banner6

Polis hücreleri doldu, dava dosyaları yığıldı

banner37

Merkezi Cezaevi’nde 3 aydır devam eden Koronavirüs salgını ‘ceza infaz’ sistemini resmen kilitledi

Polis hücreleri doldu,  dava dosyaları yığıldı
banner150 banner150 banner151

Emine UYSAL ÇALUDA
 

Ülkemizde yıllardır kapasitesinin kat ve kat üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nde üç aydır Koronavirüs salgınının bitmek bilmemesi, ‘ceza infaz’ sistemini resmen kilitledi.

Cezaevinde şu anda 27 pozitif vaka ile 30 temaslı tutuklu bulunuyor… Ancak cezaevinde henüz ‘sıfır vakaya’ ulaşılamadığı için hükümsüz tutuklu bekleyen kişilerin davaları görüşülemiyor ve bu kişilerin durumuyla ilgili de henüz bir formül üretilemedi.

Hatırlanacağı üzere, cezaevinde pozitif vakaların ortaya çıkmasının ardından Şartlı Tahliye Tüzüğü’nde değişiklik yapılarak cezasının 3’te 1’ini yatan mahkûmlara şartlı tahliye hakkı tanınmıştı.

Ancak bu hakla birlikte cezaevinden bazı mahkûmlar tahliye olsa da cezaevinde henüz ‘sıfır vaka’ noktasına ulaşılamadığı için sıkıntılar katlanarak devam ediyor.

1982 yılında 175 kişi kapasiteli inşa edilen Merkezi Cezaevi’nde ise yönetim, mahkûm ve hükümsüz tutuklular arasındaki pozitif ve temaslı kişileri birbirinden ayırarak yeni tutuklular için yer açmaya çalışıyor.

KIBRIS’a konuşan Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, cezaevine yeni tutuklu kabulü için iki koğuşun boşaltıldığını ve koğuş sayısının bire düştüğünü, ancak buna rağmen kapasitenin yetersiz kaldığını belirtti.

Mahkemeler zorda

Mahkemelerin mahkûmiyet, teminat veya tutukluluk kararıyla cezaevine gönderdiği kişiler de Merkezi Cezaevi’nin talebi karşılamakta yetersiz kalmasından dolayı cezaevine alınamıyor ve bu kişiler polis hücrelerine yerleştirilmek zorunda kalınıyor.

Ayrıca şu anda cezaevinde davasının görülmesini bekleyen, ancak dava günü geldiğinde pozitif veya temaslı durumunda olan hükümsüz tutukluların cezaevinden çıkışına izin verilmemesi mahkemeleri de zora sokuyor. 

Mahkemeler, bu durumda olan kişilerin davalarını ertelemek zorunda kalıyor.

Hatta bazı davalarda sanıkların tutuklu yargılanması gerektiği için mahkemeler bu kişilerin davalarını görüşmeye de başlayamıyor.

Dava dosyaları birikti

Merkezi Cezaevi’nde şu anda hükümsüz tutuklu bulunan ve dava günü gelen kişiler için henüz bir formül üretilemedi.

Pozitif vakalar ve temaslıların tedavileri ile izole süreçleri sürerken, dava günü gelen ve ‘özgürlükleri’ söz konusu olan kişiler üç aya yakın bir süredir, bulaşın son bulmasını bekliyor.

Mahkemelerde ise davalar, tutukluların mahkemeye getirilememesi nedeniyle sürekli erteleniyor ve ertelendikçe de dava dosyaları yığılıyor.

Bilmem: Cezaevine her hafta 10 tutuklu alıyoruz

Merkezi Cezaevi Müdürü Metin Bilmem, cezaevine yeni tutuklu kabulü için iki koğuşun boşaltıldığını ve koğuş sayısının bire düştüğünü, ancak buna rağmen kapasitenin yetersiz kaldığını belirtti.

Bilmem, cezaevinde vaka sayısının düşmeye başladığını, ancak cezaevinde şu anda 27 tutuklunun pozitif, 30 tutuklunun ise temaslı olduğunu kaydetti.

Cezaevinde toplam 579 mahkûm ve tutuklu bulunduğunu belirten Bilmem, bu sayının cezaevi kapasitesinin oldukça üzerinde olduğuna işaret etti.

Bilmem, cezaevine her hafta 10 tutuklu aldıklarını, ancak buna rağmen tüm polis merkezlerinin hücrelerinde tutukluların olduğunu belirtti.

Bilmem ayrıca, Lefkoşa, Mağusa ve Girne polis müdürlüklerinde bulunan hücrelerin ise neredeyse doluluğa ulaştığına dikkat çekti.

GUNLUKLER – 08.12.2021 – “TUTUKLU”

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 09:52
banner343
YORUM EKLE
YORUMLAR
fez
fez - 2 ay Önce

YENI CEZAEVINI ACSINLAR

banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110