banner6

Polis, yurt dışındaki 3 kişinin peşinde

banner37

Polis, yurt dışındaki 3 kişinin peşinde
banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa’da İngiltere’den KKTC’ye getirilen konteynırda ele geçirilen 5 kilo 278 gram 400 miligram ağırlığındaki uyuşturucu maddeyle ilgili tutuklanan 3 kişinin aleyhindeki soruşturma tamamlandı ve ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı. Meseleyle ilgili isimleri belirlenen ve yurt dışında oldukları tespit edilen 3 kişiyle ilgili ise soruşturma halen bekletiliyor.

   Tahkikat maksatlı 19 gündür poliste tutuklu bulunan S.S. (E-54), H.Y. (E-25) ve H.K. (E-32) isimli zanlılar dün Gazimağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve işledikleri ciddi suçlardan yargılanmak üzere KKTC dışına çıkmaktan men edilip, 30’ar bin TL nakdi teminata bağlandı. Teminat şartlarını yerine getiren zanlılar yargıya kadar serbest kaldı.

   Dünkü teminat duruşmasında, Savcı İlhan Damdelen’in tanığı olarak yeminli şahadet vererek olguları aktaran polis çavuşu Hasan Selvili, zanlıların, 16-17 Mayıs tarihleri arasında, Gazimağusa’da meydana ‘Kanunsuz Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu’ suçlarından methaldar olduklarını anımsattı.

   Çavuş Hasan Selvili, zanlıların 17 Mayıs’ta, Gazimağusa’da Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Küçük Efe Oto Yedek Parça LTD. şirketi önüne gelen konteynırdaki yedek parçalar içerisinde bulunan karton kutu içerisinde, gümrük memurları tarafından yapılan kontrol sonrası aldığı bilgi doğrultusunda, meselenin araştırma ve soruşturmasına başladığını hatırlattı.

   Hasan Selvili, ekibiyle konu işyerinde yaptığı aramada, siyah naylonla bantlı, üzerinde yedek parça olduğu yazısı bulunan karton kutu içerisinde, 12 ayrı şeffaf poşetlerde, her biri 2’şer ve 3’er poşetlere geçirilerek vakumlanmış, 5 kilo 278 gram 400 miligram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna maddeyi tespit edip emare zapt ettiğini söyledi.

   Detaylı aramada, konteynırın orta kısmında, bantlanmış siyah renk çöp naylonu içerisinde, üzerinde Hintkeneviri türü uyuşturucu madde kalıntısı bulunan bir adet hassas terazi, 1 adet vakumlama makinesi ve 1 adet vakumlamada kullanılan kullanılmamış şeffaf renk naylon poşet rulosu bulduğuna vurgu yapan tanık polis çavuşu, aynı gün, iş yerinde tespit edilen ve işyeri yedek parça satış sorumlusu S.S., konu işyerinde çalışan H.Y. ve konu işyerinde yetkili olarak çalıştığı tespit edilen ve konu maddelerin tespiti yapıldıktan sonra polisler gelmeden olay yerinden ayrılan H.K.’yi tespit edip mahkeme emri gereği tutuklandığını anlattı.

   Soruşturmasını çok yönlü yürüttüğünü kaydeden tanık polis, Mersin’deki Narkotik Şube’ye bilgi verdiklerini ve bunun üzerine bahse konu konteynırda yapılan aramada, üzerinde yedek parça olduğu yazılan kutu içerisinde 6 kiloya yakın Hintkeneviri türü uyuşturucu madde ele geçirildiğini hatırlattı.

   Selvili, meseleyle ilgili 3 kişiyi daha aradığını anlattı ve mahkemeden zanlıları uygun teminata bağlamasını talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Mine Gündüz Serden zanlıların ilk nazarda konu suçla bağlantılı olabileceğine bulgu yaparak, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği zanlıları 30’ar bin TL nakdi teminata bağlandı.

   Yarıç Serden ayrıca, haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücutta bulunmalarını istediği zanlılar lehine, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 150’şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine de emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104