Polis hücresindeki zanlı canına kıydı

banner37

Girne’de 24 Eylül günü Bektaş Gıda Şirketi’ne ait tahsilât aracındaki paraları suç ortağıyla birlikte çalan Ahmet Sarıkılıç, arkasında soru işaretleri bıraktı

banner87
Polis hücresindeki  zanlı canına kıydı
banner90
banner99

Ahmet VAMIK
 

Girne’de 24 Eylül günü Bektaş Gıda Şirketi’ne ait tahsilât aracının önünü keserek durdurup, araç içerisindeki yüklü miktarda parayı sirkat etmelerinin ardından kısa süre içerisinde yakalanan soygun zanlıları Serkan Bilir ve Ahmet Sarıkılıç, dün yeniden mahkemeye çıkartıldı.

Sabah saatlerinde yargıç huzuruna çıkan zanlılar hakkında 7’şer gün daha ek tutukluluk emri temin edildi. Mahkemeden çıktıktan sonra Boğaz Polis Karakolu’ndaki hücrelere götürülen zanlılardan biri olan Ahmet Sarıkılıç’la ilgili akşam saatlerinde herkesi şok eden bir olay yaşandı.

Sarıkılıç, tutuklu bulunduğu Boğaz Polis Karakolu hücrelerinde ölü bulundu.

Meseleyle ilgili soruşturma başlatılırken, söz konusu karakoldaki görevli polis sayısının yetersizliği ve polis hücrelerinde güvenlik kamerası olmamasının yarattığı sorunlar bir kez daha gözler önüne serildi.
 

Türkiye’ye kaçan zanlının yakalanması için girişim başlatıldı

Öte yandan, soygun olayıyla ilgili tutuklanan Serkan Bilir ve Ahmet Sarıkılıç isimli zanlılar, dün yeniden mahkemeye çıkarıldı. Sevgi Ünver ise meseleyle bağlantısının olmadığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarılmadan serbest bırakıldı.

Meselenin soruşturmasını üstelenen polis çavuşu Metin Düzener, zanlı Ahmet Sarıkılıç’ın olay günü zanlı Serkan Bilir’le birlikte Mağusa’da bir banka şubesine giderek kendi şirket hesabına 131 bin 250 TL, yakın tanıdığı olan bir kişinin hesabına 105 bin TL ve zanlı Serkan Bilir’in kardeşinin hesabına da 18 bin 500 TL havale yaptığını açıkladı.
Düzener, olay günü zanlı Ahmet Sarıkılıç tarafından Ercan Havalimanı’na bırakılan ve Türkiye’ye kaçan zanlı Osman Koçyiğit’in Türkiye’de yakalanması ve yargılanabilmesiyle ilgili TC makamlarıyla irtibata geçtiklerini de açıkladı.

Tahsildarın başına çekiçle vurdular
Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen duruşmada Başsavcılık adına Savcı Emine Taşkın, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görevli polis çavuşu Metin Düzener’i tanık olarak dinletti.
Zanlılar Serkan Bilir ve Ahmet Sarıkılıç’ın 24 Eylül günü Girne’de meydana gelen “Soygun”, “Kasti Hasar”, “Kanunsuz Ateşli Silah Taşıma ve Tasarrufu”, “Ciddi Darp” ve “Tecavüz-i Alet Taşıma” suçlarından methaldar olduklarını belirten polis çavuşu Metin Düzener, olayın ardından başlatılan geniş çaplı soruşturma neticesinde zanlıların evlerinin önünde tespit edilerek ele geçirildiğini ifade etti.
Düzener, 24 Eylül günü sabah saat 10.00 sıralarında kimliği meçhul yüzleri maskeli 3 erkek şahsın, silahla korkutarak, Mehmet Ali Güngörmüş yönetimindeki Bektaş Gıda şirketine ait tahsilât aracının önünü kestiklerini ve önce tasarruflarında bulundurdukları çekiç ile aracın camını kırdıklarını, ardındansa şirkette tahsildar olarak çalışan araç sürücüsü Mehmet Ali Güngörmüş’ün başına çekiç ile vurduklarını anımsattı.
Araçta, içerisinde 198 bin 135 TL, 200 sterlin, 402 dolar, 195 Euro nakit para ile 5 bin 855 TL meblağlı çekin bulunduğu çantayı alarak kaçan zanlıların, soygun olayında kullandıkları JA 177 plakalı aracın Zeytinlik köyü mezarlığının arka kısmında terk edilmiş vaziyette bulunduğunu dile getiren polis çavuşu Metin Düzener, söz konusu aracın zanlı Serkan Bilir tarafından kısa süre önce satın alındığının tespit edildiğini açıkladı.
 

