“Polisin bu davranışını tasvip etmiyoruz”

banner37

Ercan Polis Karakolu’nda, ülkemize turist olarak gelen bir adamı kendisine küfür ettiği gerekçesiyle herkesin gözü önünde darp eden polise emekli polisler de tepki gösterdi

“Polisin bu  davranışını  tasvip  etmiyoruz”
banner90

“VATANDAŞ DA DAVRANIŞINA DİKKAT ETMELİ”… KKTC Emekli Polisler Derneği Genel Başkanı Nurettin Çırakoğlu, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayını kesinlikle onaylamadığını, ancak bu konuda sadece polise yüklenilmesinin doğru olmadığını söyledi. Çırakoğlu, polislerin çalışma saatleri ve ağır iş yükü gereği moral olarak çökmüş bir durumda olduğunu belirterek, polislerin zaman zaman sinirlerine hakim olamayabildiğini söyledi. Çırakoğlu, bu nedenle vatandaşların da davranışlarına dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

“BU TARZ BİR DAVRANIŞ KABUL EDİLEMEZ”… Emekli Polis Genel Müdürü Pervin Gürler, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayının kesinlikle kabul edilemeyeceğini belirterek, “Bir polis karşısındaki kişi her kim olursa olsun, her ne yapmışsa yapsın, sinirlerine hakim olup görevini layıkıyla yapmalıdır” dedi. Emekli Trafik Müdürü Özdemir Uzuner ise 40 yıllık meslek hayatında bu tarz bir davranışı ne gördüğünü, ne de duyduğunu dile getirdi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ercan Polis Karakolu’nda yaşanan şiddet olayının görüntülerinin sosyal medyaya yansıması, vatandaşların polise olan güveninin sarsılmasına neden oldu.

   Türkiye’den ülkemize turist olarak gelen bir adamı kendisine küfür ettiği gerekçesiyle herkesin gözü önünde darp eden polisin, vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak yerine bu tarz bir davranışta bulunmasına emekli polisler de tepki gösterdi.

   KKTC Emekli Polisler Derneği Genel Başkanı Nurettin Çırakoğlu, ülke genelindeki polislerin moral olarak çökmüş bir durumda olduğunu belirterek, ‘polislerin içinde bulunduğu durum düzeltilmezse, bu tür olayların önüne geçilemeyeceğini’ söyledi.

   Emekli Polis Genel Müdürü Pervin Gürler, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bir polis karşısındaki kişi her kim olursa olsun, her ne yapmışsa yapsın, sinirlerine hakim olup görevini layıkıyla yapmalıdır” dedi.

   Emekli Trafik Müdürü Özdemir Uzuner ise “40 yıllık meslek hayatımda ne böyle bir olay gördüm, ne de duydum” dedi.

Çırakoğlu: Vatandaşlar da davranışlarına dikkat etmeli

   KKTC Emekli Polisler Derneği Genel Başkanı Nurettin Çırakoğlu, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayını tasvip etmediklerini belirterek, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu tür olayların yaşandığını dile getirdi.

   Ülke genelindeki polislerin moral olarak çökmüş bir durumda olduğunu belirten Çırakoğlu, “Polislerin içinde bulunduğu durum düzeltilmezse bu tür olayların önüne geçilemez” dedi.

   Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayında sadece polise yüklenilmesinin doğru olmadığını ifade eden Çırakoğlu, şöyle devam etti:

   “Örneğin siz bir polissiniz. 24 saat boyunca çalışıyorsunuz ve iş yükünüz de çok ağır… Aniden karşınıza da aşırı alkollü biri geliyor ve size sürekli olarak ‘ana avrat sövüyor’. Bir insan olarak buna ne kadar dayanabilirsiniz ki? Tabii bunu söylerken kesinlikle bu şiddeti tasvip etmiyorum. Ben sadece polise yüklenilmemesi gerektiğini söylüyorum. Burada asıl demek istediğim vatandaşların da davranışlarına dikkat etmesi gerektiğidir.”

