banner6

Polis Örgütü'nün sorunları tartışıldı

banner37

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk olarak onaya ve bilgiye sunuş işlemlerine yer verilerek, bazı yasa tasarılarına ivedilik alındı.

Polis Örgütü'nün sorunları tartışıldı
banner99

Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkiler) (Değişiklik) Yasa Tasarısının Komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkeresi konusunda söz alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, Polis Örgütü Yasa Tasarısı’nın olumlu olduğunu ancak, yasal eksiklikten çok, mevcut yasanın nasıl uygulandığı konusunda sıkıntılar olduğunu söyledi.

Bu konuda polis örgütünün sicilinin temiz olmadığını savunan Şahali, bir süre önce polis terfileri konusunda yaşanan sıkıntılara değindi.

Şahali, yargının 2013 yılındaki terfilerle ilgili kararını vermediğini, ancak bu terfilerde pek çok şaibenin olduğunu ileri sürdü.

Polisin iç huzurunu tesis etmek amacıyla mecliste bir araştırma komitesinin oluşturulmasının şart olduğunu vurgulayan Şahali, ancak mevcut yasanın uygulanması konusunda sıkıntılar olduğunu, bu sebeple de yasaya oylarının olumsuz olacağını kaydetti.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de, ülkede yaşanan olumsuzluklara değinerek, yeterli polisin olmaması nedeniyle yaşanan sıkıntılar bulunduğunu ve poliste huzursuzluklar yaşandığını kaydetti.

Ülkedeki suç oranın gün geçtikçe arttığına işaret eden Angolemli, polislere normal bir memur gibi davranılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Angolemli, polisin ayrı bir şekilde ele alınarak, sivilleştirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Polisin erken yıpranan bir meslek yürüttüğünü, 25 yılı dolduran polisin yorulduğunu, emeklilik yaşı konusunda düzenlemeye gidilmesi gerektiğini kaydetti.

Angolemli, devletin tüm konularda etkili ve yetkili olması gerektiğini belirterek, polise sahip çıkılması ve haklarının verilmesi gerektiğini aksi taktirde ülkede hiçbir sektörün kalmayacağını savundu.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, ivediliği istenen tasarının polisin özellikle sınav düzenlemesine yönelik olduğunu ifade ederek, polise alınacak yeni personel için sınav kriterlerinde daha çalışır şeffaf bir durum getirmek amacıyla hazırlandığını kaydetti.

Polisin bu çalışmaları kendisinin yaptığını ve daha önce yaşanan sıkıntıları göz önünde bulundurduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, polisin bir devletin gücünü ortaya koyan önemli unsurlardan olduğunu söyledi.

Polise kısa bir zaman önce bir miktar alım yapıldığını, ancak sayının hala yeterli olmadığını ifade eden Başbakan Özgürgün, polisin hem sayısını, hem de güvenli olarak yeterli olmasını önemsediklerini kaydetti.

Polisteki ek mesai sayısını düşürüp, ciddi bir polis alımı yapmak yönünde bir çalışmaları olduğunu söyleyen Özgürgün, “iktidar muhalefet değişir ama polis ve devlet bizimdir, bu yönde çalışmak lazımdır” dedi.

Şahali’nin araştırma komitesi önerisine destek vereceklerini söyleyen Başbakan Özgürgün, ancak yapılacak değişikliğin güzel bir düzenleme olduğunu, bu sepele de muhalefetin de bu yasa tasarısına olumlu oy vermesini beklediklerini söyledi.

Konuşmalar sonunda tezkere, oy çokluğuyla kabul edildi.

Onaya ve bilgiye sunuş bölümünde ayrıca, Başbakanlığın Hukuk siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin gündeminde bulunan  Vakıflar İdaresine ait Alsancak hudutları dahilinde takriben 19 dönüm alanındaki Vakıf Emlakın Kennedy Trading LTD’ye kiralanmasına ilişkin karar tasarısının komiteden geri alınmasına ilişkin tezkeresi yer aldı.

ŞAHALİ

CTP Milletvekili Erkut Şahali, konunun daha önce meclisin gündemine geldiğine işaret ederek, tezkerenin idari teknik bir sıkıntı nedeniyle konunun görüşülmesinin ertelendiğini anımsattı.

Tezkerenin geri çekilmek istenmesinin sebebinin açıklanmasını isteyen Şahali, sebebin ne olduğunu, teknik düzenleme için mi yoksa kiralama işleminden mi vazgeçildiğini sordu.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Vakıfların Kira prosedürü ve arazinin 49 yıllığına kiralanacağı sebebiyle konunun meclisin onayına geldiğini söyledi.

Bahse konu arazinin, şirketin arazisinin bulunduğu yere yakın bir arazi olduğunu anlatan Başbakan Özgürgün, şirketin oraya otel yapma planı olduğunu ve oraya önemli bir kira ödediğini söyledi.

Kira sözleşmesinde bölgeye kumarhane yapılmamak kaydıyla diye bir madde bulunduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün, konu hakkında yeniden araştırma yapılması için tezkerenin geri çekildiğini söyledi.

ÇELER

TDP Milletvekili Zeki Çeler de, söz konusu şirketin orada arsası bulunmadığını, bahsedilenin yine vakıflardan kiralanan bir arazi olduğunu savunarak, ülkesel fiziki plan ortadayken bunun yapılmasının yanlış olduğunu aktardı.

Çeler, yatırımcı düşmanı olmadıklarını ancak yatırımların ülkenin geleceği ve manevi değerler düşünülerek yapılması gerektiğini anlattı.

ANGOLEMLİ

62’inci madde tahtında söz alan TDP Milletvekili Hüseyin Angolemi, Gazmağusa’daki çevre sorunlarına değindi.

banner134

Gazimağusa’da özellikle Sakarya Mahallesinin ciddi kanalizasyon sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu kaydeden Angolemli, yine Mağusa’da genel hastanenin yakınında ağıl bulunduğunu kaydetti.

Güzelyurt bölgesindeki Yayla köyünde kanser hastalığının arttığını ve söz konusu yerde 3-4 tane baz istasyonu bulunduğunu aktaran Angolemli, denetim konusunda da eksiklikler bulunduğunu aktardı.

SUCUOĞLU

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, bugün itibarıyla meyve ve sebze analizlerinin başlayacağını açıkladı.

Gazimağusa hastanesi yakınındaki ağılla ilgili ciddi bir sıkıntı olduğunu ve şu ana kadar çözemediklerini kaydeden Sucuoğlu, lağım suyu konusunun da belediyeyle görüşüleceğini ifade etti.

Sucuoğlu, Yayla köyü konusunda da baz istasyonları ile ilgili 2011 yılında ciddi bir araştırma yapıldığını ifade ederek, ciddi sıkıntı olmadığı yönünde rapor bulunduğunu ancak yine de gerekli araştırmanın yapılacağını söyledi.

Sucuoğlu, esas sıkıntının ilaçlamadan yaşanıyor gibi göründüğünü kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 12:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104