'Polisin hazırladığı rapor doğru değil'

banner37

Makine Mühendisi Ayer Arkıner, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İskele-Ercan anayolunda iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kazayla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu

'Polisin hazırladığı  rapor doğru değil'
banner90

Makine Mühendisi Ayer Arkıner, geçtiğimiz günlerde İskele -Ercan anayolunda seyreden çakıl yüklü kamyonun bir aracın üzerine devrilmesi sonucu iki kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili polis tarafından hazırlanan raporun doğru olmadığını savundu.

Arkıner, “İki kişi öldü. Araç operatörü, dikkatsiz ve tedbirsiz sürüş sonucu yolun sağına geçti ve süratini azaltmadığı için bu kazanın tek sorumlusu olarak 3 ay hapse gönderildi. Olay bu şekilde olsa bu hapislik az bile ancak rapor doğru değildir” dedi.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Arkıner, bu kazaların tekrar etmemesi için doğru tespitler ve düzeltici tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çekti, “Bu tedbirleri almayanlar veya uymayanlar hakkında da gerekli yasal işlem yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Araç operatörünün dikkatsiz ve tedbirsiz sürüş yaptığı, süratini azaltmadığı ile ilgili somut hataların açıklanması gerektiğini belirten Arkıner, bu kadar yüzeysel ve mesnet kullanılmadan hazırlanan raporların olası kazalara davetiye çıkardığını söyledi.

“Önleyici tedbirler alınmadı ve 2 kişi öldü”

Arkıner, “Daha önce bu şekilde meydana gelen kazalar için de aynı rapor tanzim edildiği için bu kazayı yeniden yaşadık. Önleyici tedbirler alınmadı ve 2 kişi öldü. Ulaştırma Bakanı ile müsteşarı, bu konuyu çözmek için gayet gösteriyorlar fakat bu konuyu tek başlarına çözemezler. Ne kadar mükemmel çalışırlarsa çalışsınlar polis tarafından hazırlanan bu raporlar, onların elini kolunu bağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Konunun çözümünde en önemli sorumluluğun; polis, Karayolları Dairesi, Trafik Dairesi, Araç Kayıt Dairesi, araç sahipleri ve ilgili mühendisliklere düşmekte olduğunun altını çizen Arkıner, makine mühendisleri olarak konuyla ilgili değerlendirmelerini anlattıklarını ve anlatmaya da devam edeceklerini belirtti.

Arkıner, sözlerini şöyle sürdürdü;

“1- Araç yolun sağına geçtiği için kaza olmadı, araç frenlerinin kifayetsiz oluşu ve sadece çekici aracın arka sol tekerleklerinde frenleme kabiliyeti olması nedeniyle araç sağ tarafa doğru yalpa yaparak karşıdan gelen araç üzerine devrildi.

2- Frenlerin yetersiz olduğu neden raporlanmadı? Aracın en son muayenesi ne zaman yapıldı? Yapılmadı mı ? Eğer yapılmış ise ve buna rağmen frenler kifayetsiz ise, ilgili resmi kurum ve araç sahibi bu kazadan en az araç operatörü kadar sorumlu değil mi? Yetersiz frenlere sahip araçların trafiğe çkarılmaması gerekir. Hemen alınacak bir tedbir.

3- Eğer yapılmamış ise muayenesiz bu şekildeki ağır aracın kullanımına kim cesaret edebilir veya kim cesaretlendirebilir. Muayenesiz araç kullandırılmasından araç sahibi sorumludur.

banner9
4- Bu aracın muayenesi yapılmış olsa dahi, yetersiz yapıldığına dair kesin emare mevcuttur. Neden araçların muayenesi savsaklanıyor? Eğer etkin bir muayene yapılmış olsaydı, araç kasasının üzerine boş ağırlığı ve dolu ağırlığı yazılması gerekirdi. Tüm yük taşıyan araç kasalarına boş ve dolu ağırlıkları yazılmalıdır. Hemen alınacak bir tedbirdir.

5- Bu araç römorkunun belgesinde, bu yolda kullanılamayacağı yazılıdır. Neden kullanıldı ve neden bu konu rapora yazılmadı? Belki de araç operatörünün en gerçekçi mesnetli suçu budur. Ayrıca, bu araç segmentindeki tüm araçların kullanım güzergâhı sadece ‘ithal-ihracat liman yolunda ve ithal edilen-ihraç edilecek olan yüklerin’ taşınabileceği yazılıdır. Bu araçlar yasaya aykırı olduğu için ‘mukayyit tarafından belirlenen söz konusu kullanım koşuluyla trafiğe çıkabilir. Bu husus, yasal düzenleme gerektirir, ancak hata olarak raporlara geçmediği için gerekli düzenleme yapılamıyor.

“Polis neden bunu raporuna yazmıyor”

6- Araç ve römork kayıt belgelerinde aracın taşıyabileceği yük, römorkun taşıyabileceği yük ve yasal taşıma sınırları kontrol edilmesi ve rapora yazılması gerekir. Araç ve römorkun boş ağırlığıyla ilgili resmi evrakta yazan rakamlar ile kantar belgesinde yazan rakamlar aynı değildir. Neden ve neden raporlanmadı? Hemen düzeltilebilecek bir hata.