Olayın ardından araç değiştiler

Kira sözleşmesi iki zanlı adına olan ve zanlı Serkan Bilir’in tasarrufunda bulunan kiralık aracın, araç takip sisteminde yapılan kontrol neticesinde 24 Eylül günü saat 01.30 sıralarında, soygun olayının ardından Zeytinlik köyü mezarlığının arkasında terk edilmiş halde ele geçirilen JA 177 plakalı aracın olduğu noktaya bırakıldığının tespit edildiğine dikkat çeken polis çavuşu Düzener, bir gece önce tasarruflarındaki kiralık aracı Zeytinlik köyü mezarlığına bırakan zanlıların, soygun olayının ardından araç değişerek kiralık araç ile Mağusa’ya gittiklerinin tespit edildiğini de ifade etti.
Düzener, soygun olayında kullanılan JA 177 plakalı aracın olaydan önce defalarca olay yerinden geçtiğinin kamera görüntülerinden tespit edildiğini de belirtti.
JA 177 plakalı aracın içinin görünmemesi için zanlıların arabanın arka ve yan arka camlarını çamurla kapladıklarını, ön camlarına ise koyu siyah film kapladıklarını belirten polis çavuşu Metin Düzener, olayda kullanılan çekicin olay yerinde bırakıldığını da söyledi.
 

Kayıttan düşmüş aracı satın aldı

Soygun olayında kullanılan JA 177 plakalı aracın 9 Eylül günü zanlı Serkan Bilir tarafından, Girne-Değirmenlik dağ yolunda faaliyet gösteren bir restoranın önünde bir şahıstan 5 bin TL karşılığında satın alındığını kaydeden Metin Düzener, aracı satan şahsın söz konusu aracın kayıttan düşük olduğunu ve bu şekilde kullanamayacağını söylemesine rağmen, zanlının “Sorun değil benim acelem var” dediğini ifade etti.
Düzener, kiralık aracın araç takip sisteminde yapılan incelemeler neticesinde, iki zanlının JA 177 plakalı aracı satın almaya birlikte gittiklerinin tespit edildiğini de dile getirdi.
 

Araçla durdukları yerde kıyafet ve ayakkabı bulundu

Olayın ardından tasarruflarındaki kiralık araçla geçtikleri ve durdukları tüm noktalarda araştırma yapıldığını açıklayan polis çavuşu Metin Düzener, Ozanköy’de bir arazide çalılıkların üzerinde 3 adet koyu renkli kapüşonlu eşofman üstü ve biri 42 numara, diğeri 45 numara olan 2 çift spor ayakkabı bulunarak emare alındığını belirtti.
Zanlı Serkan Bilir’in ikametgâhında yapılan aramada, çalılıkların üzerinde bulunan eşofmanların takımı olduğuna inanılan eşofman altları ile birçok 42 ve 45 numara ayakkabı bulunduğunu açıkladı.
 

Zanlılar aleyhinde ek tutukluluk süresi alındı

Meseleyle ilgili birçok kamera görüntüsü incelendiğini, kiralık aracın GPS sisteminin incelendiğini ve 11 kişiden ifade alındığını açıklayan polis çavuşu Düzener, zanlı Ahmet Sarıkılıç’ın da bir gönüllü ifade verdiğini kaydetti.
Çalınan yüklü miktarda paranın halen kayıp olduğunu, meseleyle ilgili halen aranmakta olan bir adet tabanca, alınması gereken ifadeler ve incelenmesi gereken kamera görüntüleri olduğunu belirten Düzener, serbest kalmaları halinde yürütülen kapsamlı soruşturmaya etki etme olasılıkları yüksek olan zanlıların tutuklu kalmalarını talep etti.
Girne Kaza Mahkemesi Yargıcı Meltem Dündar, soruşturmanın salimen yürütülebilmesine olanak sağlamak amacıyla, zanlıların 7’şer gün süreyle daha tutuklu kalmalarına emir verdi.
 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 08:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75