banner6

Polis, suç aleti silahı arıyor!

banner37

Polis, suç aleti silahı arıyor!
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK
 

   Geçitkale’de, evinin avlusunda, yüksek sesle küfür edip, tasarrufundaki kanunsuz ateşli silahla havaya 6-7 el ateş açtığı iddiasıyla tutuklanan belediye işçisi H.D. , Gazimağusa’da mahkemeye çıkartıldı.
   Ceza yasasında, ağır suç olup, ağır cezayla cezalandırılması öngörülen “ Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde taşıma ve tasarrufu” ve “meskun mahalde ateş açma” suçlarıyla ilgili tutuklanan H.D. aleyhine mahkemeden tahkikat maksatlı 3 gün tutukluluk emri temin edildi.
   Tüm aramalara karşın, H.D. adına kayıtlı olduğu tespit edilen ve olayda kullanıldığı düşünülen  silahı bulamayan polis, suç aletinin bir başkası tarafından saklandığına inanıyor.
   Dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Fırat Kızıltunçlar, meseleyle ilgili olguları aktarması için Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Geçitkale Polis Karakolu’nda görev yapan Mehmet Bayır’ı tanık kürsüsüne, yeminli şahadete çağırdı.
   Tanık polis Mehmet Bayır, zanlının, 9 Nisan’da, Geçitkale’de meydana gelen “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde  taşıma ve tasarrufu” ve “meskun mahalde ateş açma” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.
   Mehmet Bayır, karakolda görevli olduğu bir esnada, saat 20.13’te, zanlıya ait ikametgahtan silah sesi duyulduğuna dair aldıkları ihbar sonrası, karakoldan olay yerine gitmek için çıktıkları sırada, av tüfeği sesi duyduklarını anlattı.
   Bayır, saat 20.20’de, ikametgahının oturma odası içerisinde, zanlıyı alkol tesiri altında tespit ettiklerini belirterek, olay çevresinde yaptıkları ilk tahkikatta görgü tanığı tespit edemediklerini anlattı.
   Zanlı adına kayıtlı olan düz kırma bir av tüfeği bulunduğunu öğrendiklerini anlatan tanık polis, mahkemeden temin ettiği arama emri ışığında zanlıya ait ikametgahta yaptığı aramada, herhangi bir ateşli silah tespit edemediğini kaydetti.
   “Silah her yerde olabilir, kuyuya da atmış olabilirim. Silah namustur verilmez, atmış da olabilirim” diye makul olmayan izahatta bulunan zanlı adına kayıtlı av tüfeğini tüm aramalarına karşın bulamadığını kaydeden tanık polis, aldığı tanık ifadelerinden, zanlının, bölgenin belediye başkanına küfür ettiğini ve evinin avlusunda 6-7 el silah attığını öğrendiğini dile getirdi.
   Aranan suç aletinin, bir başkası tarafından saklandığını düşündüğünü kaydeden tanık polis, mahkemeden,  serbest kalması halinde, tahkikata ve kayıp olan emareye etki etme olasılığı bulunan zanlı aleyhine tutukluluk emri talep etti.
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren yargıç, zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasına emir verdi.
a

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110