7- Mevzuatta römorkun çekici araçtan daha uzun olamayacağı ve daha ağır olamayacağı yazılı. Bu aracın römorku hem daha uzun hem de daha ağır. Polis neden bunu raporuna yazmıyor? Bu hata resmi kurumların ve hemen düzeltilmelidir.

8- Araç operatörünün süratini düşürmediği hususu kaza nedeni olarak belirtildi. Araç operatörünün uyması gereken hız limiti o yolda 90 kilometredir. Daha önce de orda kaza olmasına rağmen bu hız limiti değiştirilmemiş ve kavşak işareti uyarısı yol üzerinde yok veya ben görememiş olabilirim. 90 km hız limiti tahsisini oraya koyan yetkili ve resmi kurum, bu kazadan en büyük sorumludur. Neden araç operatörü süratten, bu durumdan sorumlu tutuluyor? Yollarda hız limitleri ağır yük taşıyan araçlar için uygun değildir. Karayolları ve Polis Genel Müdürlüğü’nce hız limitlerinin kontrol edilerek yeniden yazılması, özellikle meskûn mahalde ve rampalı yolda azami hız 30 km olarak sınırlandırılmalıdır. Eğer bu yolda bu sınırlama yapılmış olsaydı bu kaza olmayacaktı. Bunun gibi bir yıl içerisinde meydana gelen diğer kazalar da olmayacaktı. Araçların yol tutuş ve durabilme kabiliyetleri hız sınırlarının tespitinde en önemli faktördür. Yolun yoğunluğu, görüş mesafeleri ve durma kabiliyetleri hız sınırının belirlenmesinde dikkate alınmalıdır.

9- Ana yollardan tali yollara ve tali yollardan ana yollara bağlantı yapılabilecek durumlar sınırlandırılmalı veya ana yollar üzerinde gerekli uyarılar yapılmalıdır.

10- Araçların taşıyabileceği yük doğru tanımlanmamıştır. Çekici araç tanımı yetersiz veya yanlıştır. Römork tanımı yanlıştır bunlar düzeltilmelidir. Taşınabilecek yük ile araç toplam ağırlıkları ve yasal yük sınırı karıştırılıyor.

11- Dağ yolu, Güzelyurt-Girne yolu gibi yollara çok acil hız limitleri tabelaları konmalıdır. Dağ yolunda hiçbir uyarı levhası yok. Binek oto ve yolcu taşıyan araçlar için çok tehlikeli olan bu yollarda uyarıcı levhalar acilen monte edilmeli, yüklü kamyonların bu yolardaki hız limiti 30 km ile sınırlandırılmalı ve azami 3’üncü vitesle kullanılmaları hususu yazılmalıdır. Yukarıda yazılı sebepler, dağ yolu için geçerlidir ve bu yoldaki kazalar çok ağır can kayıplarına sebep olabilecek potansiyeldedir. Türkiye’den buraya çalışmak üzere gelen kamyonlarda hiçbir denetim, muayene ve uygunluk tespiti yapılmamaktadır. Bu araçların kasa hacmi itibarı ile 30 ton yük alabilmektedir. Kamyonun boş ağırlığı ise 15 tondur. Toplam ağırlık 45 tona tekâmül ediyor. Hâlbuki bu kamyonların azami ağırlığı 28 ton olması gerekmektedir.

“Kum havuzu, komedi”

12- Dağ yolunda ‘Kum havuzu’ komedisi de sonlandırılmalıdır. Araçlar yola çıkmadan fren etkinliğinin araç kullanıcıları ve mal sahipleri tarafından uygunluğu teyid edilmeli ve yolda kullanım esnasında fren etkinliği operatörler tarafından kontrol edilmelidir. Kum havuzu alanı için ‘kum havuzu 1 km sonra’ ve ‘kum havuzu 500 metre sonra’ gibi levhalar hemen kaldırılmalı, bunun yerine frenlerinizin etkinliğini kontrol edin yetersiz ise aracınızı kenara çekip destek isteyin denmesi gerekir. 40 ton yüklü ve 50 km hızla giden bir aracın frenleri etkisiz kalırsa 10-15 saniye sonra 200 km hıza, 25-30 saniye sonra ise 1 kilometrelik mesafeyi kat ettiği 300-350 kilometre hıza ulaşmaktadır. Bu hızda giden yüklü bir kamyonun önünde olmayı düşünebilir misiniz? Bunlar hep yaşanmış ve ağır bedel ödenmiş tecrübelerdir.

13- Acilen, limuzin aracı otobüs olarak kayıt edilebilecek şekilde yasal düzenleme öneren ve bu düzenlemeyi yapanlar hakkında inceleme yapılmalıdır. Limuzin araç kimin zamanında otobüs olarak kayıt edilebileceği düzenlemesi yapıldı. Resmi kurumlarda görevlerini yapabilecek yeterli bilgi ve eğitime sahip olmayan ilgisiz bürokratlar var. Bir de bunun yanında limuzin aracını otobüs olarak kayıt edilebilecek suiistimaller var.

Sayın Bakan ve müsteşar, her geçen gün maalesef isteseniz de istemeseniz de yıllarca yaratılan bu şaibeli mevzuatın uygulanmasından en günahsız olmanıza rağmen sizde sorumlusunuz ve günaha ortak oluyorsunuz. Kangren haline gelen bu trafik konusunda gerçekten işiniz çok zor ancak çözülebilir, geç kalmayın.”
 

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2018, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108