banner6

Polis terfileri yine tıkandı

banner37

Polis Genel Müdürlüğü tarafından açılan terfi münhalleri yine mahkemelik oldu. Daha önceki terfilerle ilgili 37 polis mensubunun hak ihlali nedeniyle açmış olduğu dava süreci devam ederken, yeni açılan terfi münhalleri de “ara emri” ile durduruldu

Polis terfileri yine tıkandı
banner150

banner150

banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

   Polis Genel Müdürlüğü (PGM) tarafından açılan terfi münhalleri yine mahkemelik oldu. Daha önceki terfilerle ilgili 37 polis mensubunun hak ihlali nedeniyle açmış olduğu dava süreci devam ederken, yeni açılan terfi münhalleri de “ara emri” ile durduruldu.   

   Polis Müdür Muavini Vasvi Arkın, hakkı olmasına rağmen geçici aday listesine dahi adının yer almaması nedeniyle Yüksek İdare Mahkemesi’ne (YİM) dava açtı ve mahkeme ara emri ile terfi işlemlerini durdurma kararı verdi.   

   Son 10 yıldır terfilerin hak ihlalleri nedeniyle dava edilmesi teşkilatta moral ve motivasyon kaybına da neden oldu.

   Terfi almak için emek eden ve hak ihlalleri nedeniyle açılan davalarla tıkanan terfi süreçleri yine teşkilatta huzursuzluk yarattı.

   Terfilerle ilgili dava süreçlerinin devam etmesi ve işlemlerin durması nedeniyle, yaşı gelip emekli olan kişiler de mağdur oluyor.

   Polis mensupları, “Emekli olup, terfi alamayan polis mensupları da telafi imkansız zarara uğramış olmuyor mu?” şeklinde isyan ediyor.

  

“Telafisi imkansız ciddi zararlara

neden olabileceğine bulgu yapıldı”

   Polis Müdür Muavini Vasvi Arkın’ın avukatı Mustafa Şener, müvekkilinin yasal olarak münhallere katılma hakkı olmasına rağmen geçici aday listesine dahi adının yer almaması nedeniyle YİM’e kararın hatalı olduğu gerekçesiyle yürütmenin durdurulması ve ara emri talep ettiklerini anlattı.

   Şener, davanın duruşmasının yapıldığını söyleyerek, “Gerçekler tüm şeffaflığı ile mahkemenin önüne koyuldu. Yüksek İdare Mahkemesi, haklı bir dava sebebimizin olduğu ve geçici aday listesine konulmamasının telafisi imkansız ciddi zararlara neden olabileceği ve geriye dönük bu zararın telafisinin zor olacağı gerekçesiyle ara emrini kesinleştirdi” ifadelerini kullandı.  

“PGM terfi işlemlerini durdurdu”

   Avukat Mustafa Şener, Polis Genel Müdürlüğü’nün (PGM) tüm müdürlüklere duyuru yaparak, terfi işlemlerinin durdurulduğunu yayınladığını kaydetti.

   Şener, “Bu mahkemenin kararına karşı saygılı olunduğunun göstergesidir. Bundan sonraki süreçte, daha önce açılmış olan terfilerle ilgili olan davaların öncelikli olarak çözülmelidir ki, yeni terfilerle ilgili süreç sorunsuz başlayabilsin. Bunun için de davaların en erken bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Bildiğim kadarıyla daha önceki terfilerle ilgili 37 hak ihlali nedeniyle açılmış dava süreci devam ediyor” ifadelerini kullandı.

  

“Yasal olarak haklarımızı arayacağız”   

   Mustafa Şener, son olarak, “Özetle bilinmesini isterim ki bizim açtığımız dava polis teşkilatına karşı düşmanca açılmış bir dava değildir. Sadece haklarımızı korumak adına bu işlemleri yapanlara karşı açılmış bir davadır. Yasal olarak haklarımızı arayacağız” dedi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104