Polisin eğitimi ve çalışma sistemi gözden geçirilmeli

banner37

Ercan Polis Karakolu’nda yaklaşık bir ay önce yaşanan olayın görüntülerinin yankısı dün de devam etti. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü yetkilileri konuyla ilgili açıklama yaptı

Polisin eğitimi ve çalışma  sistemi gözden geçirilmeli
banner90

YANKILARI DEVAM ETTİ… Ercan Polis Karakolu’nda yaklaşık bir ay önce yaşanan olayın görüntülerinin yankısı dün de devam etti. Söz konusu görüntülere polis memuru G. Ü.’nün Türkiye’den adaya gelen bir turisti herkesin gözü önünde darp ettikten sonra, sürükleyip, görüşme odasına götürerek defalarca öldüresiye tekmelediği yansıdı. Bu görüntülerin yayılmasının üzerine ilgili polis memuru açığa alındı ve aleyhine soruşturma başlatıldı.

ERHÜRMAN: UYGARLIK KAYBI GÖRÜNTÜLER… CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ercan Havaalanı Karakolu'ndaki şiddet görüntülerinin “kan dondurucu” olduğunu belirterek “Bu uygarlık kaybı görüntüleri başka şeyleri de gündeme getirmeli. Polisin çalışma koşulları, öfke kontrolü, hizmet içi eğitimler, gerekli durumlarda hızlı ve kararlı bir ayıklama konularında kapsamlı çalışma şart” dedi.

DENKTAŞ: TOPLUMUN İÇ HUZURUNU KAÇIRIYOR… DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ercan Polis Karakolu’nda yaşanan darp olayı ile ilgili açıklama yaptı ve böyle bir müdahalenin toplumun iç huzurunu kaçıracak nitelikte olduğunu belirtti. Denktaş, polis eğitim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve polisin uyarıcı davranması gerektiğini vurguladı.

ÖZTÜRK: DİSİPLİN GEREKİYOR… YDP Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk, polisin, görevlerini, insan hak ve özgürlüklerini ihlal etmeden, eşitlik ve tarafsızlık içerisinde yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirtti. Öztürk, polis teşkilatının, ilgi, şefkat ve disipline muhtaç olduğunu savundu.

NAZLI: POLİSİN SİVİL OTORİTEYE BAĞLANMASI ŞART… Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi Cansu Nazlı ise 19 Temmuz 2011’de de eylemcilerin polis şiddeti ile karşı karşıya kaldığını söyledi ve bu konuda başlatılan soruşturmanın da hâlâ sonuçlanmadığını ifade etti. Nazlı, polisin sivil otoriteye bağlanması gerektiğini savundu.

Ceren ÖZBİL

   Ercan Polis Karakolu’nda yaklaşık bir ay önce yaşanan olayın görüntülerinin yankısı dün de devam etti. Söz konusu görüntülere polis memuru G. Ü.’nün Türkiye’den adaya gelen bir turisti herkesin gözü önünde darp ettikten sonra, sürükleyip, görüşme odasına götürerek defalarca öldüresiye tekmelediği yansıdı.

   Birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü bu olayı kınadı.

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş ve Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk yaptığı yazılı açıklamada şiddet olayından dolayı polisi kınayıp, polis teşkilatına düzenlemeler getirilmesini savundu.

   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi Cansu Nazlı ise 19 Temmuz 2011’de de eylemcilerin polis şiddeti ile karşı karşıya kaldığını söyledi ve bu konuda başlatılan soruşturmanın da hâlâ sonuçlanmadığını ifade etti. Nazlı, polisin sivil otoriteye bağlanması gerektiğini savundu.

Erhürman: Uygarlık kaybı görüntüler

   Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Ercan Havaalanı Karakolu'ndaki şiddet görüntülerini “kan dondurucu” olarak nitelendirdi. 

   Erhürman, “İdari soruşturma da, adli soruşturma da hızla tamamlanmalı. Ama bu uygarlık kaybı görüntüleri başka şeyleri de gündeme getirmeli. Polisin çalışma koşulları, öfke kontrolü, hizmet içi eğitimler, gerekli durumlarda hızlı ve kararlı bir ayıklama konularında kapsamlı çalışma şart” dedi.

Denktaş: Polisin uyarıcı davranması gerekir

   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, polis eğitim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve polisin uyarıcı davranması gerektiğini vurguladı.
   Denktaş, Ercan Polis Karakolunda yaşanan darp olayı ile ilgili açıklama yaptı ve böyle bir müdahalenin toplumun iç huzurunu kaçıracak nitelikte olduğunu belirtti.
   Bu tarz darp olaylarının genel olarak ele alınması gerektiğini kaydeden Denktaş, “Polisimizin de insan olduğunu ve bazı hallerde uygun olmayan davranışlarda bulunmasını anlamayanlardan değilim. Ancak esas mesele polisimizin ceza vermek üzere eğitilmiş olmalarıdır. Törenlere katılan, nokta nöbeti yapan, geri hizmetlerde çalışan değil, halkımızı uyararak yanlış yapmaktan alıkoyan, vatandaşın saygısını kazandığı için uyarılarına kulak verdiğimiz bir polis örgütü istiyoruz” dedi.

