banner6

Polis, her ihtimali araştırıyor

banner37

Kiraladığı tekneyle KKTC karasularını ihlal ederek Anamur’a kadar gidip geri dönen Hasan Elhabta, üç gün daha tutuklu kalacak. Polis, zanlının insan kaçakçılığı yaptığı şüphesi üzerinde duruyor

Polis, her ihtimali araştırıyor
banner151 banner143

Ahmet VAMIK

Kirasında bulunan tekneyle KKTC karasularını ihlal ederek kanunsuz şekilde Anamur sahiline kadar gidip geri dönen Hasan Elhabta, tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden mahkemeye çıkarıldı.

Zanlı Elhabta’nın insan kaçakçılığı yaptığı şüphesi üzerine geniş çaplı soruşturma başlatan polis, meseleyle ilgili her ihtimali araştırıyor.

Geçmişte sigara kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı gibi benzer suçlardan sabıkası bulunan zanlı Elhabta, 3 gün süreyle daha poliste tutuklu kalacak.

Meselede tanık durumunda olan T.Ç. ile Y.Ç. isimli şahıslar ile zanlının polise verdiği ifadelerin birbiriyle çeliştiğini dile getiren polis, tanıkların ifadelerinin de tutarsız olduğunu ve ilk nazarda tanık olan şahısların sanık konumuna geçebileceklerini belirtti.

Radara yakalandı

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Mesut Mesutoğlu’nun huzurunda görüşülen duruşmada, Başsavcılık adına Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Lapta Karakolu’nda görevli polis memuru Mustafa Güneş’i tanık olarak dinletti.

Zanlı Hasan Elhabta’nın “KKTC’den Kanunsuz Yollarla Çıkış” ve “KKTC’ye Kanunsuz Yollarla Giriş” suçlarından methaldar olduğunu belirten polis memuru Mustafa Güneş, zanlının 4 Mart günü kirasında bulunan tekneyle Lapta Balıkçı Barınağı’ndan balık avlamak maksadıyla çıkış yaptığını ve KKTC karasularını ihlal ettikten sonra aynı gün Lapta Balıkçı Barınağı’na geri döndüğünün tespit edildiğini anımsattı.

Zanlının 5 Mart günü Lapta Polis Karakolu’nda aleyhinde çıkarılan derdest emri gereği tutuklandığını kaydeden Mustafa Güneş, yapılan araştırma sonucunda tespit edilen teknenin içerisinde 6 adet 20 litrelik dolu benzin bidonu ve kabloları sökülmüş halde bir adet GPS cihazının bulunduğu belirtti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yapılan radar kontrollerinde söz konusu teknenin KKTC karasularını ihlal ederek Anamur Sahili’ne kadar gidip geri döndüğünün ortaya çıktığını dile getiren polis memuru Mustafa Güneş, kabloları takılarak çalıştırılan tekneye ait GPS cihazında yapılan uzman incelemesinde de aynı rotanın tespit edildiğini vurguladı.

“Olayın seyri değişebilir”

Zanlı aleyhine başlatılan soruşturmanın halen devam ettiğini kaydeden Mustafa Güneş, zanlının suç ortağı veya yasa dışı yollarla ülkemize getirilen ya da Türkiye’ye götürülen şahıslar olup olmadığının araştırıldığına dikkat çekerek, davanın boyut değiştirerek insan kaçakçılığı meselesine dönüşebileceğini ifade etti.

Meselede tanık durumunda olan T.Ç. ile Y.Ç. isimli şahıslar ile zanlının polise verdiği ifadelerin birbiriyle çeliştiğini dile getiren polis memuru Mustafa Güneş, tanıkların ifadelerinin de tutarsız olduğunu ve ilk nazarda tanık olan şahısların sanık konumuna geçebileceklerini belirtti.

Serbest kalması halinde yürütülen tahkikata olumsuz etki edebileceğini söyleyen Güneş, zanlının tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla zanlı Hasan Elhabta’nın 3 gün süreyle daha tutuklu kalmasına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2018, 08:48
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104