Polise rüşvet davası 4 kişiyi tutuklattı

banner37

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın aleyhindeki ‘rüşvet’ davasının tanığı Erkut Hafız’ı etki altına almak amacıyla yapılan telefon görüşmesini gizlice kaydederek çoğaltıp, dağıttıkları suçlamasıyla, polis subayının yanı sıra, iş insanı Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy tutuklandı

Polise rüşvet davası 4 kişiyi tutuklattı
banner90
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

ŞENER LEVENT, CD’Yİ MAHKEMEYE SUNMAK İSTEDİ… Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın aleyhindeki ‘rüşvet’ davasında geçtiğimiz günlerde mahkemede tanık olarak dinlenen gazeteci Şener Levent’in, davada ‘rüşvet veren’ sıfatıyla tanık olarak dinlenecek Erkut Hafız’ın ses kaydının olduğu 1 dakika 54 saniyelik CD’yi mahkemeye emare olarak sunmak istemesi, yeni bir suçu ortaya çıkardı. Mahkeme, kaydı yapan kişinin tanık Şener Levent olmadığı için emare yapılmasına izin vermedi, ancak Başsavcılık 24 Mayıs itibarıyla polisten CD’deki ses kaydı konusunda soruşturma başlatmasını istedi.

ARHUN, ALTAN, KARABÖCEK VE ARAPSOY TUTUKLANDI… CD ile ilgili soruşturma başlatan polis, ses kaydının 12 Aralık 2020 tarihinde, İsmail Karaböcek’in Gönyeli’deki ofisinde Şener Levent’in de olduğu bir sırada, işadamı Tekin Arhun tarafından Erkut Hafız aranarak ve ondan habersiz olarak yapıldığını, kaydın orada olmayan Ali Savaş Altan’a gönderildiğini, Altan’ın da bu kaydı bilgisayarcı Nurettin Arapsoy’a vererek 2 CD’ye aktarmasını sağladığını, CD’lerden birinin İsmail Karaböcek tarafından Şener Levent’e verildiğini belirledi. Tekin Arhun, Ali Savaş Altan, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy’u dün Lefkoşa’da mahkemeye çıkararak, tutukladı.

“ARHUN, ‘KAYDI BEN YAPTIM’ DEDİ”… Meselenin soruşturmasını yürüten Polis Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran dün mahkemeye verdiği şahadetinde, zanlılardan İsmail Karaböcek’in itiraf nitelikli 5 sayfalık gönüllü ifade verdiğini, Nurettin Arapsoy’un hiçbir suçlamayı kabul etmediğini, Tekin Arhun’un önce “haberim yoktu” dediğini, daha sonra ise “kaydı ben yaptım” dediğini, Ali Savaş Altan’ın ise “Ben o görüşmede yoktum, olsaydım kaydı ben yapardım. Bana yapılan komploydu” dediğini belirtti. Dalkıran, başta Tekin Arhun ve Erkut Hafız’ın telefonları olmak üzere, çok sayıda cep telefonu, bilgisayar, CD gibi emarelerin inceleneceğini söyledi, mahkeme, dört zanlının 1 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan’ın, Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amiri olarak görev yaptığı sırada ‘rüşvet aldığı’ suçlamasıyla aleyhine açılan davada ‘rüşvet veren’ kişi konumunda olan Erkut Hafız’ı, telefonla arayarak ‘telkin ve vaatlerle etki altına almaya çalıştıkları, bu görüşmeyi Hafız’dan gizli olarak kaydederek, çoğaltıp, dağıttıkları’ suçlamasıyla, davalı polis subayının yanı sıra iş insanı Tekin Arhun, İsmail Karaböcek ve Nurettin Arapsoy tutuklandı.

Söz konusu görüşmenin 12 Aralık 2020 tarihinde, İsmail Karaböcek’in Gönyeli’deki ofisinde gazeteci Şener Levent’in de bulunduğu bir ortamda yapıldığı, Erkut Hafız’ı Tekin Arhun’un arayarak ondan habersiz görüşmeyi kaydettiği, kaydın orada bulunmayan Ali Savaş Altan’a gönderildiği, Altan’ın da kaydı Nurettin Arapsoy’a götürerek üzerinde oynama yaparak 2 adet CD’ye aktarıldığını, CD’lerden birinin İsmail Karaböcek tarafından Şener Levent’e verildiği, Levent’in de geçtiğimiz hafta, davanın duruşması sırasında bu CD’yi mahkemeye emare yapmaya çalıştığı iddia edildi.

Mahkemenin, kaydı yapan kişinin Şener Levent olmaması nedeniyle CD’nin emare yapılmasına izin vermediği, ancak Başsavcılığın CD’nin kaydıyla ilgili olarak 24 Mayıs 2021 tarihinde polise soruşturma başlatması talimatı verdiği bildirildi.

