banner6

Polisin “iki bin personel” açığı var

banner37

KKTC Emekli Polisler Derneği Başkanı Çırakoğlu, polis teşkilatının şu anda yasaya göre bin personel eksikliği görüldüğünü ancak gerçekte artan nüfus ve diğer faktörlere bakıldığında bu rakamın iki katına çıktığına dikkat çekti:

Polisin “iki bin personel” açığı var
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

“POLİS YÜZDE 35 EKSİK PERSONELLE ÇALIŞIYOR”… KKTC Emekli Polisler Derneği Başkanı Nurettin Çırakoğlu, 51/84 sayılı Polis Yasası’na göre teşkilatın 3 bin kadrosu olduğunu, ancak bugün 2 bin 100 personelle ülkenin asayiş ve huzurunu sağlamaya çalıştığını belirtti. Yasanın yapılmasının üzerinden 37 yıl geçtiğini ve bu süre zarfında hem nüfusun hem de araç sayısının arttığını, fakat kadro sayısının aynı kaldığına dikkat çeken Çırakoğlu, yasaya göre bugün yüzde 35 eksik kadro ile çalışan polis teşkilatının gerçekte 2 bin personele ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

banner134

“POLİS MOTİVASYONSUZ, HALK GÜVENSİZ”… Polislerin, bağlı oldukları müdürlüklerin Adli Şube, Trafik Şubesi gibi birimlerinde 5-6 kişilik vardiyalarla çalıştığına ve artan işgücünün altından kalkmaya çalıştığına işaret eden Çırakoğlu, şu anda 720 polisin emekliliğe hak kazandığına vurgu yaptı. Polis teşkilatının artan suçlara yetişmeye çalışırken, halkın da bu suçlar nedeniyle güvensizlik yaşadığını tedirgin olduğunu dile getiren Çırakoğlu, “bir an önce poliste personel sayısı artırılmalı ve bu güvensizlik sorunu kalkmalı. Yoksa bu sıkıntılar nedeniyle halk meclise yürüyecek” dedi.

KKTC Emekli Polisler Derneği Başkanı Nurettin Çırakoğlu, 2 bin 100 personeli olan polis teşkilatının yasaya göre bin, günümüz koşullarına göre ise en az 2 bin polis mensubuna daha ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Çırakoğlu, 51/84 sayılı Polis Yasası’na göre teşkilatın 3 bin kadrosu olduğunu, geçen 37 yıllık süreçte artan nüfusa da karşın, bugün 2 bin 100 polis mensubu olduğuna ve artan iş gücüne yetişmeye çalıştığına vurgu yaptı.

37 yılından beri artan nüfusun ve araç sayısının da dikkate alınması gerektiğini dile getiren Çırakoğlu, polisin en az 2 bin personele daha ihtiyacı olduğuna ve yüzde 35 eksik kadro ile görevini icra etmeye çalıştığını dile getirdi.

Çırakoğlu, “Adli olaylar ciddi şekilde arttı. Vatandaş kendisini güvende hissetmiyor. Çok ciddi bir güvenlik sorunu var. Personel sayısı artırılmalı ve bu güvensizlik sorunu kalkmalı. Yoksa bu yaşanan sıkıntılar nedeniyle halk Meclis’e yürüyecek” dedi.

“720 polis emekliliğine hak kazandı”

720 personelin emekliliğine hak kazandığını ve birçoğunun emekliye ayrılma niyeti içinde olduğunu dile getiren Çırakoğlu, “Aniden teşkilattaki iş yoğunluğu ve yaşanan sıkıntılar nedeniyle 400 polis mensubu emekli çıkarsa ne olacak? Birçoğunun emekliliğe ayrılacağını biliyorum. Büyük bir sorun doğacak. Kalan bin personel de ancak karakolları bekleyecek. Kaos yaşanacak. Hükümetten istediğimiz, bin kusur eksiğin hemen istihdam edilmesidir” ifadelerini kullandı.

Çırakoğlu, ayrıca polis erlerinin yasaya göre 55 yaşta emekli olması zorunluluğunun da 60 yaşa yükseltilmesi gerektiğini dile getirdi.

Çırakoğlu, polis teşkilatında personel yetersizliği nedeniyle, Adli Şubelerde her vardiya da 5-6 polisin çalıştığına ve adli olaylara ilişkin ellerinde biriken dosyaların, aylarca beklediğine ve bunun da adaletin erken tecellisini engellediğine işaret etti.

Polisin terfi gibi konularda da açılan davalar nedeniyle yaşanan gecikmelerden ötürü isteksizlik, motivasyon kaybı yaşandığını dile getiren Çırakoğlu, Cumhuriyet Meclisi’nin Polis Yasası’nı revize edip, polisin sosyal haklarını yeniden ele alması gerektiğine vurgu yaptı.

