banner6

Polise, kadına şiddet ihbarları yağıyor!

banner37

Ülkemizde kadına karşı şiddet suçları giderek artıyor… Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne 2020 yılında bin 63; Ocak-Ekim 2021 döneminde ise 834 ihbar yapıldı. Kadınların en çok “darp”, “rahatsızlık” ve “şiddet kullanma tehdidine” maruz kaldığı belirtildi

Polise, kadına şiddet ihbarları yağıyor!
banner8

Eniz ORAKCIOĞLU

Tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de de kadına karşı şiddet, ülkemizin de kanayan yaralarından biri…

Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde 2018 yılında kurulan Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne her gün onlarca kadın, şiddet ihbarında bulunuyor…

İstatistiki veriler de, ülkemizde kadına karşı şiddetin sürekli arttığını gözler önüne seriyor.

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi’ne 2020 yılında bin 63 ihbar yapıldı. İhbarların çoğu Lefkoşa, Mağusa ve Girne bölgelerinden geldi. Kadınların şikayetleri arasında ise birinci sırada darp suçu yer aldı.

Ocak-Ekim 2021 döneminde ise, ihbar sayısı 834 oldu. Yine bölgesel dağılım değişmedi ve 2020’deki gibi ilk üç sırayı aynı ilçeler aldı.

Kadına karşı şiddetle ilgili yapılan ihbarlar arasında “darp”, “rahatsızlık” ve “şiddet kullanma tehdidi” en sık görülen şikayetler oldu.

Cinsel taciz, cinsel saldırı, yaralama, zorla kaçırma, sövme, kasti hasar gibi suçlar da kadının maruz kaldığı şiddet olayları arasında…

Ülkemizdeki sivil toplum örgütleri yanında Polis Genel Müdürlüğü’nde 2 yıl önce kurulan “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi” de bu konuda büyük mücadele veriyor.

KIBRIS’a konuşan Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi Amiri Mahmut Gümüşsoy, şubenin faaliyetleri ve kadına karşı şiddetle mücadelede yaşadıkları sıkıntılardan bahsetti.

“Bölgelerde şubeler kuruldu”

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubesi Amiri Mahmut Gümüşsoy, şubenin 2018’de kurulduğunu, amaçlarının kadına yönelik şiddetle mücadele etmek olduğunu vurguladı.

Gümüşsoy, 6 Eylül 2021’de de Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan’ın ciddi katkılarıyla, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şubeleri açıldığına dikkat çekerek, Türkiye’den Asayiş Daire Başkanlığı Aile İçi Şiddet Bölümü’nde çalışan uzman polislerin ülkemize gelerek uygulama ve mağdura nasıl yaklaşacağı ile ilgili dersler verdiğini belirtti.

Gümüşsoy, ülkemizde aktif olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED), Sosyal Hizmetler Dairesi, Lefkoşa Türk Belediyesi, SOS ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı eğitmenlerinin de içinde bulunduğu uzmanlarca memurlara eğitimler verildiğini anlattı.

banner134

Şubenin partneri olan kişiler tarafından şiddete maruz kalan kadın vakalarına baktığını söyleyen Gümüşsoy, trafikte yabancı bir kişinin veya başka alanda yaşanan olaylara diğer polis şubelerinin baktığını belirtti.

Kadının şiddete uğramasıyla ilgili her şekilde ihbar aldıklarını ifade eden Gümüşsoy, harekete geçmek için sadece kadının kendilerine ulaşmasını beklemediklerini, alınan herhangi bir bilgi veya ihbarı da değerlendirdiklerini söyledi.

“En büyük sıkıntımız, kadının ifade vermek istememesi”

Gümüşsoy, gelen ihbarlar üzerine hemen harekete geçtiklerini, olayın ciddiyetine göre olay yerine giden personel sayısının artırıldığını kaydetti. Olaya müdahalede yapılanları anlatan Gümüşsoy, şöyle konuştu:

“Eğer olayda darp varsa, tutuklama yapmak ve kişileri uzaklaştırmak gerekir. Olay yerine gittiğimizde, önce ortamı sakinleştirip, ya kadına şiddet gösterenden, ya da şiddet göstereni kadından uzaklaştırırız. Daha sonra kadından, olayın bilgileri ve kadının ifadesi alınır”.

Gümüşsoy, ifade almadan önce kadının travma durumu yaşayabildiğini ve sakinleşmesinin beklendiğini söyleyerek, “Kadın sakinleştikten sonra ifade alındığını, yine de kadın halen ifade verecek durumda değilse ve uzman yardımına ihtiyaç varsa, Sosyal Hizmetler Dairesi ile irtibata geçerek, bir görevlinin olaya müdahalesi istenir. Bazen de Lefkoşa Türk Belediyesi ekiplerinden destek alınabilmektedir” dedi.

En büyük sıkıntılarının kadının ifade vermek istememesi olduğuna işaret eden Gümüşsoy, kadının süreçle ilgili neler yaşanacağı hakkında bilgilendirildiği için bazen ifade vermek istemeyebildiğini ifade etti.

Kadının ifade vermesi için yaşadığı sorunların ve soru işaretlerinin giderilmesinin sağlandığını kaydeden Gümüşsoy, “Kadının psikolojik açıdan güçlenmesini, mağduriyetinin giderilmesini sağlarız ki; sağlıklı düşünüp ifade verebilsin. İfade vermek istemeyen kadınların sebepleri arasında en çok baskı, çocuklar ve ekonomik şartlar olabiliyor” şeklinde konuştu.