Meseleyle ilgili soruşturma başlatan polis, İsmail Karaböcek, Tekin Arhun, Ali Savaş Altan ve Nurettin Arapsoy’u önceki gün gözaltına alarak dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkardı ve ilk etapta soruşturma amacıyla aleyhlerine 1’er gün tutukluluk emri aldı. Zanlıların bugün yeniden mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Polis, detaylı bir şahadet verdi

“Haberleşmenin gizliliğini ihlal yoluyla özel hayatın gizliliğini ihlal etmek”, “Kişiler arasında telefon ile yapılan haberleşmeyi tarafların izni olmaksızın kaydetmek ve ifşa etmek” ve “Tanıkları yalan ifade vermeye veya doğru şahadeti gizlemeye teşvike teşebbüs etmek” suçlamalarıyla zanlıları mahkemeye çıkaran tahkikat subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, detaylı şahadet verdi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Temay Sağer’in huzurunda görüşülen tutukluluk duruşmasında, savcı Fuat Emirtaneoğlu’nun tanığı olarak yeminli şahadet veren Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, 12.12.2020 tarihinde Gönyeli-Lefkoşa’da bulunan İsmail Karaböcek’e ait ofiste Karaböcek, Tekin Arhun ve Şener Levent’in bulunduğu bir esnada Tekin Arhun’un, Lefkoşa’da meydana gelen ve hâlihazırda ilk soruşturması devam eden Ali Savaş Altan’ın rüşvet alma iddiası ile ilgili rüşvet veren sıfatıyla ilerde Ağır Ceza Mahkemesi’nde tanık olacak olan Erkut Hafız’ı kullanımındaki telefon hattı üzerinden arayarak, telefonun hoparlörünü de açıp konuşmayı dışarı aktararak Erkut Hafız’a telkin ve vaatlerde bulunmak sureti ile konuşturup huzurda bulunan Şener Levent ve Karaböcek’in de duymasını sağlayarak telefonuna konuşmanın diğer tarafının rızası olmaksızın kaydettikten sonra söz konusu kaydı Ali Savaş Altan’a verip ifşa ettiğini anlattı.

“Başmüfettiş Altan ses kaydının CD’ye aktarılmasını sağladı”

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, Ali Savaş Altan’ın ise daha sonra bu ses kaydını Lefkoşa’da sakin bilgisayar bölümü mezunu Nurettin Arapsoy ile birlikte CD haline getirdikten sonra, 2 adet CD’yi İsmail Karaböcek’in aracılığı ile Şener Levent’e ulaştırıp ifşa ettiğini ileri sürdü.

Ses kaydı kısım kısım silindi

Ömür Dalkıran, söz konusu CD’nin bir suretinin Şener Levent’in tasarrufundan alındığını ve yapılan incelemede içeriğindeki ses kayıtlarının kısım kısım silinerek, atlama yapılarak kısaltılmış olduğunun tespit edildiğine vurgu yaptı.

Mesele ile ilgili olarak İsmail Karaböcek, Tekin Arhun, Ali Savaş Altan ve Nurettin Arapsoy’un mahkeme emri gereğince tutuklandığını söyleyen Dalkıran, zanlı Ali Savaş Altan’ın rüşvet alma davasında savunma tanığı olarak duruşmaya gelen Şener Levent’in tanıklığı sırasında CD’yi mahkemeye sunmak istediğini ve mahkemenin talebi reddettiğini mahkemeye aktardı.

“Arhun ve Hafız’ın telefon dökümleri alınıp incelenecek”

24 Mayıs 2021 tarihinde KKTC Başsavcılığı’nın istemi üzerine CD ile ilgili soruşturma başlatıldığını belirten Dalkıran, aynı gün Tekin Arhun ile Erkut Hafız’ın cep telefonu dökümlerinin alınabilmesi için GSM operatörüne yazı yazıldığını ayrıca Erkut Hafız’ın ifadesinin alındığını kaydetti.

“Hafız ifade verdi, şikayetçi oldu”

Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran, Erkut Hafız’ın ifadesinde, zanlı Tekin Arhun’un 12 Aralık 2020 tarihinde 16.30’da kendisini aradığını ve önce aralarındaki alacak meselesiyle ilgili görüştüklerini daha sonra ise zanlı Ali Savaş Altan ile ilgili olarak konuşmanın 10 dakika devam ettiğini söylediğini mahkemeye aktardı.