Çırakoğlu, personel, araç, gereç, sosyal haklarının iyileştirilip, polis teşkilatının moral, motivasyon anlamında da desteklenmesi gerektiğine işaret etti.

“Lefkoşa, Mağusa, Girne’nin polis kadrosu çok yetersiz”

Nurettin Çırakoğlu, Lefkoşa, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele’de Polis Müdürlükleri olduğunu anımsatarak, Karpaz bölgesi ve Güzelyurt bölgelerinde daha az suç işlendiği için personelin çok da sıkıntı yaşamadığını anlattı.

Çırakoğlu, buna karşın Lefkoşa, Mağusa, Girne ilçelerindeki Polis Müdürlükleri’nin sıkıntı içinde olduğunu ve personelin iş yükü altında ezilmenin yanı sıra, adli olaylara yetişemediğine vurgu yaptı.

Çırakoğlu, özellikle Lefkoşa bölgesinde adli olaylar ve trafikteki yoğunluğun vatandaşa sıkıntı yaşattığına ve güven sorununa neden olduğuna değindi.

“Lefkoşa halkı en çok bu iki konuda canı yandığında feveran ediyor” diyen Çırakoğlu, polis kadrosundaki açık sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğini kaydetti. 

“100 bin nüfusu olan Lefkoşa’ya  5-6 Adli Şube polisi bakıyor”

Nurettin Çırakoğlu, 34 köyün de bağlı olduğu Lefkoşa’nın gündüz saatlerinde 100 bin, gece ise 90 bin nüfusu olduğuna işaret edip, başkentte esas iş yoğunluğu olan Adli Şube’de bir vardiyanın, biri subay, biri çavuş 6 kişiden oluştuğuna ve bu ekibin meydana gelen olaylara yetişmesinin imkansız olduğuna dikkat çekti.

Çırakoğlu, “Ülkemizde üçüncü dünya ülkelerinden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin ciddi bir oranı çeşitli suçlara karışıyor. Polis, adli olaylara yetersiz de olsa müdahale ediyor. Ama ekipler çok zorda kalıyor. Herhangi bir yerde 16 kişi bir kavgaya karışsa, en az 20 polis mensubuna ihtiyaç vardır. 5 kişilik ekipten bir veya iki polis olay mahalline gittiğinde müdahalesi etkisiz olur” ifadelerini kullandı.

Adli Şube’ye vatandaşların onlarca farklı şikayet için başvurduğunu belirten Çırakoğlu, 5-6 kişilik ekiplerin bu şikayetlere yetişmesini beklemenin hayal olduğuna vurgu yaptı.

Çırakoğlu, “Polis teşkilatında yetersiz kadro olması nedeniyle asayişin tam olarak sağlanamaması, hem vatandaşın polise olan güvenini sarsıyor hem de polis mensuplarının aşırı iş yoğunluğu nedeniyle motivasyonunu kaybetmesine neden oluyor” dedi.

Çırakoğlu, Trafik Şubesi’nde devriyelerde 4 polis mensubunun çalıştığına dikkat çekip, 4 devriye polisinin Lefkoşa’da trafikte devriye görevini yeteri düzeyde gerçekleştirmesinin mümkün olmadığını anlattı.

Trafik Şubesi’nde kazalara 4 kişinin baktığını ve günde onlarca kaza olduğunu belirterek, “Bu sayı hiçtir. 4 kişinin Lefkoşa’da her gün gerçekleşen onlarca trafik kazasına yetişmesine olanak yoktur” ifadelerini kullandı. 

“Girne’nin apayrı sorunları var”

Girne Polis Müdürlüğü’nün apayrı sorunları olduğuna vurgu yapan Çırakoğlu, Girne Polis Müdürlüğü’nün sahası içinde 19 tane kumarhane olduğuna işaret edip, Adli Şube’de vardiya da çalışan 4 kişinin, adli olaylara, şikayetlere yetişmesinin olanaksız olduğuna dikkat çekti.

Çırakoğlu, “Girne Polisi, 18-19 kumarhaneyi mi denetleyecek? Onlarca eğlence mekanı var. Polis, nasıl denetleyecek? Olaylara nasıl yetişecekler? Ben bile korkmaya başladım. Gecede üç dört kez kapımı, penceremi kontrol eder oldum. Bugün yalnız üçüncü dünya ülkelerinden gelen 30 bin öğrenci var. Kaçaklar hariç. Bizim polis teşkilatımızın ise 2 bin nüfusu var” ifadelerini kullandı.

“Mobese kameraları bir an önce aktif hale gelmeli”

Nurettin Çırakoğlu, eleştirilere de neden olan mobese kameralarının adli olayların aydınlatılmasında büyük rol oynayacağına işaret etti.

Çırakoğlu, “Ciddi bir maliyete de neden olan mobese kameraları bir an önce aktif hale gelmeli” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88