Gümüşsoy, şiddete maruz kalan kadınların şikayetlerini geri çekme durumlarının da çok yaşandığını belirterek, şiddet gösteren kocasına mahkeme sürecinde yardımcı olmaya, hatta teminatını bulmaya çalışan kadınlar olduğunu vurguladı.

Bu yaşanan durumun arkasında yatan sebepler arasında, arada çocukların olması, kadının gidecek yerinin veya ekonomik özgürlüğünün olmaması gibi durumların yattığına dikkat çeken Gümüşsoy, ekonomik özgürlüğü olmayan, gidecek yeri bulunmayan kadına bu konuda LTB’nin kadın sığınma evi ve ekiplerinin yardımcı olacağı bilgisinin de verildiğini belirtti.

“Şikayette bulunmaktan korkmayın”

Gümüşsoy, kadına şiddet olaylarında yaşanan bir diğer durumun ise, ekonomik gücü ve statü sahibi olan bazı kadınların da şiddete uğradığını gizlemesi olduğuna işaret ederek, statü sahibi kadınların “rezil olmayım” diyerek ya da utandığı için şiddete uğradığını gizleyebildiğine dikkat çekti.

“Şiddete maruz kalan kadınlar, polis korumasında olup, başlarına bir şey gelmeyeceğini bilmelidir” diyen Gümüşsoy, şiddete uğrayan kadınlara şikayette bulunmaktan korkmamaları çağrısı yaptı.

“Her istediğimizde uzman bulamıyoruz”

Yaşadıkları en büyük sıkıntılar arasında, ciddi meselelerde ifade alınırken yanlarında her zaman sosyal hizmetlerde görevli bir uzman bulunamaması olduğunu kaydeden Gümüşsoy, “Maalesef mesai saatleri dışında görevlilere ulaşmak çok zor oluyor. Mahkemenin de bu noktada devlet görevlisi isteği var, özel çalışan birini yanımızda götüremiyoruz. Bu sıkıntımız ciddi boyuttadır” şeklinde konuştu.

Çok sayıda ihbar geliyor

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Şube Amiri Gümüşsoy, polis hatlarına çok sayıda kadına karşı şiddet ihbarı geldiğini söyledi.

2020 yılında şubeye bin 63 ihbar yapıldığını ifade eden Gümüşsoy, bunların 318’inin ‘darp’, 162’sinin ‘şiddet tehdidi’ ve 166’sının ‘rahatsızlık’ suçlarını oluşturduğunu belirtti.

Gümüşsoy, bölgesel dağılımda da bin 63 ihbarın 538’inin Lefkoşa, 247’sinin Mağusa, 197’sinin Girne, 43’ünün Güzelyurt, 38’inin de İskele’den yapıldığını söyledi.

Ocak-Ekim 2021 döneminde de 834 ihbar telefonu aldıklarını ifade eden Gümüşsoy, 365’inin Lefkoşa, 200’ünün Mağusa, 197’sinin Girne, 29’unun Güzelyurt, 43’ünün de İskele’den olduğunu kaydetti.

Yapılan şikayetler sonucu ortaya çıkan suç türlerini de detaylandıran Gümüşsoy, bu kapsamda Ocak-Eylül 2021 dönemini kapsayan 9 aylık sürede yapılan 739 ihbarı değerlendirdi.

Gümüşsoy, şöyle devam etti:

“2021 yılında Ocak’tan Eylül’e kadar şubemize 739 ihbar yapıldı. Bunların 2’si ‘zorla insan kaçırma’, 9’u ‘cinsel tecavüz’, 3’ü ‘hırsızlık’, 1’i ‘yaralama’, 17’si ‘cinsel taciz’, 6’sı ‘cinsel saldırı’, 244’ü ‘darp’, 4’ü ‘kavga’, 4’ü ‘vahim zarar’, 74’ü ‘telefonda tahkir edici arama, mesaj’, 102’si ‘rahatsızlık’, 12’si ‘özel hayatın gizliliğini ihlal etmek’, 1’i ‘başkasını suç işlemeye teşvik etmek’, 4’ü ‘fesat karıştırmak’, 82’si ‘şiddet kullanma tehdidi’, 23’ü ‘umumi yerde sövme’, 10’u ‘mahkeme emrine riayet etmeme’, 9’u ‘mülke tecavüz’, 37’si ‘kasti hasar’, 26’sı ‘Elektronik Haberleşme Yasası’na aykırı hareket’, 2’si ‘ev açma’ ve 67’si ‘polis meselesi yok’ şeklindedir”.

“Alo 155’ten ya da şube numaralarından bize ulaşılabilir”

Gümüşsoy, polise gelen başvuruların 3 şekilde olduğunun altını çizerek, bizzat şikayetçinin polise giderek başvurabildiğini ya da Alo 155’i arayarak şikayette bulunulabileceğini, ayrıca bölgelerdeki Kadına Şiddet Şubeleri’ndeki özel telefonların da aranarak kendilerine ulaşılabileceğini kaydetti.

Bölgelerdeki Kadına Şiddet Şubeleri’nin numaralarını da paylaşan Gümüşsoy, “Şubelere, 0548 811 31 83,  0548 811 41 83, 0548 811 51 83 gibi sırayla giden numaralarından ulaşılabilir. Alo 183’ü arayanlar içerisinde polisin müdahale edebileceği bir durum varsa da sosyal hizmetler konuyu polise iletiyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104