Polisler, yeniden terfi sınavına katılabilecek

banner37

Yüksek İdare Mahkemesi, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği sözlü sınava ilişkin yapılan “Tek taraflı ara emri” başvurusunu ret ve iptal etti

Polisler, yeniden terfi  sınavına katılabilecek
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

“TERFİ SINAVINDA USULSÜZLÜK YOK”… Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan ve sınavı gerçekleştiren üç polis müdür muavininden ikisinin, ‘Polis Müdürü’ sınavına girerek terfi etmesi, diğer adaylar tarafından ‘tüzüğe aykırılık’ ve ‘yansızlık ilkesinin ihlâl edildiği” gerekçeleriyle yargıya taşınmıştı. Polis müdürü mevkii için gerçekleştirilen birinci aşama sözlü sınavı için talep edilen ‘tek taraflı ara emri’ başvurusu, Yüksek İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Bu karar doğrultusunda, terfi almaya hak kazanan polis mensupları yeniden polis okuluna gidip eğitim aldıktan sonra terfi sınavına katılabilecek. Heyet üyesi Mehmet Türker, söz konusu terfi sınavlarının usulsüz bir şekilde yapılmadığını ve terfilerin verilmesinin telafi edilemez bir sonuç doğurmayacağını vurguladı.

Yüksek İdare Mahkemesi (YİM), Polis Hizmetleri Komisyonu’nun gerçekleştirdiği sözlü sınava ilişkin “Tek taraflı ara emri” başvurusunu reddetti.

YİM İstinaf Heyeti’ni oluşturan üye Mehmet Türker, üye Tanju Öncül ve üye Beril Çağdal’ın huzurunda görüşülen davada Heyet, tüm olguları değerlendirerek yapılan başvuruyu ret ve iptal etti.

Heyet adına kararı açıklayan Türker, söz konusu terfi sınavlarının usulsüz bir şekilde yapılmadığına ve terfilerin verilmesi sonucunda telafi edilemez bir sonuç doğurmayacağına vurgu yaptı.

Yüksek İdare Mahkemesi’nin ara emri kararını reddetmesi üzerine terfi almaya hak kazanan polis mensupları yeniden polis okuluna gidip eğitim aldıktan sonra terfi sınavına katılabilecek.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Gülden Çiftçioğlu, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun, 9-10-11 Kasım 2020’de, polis müdürü mevkii için gerçekleştirdiği birinci aşama sözlü sınavında, tüzüğe göre önceden soru bankası oluşturulmaması, soruların soru bankasından seçilmemesi ve tüzükte belirlenen usulde soruların dağıtılmaması nedeniyle sınavın idari işlem açısından yürütmesinin durdurulmasına emir vermişti.

banner134
Çiftçioğlu, Polis Hizmetleri Komisyonu’nun oluşumunun tüzüğe aykırı olduğu iddiasını ise reddetmiş ve komisyonda görev yapan müdür muavininin nisabı sağlamak için bulunduğu ve oy kullanmadığından, davacının sınavdaki başarı veya başarısızlığına katkısı olmadığına bulgu yapmıştı.

Gülden Çiftçioğlu, 9 Kasım 2020’de yapılan komisyon toplantısının yetkisiz veya hukuka aykırılıktan söz edilemeyeceğine de bulgu yapmıştı.

Süreç nasıl gelişmişti?

Polis Hizmetleri Komisyonu’nda görev yapan ve sınavı gerçekleştiren üç polis müdür muavininden ikisinin, ‘Polis Müdürü’ sınavına girerek terfi etmesi, diğer adaylar tarafından ‘tüzüğe aykırılık’ ve ‘yansızlık ilkesinin ihlâl edildiği” gerekçeleriyle yargıya taşınmıştı.

Polis teşkilatı mensuplarının uzun yıllardır beklediği ve 9-10-11 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen birinci aşama terfi mülakat sınavı davalık olmuştu.

Polis Müdür mevkii için 8 polis müdürü ve bir itfaiye müdürlüğü münhaline 14 polis müdür muavini müracaat etmiş ve Polis Hizmetleri Komisyonu 8 müdür muavinini sözlü sınavdan geçirmişti.

Mülakatta elenen adaylardan Bekir Abatay şahsı ve diğer adaylar adına, 6 üyeden oluşan Polis Hizmetleri Komisyonu üyelerinden, iki müdür muavininin de diğer adaylarla birlikte mülakata girmesi, adaylara sorulan soruların tüzüğe aykırı olması ve yansızlık ilkesinin ihlâl edilmesi nedenleriyle ara emri talebiyle Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75