banner6

Polisle yaptığı görüşmeyi kaydedip, başkasına dinletti

banner37

Başkasına ait iki konutu kendisininmiş gibi satmaktan soruşturulan ve yargılanmak üzere teminata bağlanan A.İ., meseleyi soruşturan polisi arayarak meseleyi kapatmasını istediği, yaptığı görüşmeyi de kaydederek ifşa ettiği suçlamasıyla tutuklandı

Polisle yaptığı görüşmeyi kaydedip, başkasına dinletti
banner99

Özel Haber - Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da birkaç ay önce başkasına ait iki konutu kendisininmiş gibi toplamda 180 bin TL’ye sattıktan sonra yurt dışına çıkan ve geçtiğimiz aralık ayında ülkeye girerken yakalanıp, teminatla serbest bırakılan A.İ. meseleyi kapatması için tahkikat memurunu arayıp, telefonda yaptığı görüşmeyi kaydettiği ve başkasına dinleterek ifşa ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

   “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek” ve “Haberleşme gizliliğinin ihlali” suçlamasıyla tutuklanan zanlı A.İ. dün, teminat talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Senem Palabıyık, Adli Şube’de görev yapan müfettiş Enver Er’i tanık olarak dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Er, zanlının 03.01.2023 tarihinde M.H. isimli polis çavuşuyla telefonda yaptığı görüşmeyi kaydedip, bir başkasına dinleterek, ifşa ettiğini kaydetti.

   Er, meseleyle ilgili üç ayrı cep telefonunun emare alındığını ve inceleneceğini belirtip, zanlının etki edebileceği tahkikatın tamamlandığını söyledi.

   Er, zanlının davasında hazır bulunmasını sağlamak için mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

   Yargıç Nil Elodie Çeliker, zanlının yurtdışına çıkışını yasaklayıp, 15 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 200 bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada iki gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Sahtekarlıkla para temini suçuyla tutuklanmıştı

   Polis, zanlı A.İ. ile suç ortağı olan C.A.’nın 2022 Ekim ayı içerisinde, dolandırma niyetiyle, önceden de tanıdığı olan Lefkoşa'da sakin Ali Kansu'nun adına kayıtlı K.Kaymaklı bölgesinde yer alan konutu 130.000 TL nakit para karşılığında sattığını tespit etmişti.

   Polis, henüz kimin olduğu konusunda bir tespiti olmayan başka bir evi de 50.000 TL nakit parayı kaparo olarak Lefkoşa'da sakin İzzettin Akgöz'den sözlü olarak alıp, adı edilene söz konusu evleri satarak sahtekarlıkla kredi temin etmekten methaldar olduğunu kaydetmişti.

   Polis, olayın hemen akabinde zanlının yurtdışına çıkış yaptığını ve 14.12.2022 tarihinde KKTC'ye giriş yaparken aleyhindeki derdest müzekkeresi ışığında tutuklandığını mahkemeye aktarmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104