“Polis sayısı yetersiz”

   Çırakoğlu, 1984 yılında yürürlüğe giren 51/1984 Polis Örgütü (Kuruluş, Görev Ve Yetkileri) Yasası gereği Polis Teşkilatı’nın 35 yıl önceki kadrosunda 3 bin polis ve 298 sivil hizmet görevlisi olduğunu, ancak şu an ki polis sayısının 2 bin 100’e gerilediğini dile getirdi.

banner9
   1984 yılından bugüne kadar geçen sürede sınır kapıları ile yeni şubelerin açıldığını, nüfus ve araç sayısının arttığını ve buna paralel olarak suçların çeşitliliğinde de artış yaşandığını belirten Çırakoğlu, şu anki yapıya göre ülkede en az 10 bin polisin görev yapması gerektiğini kaydetti.

“Polisler angarya çalıştırılıyor”

   Ülkemizdeki polislerin yarısından fazlasının ‘24–48’ çalıştığına dikkat çeken Çırakoğlu, buna alarmlar ve eylemlerin de eklenmesiyle polisin en az 80 saat angarya çalıştırıldığını söyledi.

   Dernek olarak bu durumun üzerine gideceklerinin altını çizen Çırakoğlu, polislerin angarya çalıştırılmasına müsaade etmeyeceklerine vurgu yaptı.

   Çırakoğlu, “Bir doktor bir ay boyunca çalıştığı süre kadar maaş alırken, polisler ayda 300 saate varan bir süre çalışmasına rağmen hak ettiği maaşları alamıyor, bu durum da polislerin moralini bozuyor” dedi.

“Her ay 20-30 polis emekliye ayrılıyor”

Çırakoğlu, Polis Teşkilatı’nın içinde bulunduğu zor durumdan dolayı bazı polislerin istenmeyen ve tasvip edilmeyen şiddet olaylarına karışabildiğini belirterek, bunun önüne ancak polisin moralinin düzeltilmesiyle geçilebileceğine işaret etti.

   Hükümetin geçtiğimiz haftalarda 100 yeni polis alacağını duyurduğunu kaydeden Çırakoğlu, her ay ortalama 20 veya 30 polisin emekliye ayrıldığını, bu nedenle de yeni alınacak polis sayısının yeterli olmadığını söyledi.

   Ayrıca yeni alınacak olan polislerin ancak 2021 yılında göreve başlayabileceklerini belirten Çırakoğlu, emekliye ayrılan polis sayısı düşünüldüğünde polisin içinde bulunduğu durumun daha iyi anlaşılabileceğine vurgu yaptı.

Gürler: Bir polis her ne olursa olsun sinirlerine hakim olmalı

   Emekli Polis Genel Müdürü Pervin Gürler, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bir polis karşısındaki kişi her kim olursa olsun, her ne yapmışsa yapsın sinirlerine hakim olup görevini layıkıyla yapmalıdır” dedi.

   Ercan’da yaşanan münferit şiddet olayının tüm teşkilata mal edilmesinin doğru olmadığını ifade eden Gürler, Polis Örgütü’nün canla başla mücadele ettiğinin herkesin malumu olduğunu dile getirdi. 

   Gürler, bu tür şiddet olaylarının çok üzücü olduğunu belirterek, bir daha böyle bir olayın yaşanmamasını temenni etti.

Uzuner: 40 yıllık meslek hayatımda böyle bir şey duymadım

   Emekli Trafik Müdürü Özdemir Uzuner, Ercan Karakolu’nda yaşanan şiddet olayını kesinlikle onaylamadığını belirterek, “40 yıllık meslek hayatımda ne böyle bir olay gördüm, ne de duydum” dedi.

   Ercan’da yaşanan olayın ülkemiz için bir utanç olduğunu belirten Uzuner, söz konusu olayda yaşanan tahrikin boyutunu bilmediğini, ancak ne isterse olsun bir polisin bu tür bir olaya karışmasının çok üzücü olduğunu dile getirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alican
Alican - 5 ay Önce

İyi zaman her sinirine hakim olmayan adam düvsün

Rengin Goksu
Rengin Goksu - 5 ay Önce

Bu son olsun.Ayrica bu polisin sinirleri bozuksa tedavi görsün. Sağlam doktor kontrolünden geçirin ara ara tüm polisleri kolay değil işleri ağırdır birde vardiya calisiyorlar.

Ali cancı
Ali cancı - 5 ay Önce

Eyi güzel dedin de gözünüz doysun askeri ücret alan ne yapsın

SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108