Dalkıran, Erkut Hafız’ın zanlı Tekin Arhun’la ilgili yaptığı telefon konuşmasının ifşa edilmesiyle ilgili rızası olmadığını ve şikayetçi olduğunu öğrendiğini kaydetti.

banner134
“Levent, telefon görüşmesinin kaydedildiğini teyit etti”

Ömür Dalkıran, Şener Levent’in ifadesini temin ettiğini, Levent’in ifadesinde özetle, zanlı Tekin Arhun’la Erkut Hafız’ın, İsmail Karaböcek’in ofisinde yaptıkları görüşmeyi hoparlöre aldığını ve CD’ye alınan telefon görüşmesi kaydının zanlı İsmail Karaböcek tarafından kendisine iletildiğini anlattığını mahkemeye aktardı.

Şener Levent’teki CD’nin bir suretini emare olarak aldığını ve 10 dakikalık konuşma süresinin 1 dakika 54 saniye olarak kısaltılıp, görüşmeye dönüştürüldüğünü belirten Dalkıran, ses kaydında geri sarma, kelimeleri atlama gibi durumlar olduğunun tespit ettiğine dikkat çekti.

“Evleri, arabaları arandı, elektronik eşyaları emare alındı “

Ses kaydının PGM Data İnceleme Şubesi’nde uzman tarafından inceleneceğini belirten Dalkıran, 26 Mayıs 2021 tarihinde zanlı İsmail Karaböcek’in Gönyeli’de bulunan ofisinde 12.58 ile 13.25 saatleri arasında polis tarafından yapılan aramada ofisinde 2 adet CD, 3 adet USB, 2 cep telefonu, dizüstü bilgisayarı, şarj aletinin emare alındığını anlattı.

Ömür Dalkıran, zanlı İsmail Karaböcek’in gönüllü ifade verdiğini ve ifadesinin itiraf içerikli olduğuna vurgu yaptı.

Zanlı İsmail Karaböcek’in zanlı Nurettin Arapsoy’un evini göstermesiyle zanlı Arapsoy’un tespit edildiğini söyleyen Dalkıran, zanlı Arapsoy’un ikametgahında yapılan aramada, 2 adet cep telefonu, 2 adet- hard disk, 3 adet USB, 1 adet sim kart, zarf içinde 2 DVD, 2 adet dizüstü bilgisayar, 40 adet CD ve DVD’lerin emare alındığını kaydetti.

Dalkıran, zanlı Arapsoy’un kendisine yapılan suç duyurusunda herhangi bir suçu kabul etmediğini beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

“Arhun ‘benim sesim de çok kaydedildi’ dedi”

Ömür Dalkıran, zanlı Tekin Arhun’un ikametgahında tespit edildiğini ve suça cevaben, “Benim sesim de çok kaydedildi. Haberim yoktu” dedikten sonra, “Kaydı ben yaptım” dediğini belirtti.

Dalkıran, 27 Mayıs’ta 00.30’da Ali Savaş Altan’ın ikametgahında tespit edildiğini ve suça hitaben, “Ben o görüşmede yoktum. Olsaydım ben kaydederdim. Bana yapılan komploydu” dediğine vurgu yaptı.

Dalkıran, zanlı Tekin Arhun’a ses kaydını iki kez dinlettiğinde, “Hatırladım. Karşı taraftaki Erkut Hafız’dır. Avukatım gelsin, tavsiyesi üzerine ifademi vereyim” dediğini kaydetti.

“Tekin Arhun suçlamaları reddetti”

Ömür Dalkıran, zanlı İsmail Karaböcek’in ifadesinin okuması için zanlı Tekin Arhun’a verildiğini ve Arhun’un ifadeyi okuduktan sonra özetle, kaydı kendisinin yapmadığını, bu iddiaların külliyen yalan olduğunu, kaydı Ali Savaş Altan’ın yaptığını söyleyip, iddiaları reddettiğini mahkemeye anlattı.

Meselenin ciddi olduğunu ve Ali Savaş Altan’ın Ağır Ceza Mahkemesi’ne havale edilen rüşvet davasıyla ilgili olduğunu ve amacın rüşvet davasını etkilemek olduğunu düşündüğünü belirten Dalkıran, “Bu suçların gerisinde yatan sebebin, Erkut Hafız’ı şikayetinden vazgeçirmek olduğunu düşünüyorum” ifadesini kullandı.

İsmail Karaböcek’in verdiği 5 sayfalık ifadenin teyit ve tekzibinin yanı sıra, alınması gereken ifadeler, Tekin Arhun’un söz konusu görüşmeyi yaptığı telefonunun bulunabilmesi için zanlıların bir gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatlar itiraz etmedi

Zanlıların avukatları Serhan Çınar, Muhabbet Mevsimler ve Hasan Yücelen, tahkikat memuruna sorular yöneltti ancak tutukluluk talebine itiraz etmedi.

Yargıç Temay Sağer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlıların bir gün tutuklu kalmasına emir verdi.


 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75