YDP: Polis teşkilatımız ilgi, şefkat ve disipline muhtaç

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP), Polis teşkilatının, ilgi, şefkat ve disipline muhtaç olduğunu savundu.
   YDP Genel Başkan Yardımcısı Enver Öztürk, yazılı açıklamasında, polisin, görevlerini, insan hak ve özgürlüklerini ihlal etmeden, eşitlik ve tarafsızlık içerisinde yerine getirmekle yükümlü olduğunu belirterek, özetle şunları dile getirdi:
   “Polis, görev ve yükümlülüklerini yerine getirirken kesinlikle şiddete başvurmamalıdır. Durumun gerektirdiği ölçüde ve yasaların müsaade ettiği hallerde orantılı güç kullanmanın dışında hareket etmemelidir.
   Ercan Havaalanı Karakolu’ndaki şiddet görüntüleri tüm yukarıda sıraladıklarımıza aykırı, ürpertici ve korkutucudur. Bu olay münferit değildir! Maalesef polisin çeşitli kademelerinde buna benzer ve daha vahim olaylar yaşandığı yıllardır söylenmektedir!..
   Bazı polislerin görev ve yükümlülüklerini unutup, meseleleri şahsileştirdiği ve intikam duyguları ile hareket ederek kendi kanunlarını uygulamaya çalıştığı herkesçe bilinmektedir. Bu tür polislerin varlığı, masum insanları ürkütüp, korkutmakta ve teşkilatı öcü gibi görmelerine sebep olmaktadır...
   Polisin çok zor şartlar altında, gayrı insani koşullarda çalışmak zorunda olduğu da bilinen bir gerçektir...
   Belirtilenlerden hareketle; polis teşkilatı yeniden yapılandırılmalı, modern imkanlarla donatılmalı, çalışma koşulları insani boyuta çekilmeli, öfke kontrolü ve hizmet içi eğitimler verilmeli, özlük hakları, tayin ve terfi konuları adil ve eşit şekilde gerçekleştirilmelidir...”
   Her yere güvenlik kameralarının yerleştirildiği bu günlerde, polis binalarının hücreler de dahil her noktası görünecek, ses kaydı da alınacak şekilde kayıt yapacak kameralarla donatılması gerektiğini savunan Öztürk, polis mensuplarının yaptığı icraatların da denetlenebilmesi için kıyafetlerinin uygun bir yerine ses ve görüntü kaydı yapan cihazlar kullanılmasının zorunlu olması gerektiğini ileri sürdü.
   Yeniden Doğuş Partisi olarak yapılacak çalışmalara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Öztürk, yaşanan üzücü olayın tekrarının olmamasını diledi ve sorumlular hakkında gerekli soruşturmanın hızlıca yapılarak neticelendirilmesi gerektiğini belirtti.

Nazlı: Polis sokaklarda yabancı avına çıkıyor
   Bağımsızlık Yolu Meclis Üyesi Avukat Cansu Nazlı, Ercan’da yaşanan son şiddet olayının, toplum içerisinde bir infial yarattığını ve haklı bir tepkinin uyandığını ifade etti.

banner9
   Bu konuyu tartışırken unutmamamız gereken iki önemli nokta olduğunu söyleyen Nazlı şu şekilde konuştu:    

   “Bunlardan ilki, polisin göçmen, yabancılara karşı daha hoyrat ve acımasız bir tutuma sahip olduğudur. ‘Huzur Operasyonu’ adı altında, polisin sokaklarda tabiri caizse yabancı avına çıkması gibi bir süredir devam eden ve sivil hayatımıza darbe niteliği taşıyan müdahalelerdir.

   Burada kayıtsız çalıştırarak yasal yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlerin başı derde girmezken en ağır koşullarda kayıtsız çalıştırılan yabancı işçilerin patron terörizminden sonra bir de polis şiddetine uğraması kabul edilemezdir.

   Polisin tüm bunları yaparken göçmen nüfusa yönelik ırkçı yaklaşımlardan ve güvenlik krizi imajı yaratılarak servis edilen suç haberlerinden meşruluk kazanmaya çalıştığı unutulmamalıdır.

“Polis sivil otoriteye bağlanmalı”

   Nazlı, bu konuda göz ardı edilmemesi gereken diğer noktanın ise polisin sivil otoriteye bağlı bulunmaması sebebiyle polis teşkilatı tarafından yapılan gayri-insani ve gayrı hukuki uygulamaların ekseriyetle cezalandırılamıyor olması olduğunu belirtti. Cansu Nazlı şu şekilde konuştu:

   “Barışçıl bir eylem yapmakta olan 19 Temmuz eylemcilerinin polis tarafından darp edildiği çeşitli mahkeme kararlarıyla da tespit olunmasına rağmen bu konuda açıldığı iddia edilen soruşturmanın yıllardır sonuçlandıramıyor olması bunun bir kanıtıdır. Barışçıl eylem yapan CAS çalışanlarının yerlerde sürüklenmesi, hayvancılara biber gazı kullanılması gibi çokça örnek mevcuttur ki, polis başı ağrımadan, hesap vermeden, yapmış olduğu gayr-ı hukuki eylemlerden tabiri caizse paçayı kurtarmıştır. Keza, çeşitli zamanlarda medyaya yansıyan, polis nezaretindeki sanıkların şüpheli ölüm vakaları da bugün halen şaibesini korumaktadır.

   Tüm bunlar düşünüldüğünde polis sivile bağlanmalıdır” demeden yapılan kuru bir insan hakları savunuculuğunun yalnızca yapanların vicdanını rahatlatmaya yararı olacaktır.

   Göçmenlere yönelik ırkçı yönelimlerin de polislerin yapmış olduğu zulümde payı olduğu akılda tutulmalıdır.

Ercan’da yaşanılan olayların tekrar edilmemesini istiyorsak ülkemizde tırmandırılmaya çalışılan yabancı düşmanlığıyla mücadele etmeli ve polisin sivile bağlanması talebini her fırsatta gündem etmeliyiz.”

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108