banner6

Polisi bıçaklayan 15 yıl suç ortağı 8 yıl ceza aldı

banner37

Hırsızlık yaparken kendilerini suçüstü yakalayan polis memuru Fahri Toklu’yu defalarca bıçaklayarak kaçan Gökhan Takımcılar ve İbrahim Takımcılar’ın davaları sonuçlandı

Polisi bıçaklayan 15 yıl suç ortağı 8 yıl ceza aldı
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

Gaziköy’de, 15 Ağustos 2021 tarihinde hırsızlık yaparken kendilerini yakalayan polis memuru Fahri Toklu’yu defalarca bıçaklayıp ağır yaraladıktan sonra kaçan ve 15 gün sonra Kırklar’da askeri yasak bölge içinde suçüstü yakalanan Gökhan Takımcılar, 15 yıl, suç ortağı İbrahim Takımcılar ise 8 yıl hapis cezasına mahkum edildi.


Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde aleyhlerine getirilen “Katle teşebbüs”, “Ağır yaralama”, “Soygun”, “Kasti hasar”, “Ciddi darp”, “Polisi darp, görevinden men etme”, “Sirkat, “Sahtekarlıkla para temini”, “Birinci derecede askeri yasak bölgeyi ihlal etme” ve “Kanunsuz uyuşturucu madde ithal ve tasarrufu” davalarından itham edilen Gökhan Takımcılar ile İbrahim Takımcılar tüm suçlamaları kabul etti ve davayla ilgili olguların sunulup, savunmalarının dinlenmesinin ardından ise dün karar açıklandı.


Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanıkların avukatları hazır bulundu.


Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanıkların mahkum olduğu “Katle teşebbüs” suçunun ömür boyu hapislik cezası öngördüğüne dikkat çekti.


Aksun, söz konusu olayda suç işleyen ve aranmakta olan iki sanığın yasal görevini ifa eden ve kendilerini tutuklama amacındaki polis memurunu öldürmeye kalkıştıklarına vurgu yapıp, “Suç bu hali ile oldukça ağır olgulara sahiptir” dedi.


Fadıl Aksun, polis mensubunun özellikle göğüs kafesinde 10 santimlik derin bir kesi olduğuna ve aldığı bu yaralanmalar dolayısı ile hayati tehlike riski ile ameliyat edildiğine dikkat çekti.


Aksun, sanıkların “Sirkat”, “Polisi darp”, “Mülke tecavüz”, “Kasti hasar” gibi sabıkaları olduğuna ve genelde kamu düzenine özelde ise mülkiyet hakkını benimseyip, toplum kurallarına uyum gösteremediklerine vurgu yaptı.

“Polis memurlarına karşı işlenen suçlar doğrudan kamuya karşı işlenmiş olur”


Başkan Fadıl Aksun, polis mensuplarının vatandaşın can ve mal güvenliğinin koruyucusu olduğunun altını çizerek, görevini yasaların belirlediği çerçevede yapmakta olan polis memurlarına karşı işlenen suçların doğrudan kamuya karşı işlendiğine işaret etti.


Sanıkların görevini yasaların emrettiği şekilde yerine getirmeye çalışan polis memurunu ağır şekilde yaralayarak canına kast ettiklerine vurgu yapan Aksun, bu durumun hoş görüyle yaklaşım gerektiren hiçbir yanı olmadığına dikkat çekti.


Aksun, “Polis memuru, olay anında tek başına olmasına rağmen, cesurca hareket ederek kaçmakta olan iki sanığa tek başına müdahale etmede tereddüt etmemiş ve neticesinde böylesi bir saldırıya uğrayarak az kalsın canından olacak duruma gelmiştir. Emniyet güçlerine karşı yapılan böylesi saldırıların gerektiği gibi cezalandırılmaması halinde görevdeki polis mensuplarının huzurumuzdaki polis memuru gibi kahramanca davranmasını beklememiz de olanaksız olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sanıkların lehinde ve aleyhinde olan tüm faktörlere değinen Aksun, sanık Gökhan Takımcılar’a 15 yıl, sanık İbrahim Takımcılar’a ise 8 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110