Polis, ses ve seks görüntülerine ulaştı

banner37

Polisin, Lefkoşa ve Girne’de gerçekleştirdiği eş zamanlı operasyonlarda, ‘cinsel içerikli ses ve görüntülerini gizlice kaydettikleri şahıslara şantaj yaptıkları’ iddiasıyla tutuklanan biri bankacı, biri falcı olan dört kişinin tutukluluğu üç gün daha uzatıldı

Polis, ses ve seks görüntülerine ulaştı

Emine UYSAL

Polis Genel Müdürlüğü’ne (PGM) bağlı Özel Soruşturma Birimi’nin yürüttüğü operasyon kapsamında, cinsel içerikli ses ve görüntülerini kaydettikleri bazı şahıslara şantaj yaptıkları iddia edilen bankacı Didem Uçak, falcı Arife Özoğlu, Muharrem Tanrıverdi ve İsmail Dimililer’in tutukluluk süresi üç gün daha uzatıldı.

Polis, şikayetçinin görüntülerinin Muharrem Tanrıverdi’nin kontrolündeki hard diskin içinde bulunduğuna vurgu yaptı. Polis, ayrıca zanlıların, şikayetçiden nasıl para koparacaklarına dair ses kayıtlarına ulaşıldığını açıkladı.  

 

Falcı Arife isyan etti

Duruşma salonunda kendi başına söylenen ve oldukça gergin olduğu gözlemlenen falcı Arife Özoğlu, “Polis, böyle başımızda duruyor. Cinayet mi işledik? Uyuşturucu mu sattık? Adamın evine mi girdik? Hırsızlık mı yaptık? İtham ediliyoruz” dedi.

 

Tutukluluk süreleri uzatıldı

“Özel hayatın gizliliğini ihlal”, “Kanunsuz patlayıcı madde” ve “Şantaj” suçlamasıyla dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılan 4 zanlı hakkında üç gün ek tutukluluk alındı.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görülen duruşmada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Özel Soruşturma Birimi’nde görevli polis çavuşu Necmi Samancı’yı tanık olarak dinletti.

 

“Ses kayıtlarına ulaşıldı”

Mahkemede yeminli şahadet veren Samancı, zanlıların 12 Temmuz 2018 tarihinde tutuklandıklarını ve aleyhlerinde üç günlük tutukluluk emri alındığını anımsattı.

Polis çavuşu Necmi Samancı, üç günlük tutukluluk süresinde, şikayetçinin gizli çekilen görüntülerinin Muharrem Tanrıverdi’nin kontrolündeki hard diskin içinde bulunduğuna vurgu yaptı.

 

“Özoğlu ve Tanrıverdi gönüllü ifade verdi”

Necmi Samancı, zanlı Arife Özoğlu ve Muharrem Tanrıverdi’nin olayla ilgili gönüllü ifade verdiğini kaydetti. Samancı, ifadelerin teyit ve tekzibinin devam ettiğini söyledi.

Bulunan ses ve görüntü cihazlarıyla ilgili soruşturma yapıldığını kaydeden Samancı, cihazlarla ilgili ifadeler alındığını belirtti.

 

“Yeni ses kayıtlarına ulaşıldı”

Polis çavuşu Nemci Samancı, yasadışı olarak çekilmiş yeni ses kayıtlarına ulaşıldığına vurgu yaptı.

Samancı, zanlıların, şikayetçiden nasıl para koparacaklarına dair ses kayıtlarına ulaşıldığını açıkladı.  

Samancı, görüntü ve ses kayıtlarına ulaşmak için çalışmaların sürdüğüne işaret etti.

Samancı, zanlıların serbest kalmaları halinde tahkikata etki etme ihtimalleri olduğunu, alınması gereken birçok ifade ve aranan emareler olduğunu belirterek zanlıların üç gün süre ile tutuklu kalmalarını talep etti.

Didem Uçak’ın avukatı, müvekkilinin ağır psikolojik ilaçlar kullandığını belirterek, doktor kontrolünden geçirilmesini talep etti.

Kıdemli Yargıç Cenkay İnan, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların üç gün süre ile tutuklu kalmasına karar verdi.

İnan, Didem Uçak’ın ise doktor kontrolünden geçirilmesine emir verdi.

 

Olay nasıl olmuştu?

Polis, önceki celsede, zanlıların Şubat ve Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçundan methaldar olduklarını belirtmişti.

Polis, zanlı Didem Uçak’ın radyo görünümlü görüntü ve ses kaydı cihazı ile yatak odasında müştekinin cinsel içerikli görüntülerini çektiği iddiasıyla tutuklandığını açıklamıştı. 

Polis, mesele ile bağlantılı olarak Arife Özoğlu, İsmail Dimililer, Muharrem Tanrıverdi’nin de tutuklandıklarını söylemişti.

Lefkoşa’da bir bankada çalışan zanlı Uçak’ın, görüntülerini çektiği müştekinin banka hesap bilgilerini şantaj yoluyla elde edip zanlı Dimililer ve zanlı Tanrıverdi’ye verdiği ve hesabından para çekildiği açıklanmıştı.

Polis, olayda kullanılan radyo görünümlü cihazın yanı sıra, yapılan operasyon sırasında meseleyle bağlantısı olan zanlı Özoğlu’nun işyerinde fal ve büyü işleri için kullandığı malzemeler ile masa saati görünümlü ses ve görüntü kayıt cihazının ele geçirildiğini ve hepsinin emare olarak alındığını belirtmişti.

Polis ayrıca, zanlı Dimililer’in evinde ve aracında yapılan aramada ise 13 canlı mermi ile zanlı Uçak’ın görüntülerini çektiği şahsa ait video kayıt görüntülerinin ele geçirip emare olarak almıştı.

Zanlıların evlerinde yapılan aramalar sonrasında ayrıca, tabletler, bilgisayarlar, zanlı Özoğlu ile Tanrıverdi’nin birlikte kaldığı evde 12 canlı mermi ele geçirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER