Sağer’in huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Mehmet Sevinç, olguları aktardı.


Sevinç, Lefkoşa’da Atatürk Caddesi üzerinde 25 Mart günü, saat 17.45 raddelerinde zanlı T.O.A.A.’nın şüpheli hareketler sergilemesi üzerine alıkonulduğunu belirterek, zanlının üzerinde yapılan aramada 10 ayrı pakette satışa hazır halde yaklaşık 30 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin tespit edildiğini kaydetti.


Zanlının suçüstü gereği tutuklandığını dile getiren Sevinç, zanlının ikametgâhına girilirken ikametgahta bulunan zanlı A.S.’nin polisi ve elleri kelepçeli zanlıyı görmesinin ardından T.O.A.A.’ya ait, içerisinde 12 paket halinde yaklaşık 20 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan çantayı dışarı attığı sırada tespit edildiğini söyleyen Sevinç, evde yapılan aramada başka herhangi kanunsuz bir bulguya rastlanmadığını anlattı.

banner134

Sevinç, zanlı T.O.A.A.’nın verdiği gönüllü ifadesinde söz konusu uyuşturucu maddelerin 10 paketini 18 Mart 2021 tarihinde, 12 paketini ise 20 Mart 2021 tarihinde M.A.Z. isimli şahıstan aldığını itiraf ettiğine işaret ederek, söz konusu şahsın internet üzerinden zanlıyı yönlendirdiğini, maddeleri Gönyeli’de bir çöp bidonunun altına gizlediğini ve zanlının da maddeleri gizlendiği yerden aldığını itiraf ettiğini dile getirdi.


Zanlının bu maddeleri satması karşılığında maddeleri aldığı şahıstan belli miktarda para alacağının belirlendiğine vurgu yapan Sevinç, T.O.A.A.’nın bu parayla okul kayıt parasını ödeyeceğinin öğrenildiğini söyledi.


Sevinç, yürütülen soruşturma kapsamında zanlı M.A.Z.’nin Girne’deki ikametgahında tespit edilip tutuklandığını bildirerek, mahkeme emriyle zanlının evinde arama yapıldığını kaydetti.


Zanlının ikametgahında yatak odasındaki çekmece içerisinde foil kağıdına sarılı yaklaşık 400 miligram metamphetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde, terlik içerisine gizlenmiş vaziyette içerisinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan siyah renk öğütücü bulunduğuna işaret eden Sevinç, üzerinde “Raw” yazan tahta içerisinde tütünle karışık Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve tabla içerisinde 4 adet içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan yanık sigara izmariti ile 2 adet içerisinde uyuşturucu madde kalıntısı olduğuna inanılan ucu yanık sigara sarma kağıdı ve makyaj masası çekmecesinde uyuşturucu madde satışından elde edildiğine inanılan 4 bin 500 dolar ve 4 bin 330 TL nakit para bulunduğunu söyledi.


Sevinç, zanlının gönüllü ifade vermediğini ve aleyhine yöneltilen suçlamaları reddettiğini belirterek, öte yandan zanlının telefonunda T.O.A.A. ile ilgili fotoğraf, ehliyet gibi kişisel bilgilerin tespit edildiğini, böylece çelişkili bir durumun söz konusu olduğunu açıkladı.


Sevinç, zanlı M.A.Z.’nin telefonundaki Snapchat uygulamasında zanlı T.O.A.A.’yı uyuşturucuyu alması için yönlendirmesine yönelik yaptığı mesajlaşmaları okuduğunu ancak söz konusu uygulamanın mesajları otomatik olarak silmesi nedeniyle emare olarak alınamadığını söyledi.


Soruşturmanın devam ettiğini dile getiren Sevinç, zanlı  M.A.Z.’nin Data İnceleme Şubesi’ne gönderilen telefonunun inceleme sonuçlarının beklendiğini, bu sonuçlarla zanlının T.O.A.A. ile ve başka şahıslarla da bağlantılarının belirlenebileceğini, aynı zamanda PGM Parmak İzi İnceleme Şubesi’ne gönderilen emarelerin sonuçlarının da beklendiğini ifade ederek, zanlıların 3 gün daha tutuklu kalması talebinde bulundu.


Polisin talebini yerinde bulan Yargıç Temay Sağer, istenen ek tutukluluk emrini verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75