banner6

'Polislere emeklilik hakları verilmeli'

banner37

Emekli Polis Subayı ve TDP Lefke Milletvekili adayı Orhun Karagözlü, polislere 25 yılda emeklilik ve ikramiye hakkı tanıyan yasa tasarısının, bir an önce meclisten geçmesi gerektiğini belirtti

'Polislere emeklilik hakları verilmeli'
banner151 banner143

Tünay MERTEKCİ

Emekli Polis Subayı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefke milletvekili adayı Orhun Karagözlü, polislere 25 fiili hizmet yılından sonra hem emeklilik hem de ikramiye hakkı tanıyan Polis Örgütü (Kuruluş, Görev ve Yetkilileri Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın bir an önce meclisten geçmesi gerektiğini söyledi.

Polislerin, bu halkın sessiz çoğunluğu olduğunu belirten Karagözlü, kazanılmış hakların geri alınmasının anayasaya da haykırı olduğunu vurguladı.

Karagözlü, tüm milletvekillerini bu yasanın geçmesi için olumlu oy vermeye çağırdı.

Polislerin, her zaman dışlanan, horlanan ve yalnız bırakılan sessiz çoğunluk olduğunu belirten Karagözlü, bu sessiz çoğunluğun, sesi ve kulağı olacağını vurguladı.

“Çocuk mu okutacaklar, evi mi geçindirecekler”

Emekli polis subayı ve TDP Lefke Milletvekili adayı Orhun Karagözlü, 1987 yılı sonrası işe başlayan polislerin 25 fiili hizmet yıllarını tamamladıkları zaman emekli olabildiklerini ancak ikramiyelerini alamadıklarını söyledi. Karagözlü, bu haktan yararlananların ikramiye alabilmek için 55 yaşını beklemek zorunda olduğunu ifade etti.

Karagözlü, “50 yaşında bir polis, 25 yılını doldurduktan sonra emekli olabilir fakat 55 yaşına kadar maaş alamaz. Söz konusu kişiler geçimlerini nasıl sağlayacak? Çocuk mu okutacaklar, evi mi geçindirecekler? Aldıkları emeklilik ikramiyeleri bu sürede ya bitecek ya da geçimleri için yeterli olmayacaktır” dedi.

“Polislik mesleği özveri gerektirir”

Polislik mesleğinin çok zor ve yıpratıcı bir meslek olduğunu belirten Karagözlü, polisliğin özveri gerektiren bir iş olduğunu vurguladı. Karagözlü, polislerin hem bedensel hem de psikolojik olarak çok yıprandıklarını ifade ederek polislere kazanılmış haklarının geri verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Polis mensuplarının, mesleklerine başlarken Kur-an’a el bastığını belirten Karagözlü, söz konusu polislerin mesleğe başlarken yasaya göre yemin edip göreve başladıklarına dikkat çekti.

“Kazanılmış hak geri alınamaz”

Orhun Karagözlü, “Kazanılmış haklar geri alınamaz, bu anayasaya aykırıdır. Bu insanlar eski yasaya göre işe başladılar, polis mensuplarımız eski yasaya göre bu hakları kazanmıştır. Polislerimiz haftada 48 saat çalışıyorlar fakat ekstra görevler olduğu zaman bu saat çok daha yukarıya çıkar” dedi.

Polislerin aldığı ek maaş ödeneğinin yüzde 25’i de aşmadığını dile getiren Karagözlü, polislerin yasaya göre 40 saat çalışmaları gerekirken 48 saat çalıştıklarına dikkat çekti.

“Çok gülünç bir rakam”

Polis mensuplarının görev riski ödenekleri olduğunu söyleyen Karagözlü, bu ödeneklerin yüzde 3 ile 7 arasında değiştiğini söyleyerek bu rakamın çok gülünç olduğunu vurguladı.

Karagözlü, “Bir bomba uzmanı polisin, çok küçük bir hata yapması sonucu paramparça olma tehlikesi var. Bu insanların aldığı görev riski oranı yüzde 7’dir ve bu çok gülünç bir rakamdır. Bunun böyle olmaması gerekir. Tekrardan bu maddenin de düzenlenip günümüze uygun şekle getirilmelidir” dedi.

“Polislerin haklarını savunan bir merci yok”

Bütün bu sorunların temelinin, polis mensuplarının haklarını savunacak her hangi bir merci bulunmamasından kaynaklandığını ifade eden Karagözlü, polislerin özlük haklarını koruyacak bir merci olmadığının altını çizdi.

Karagözlü, polis örgütü içerisinden gelen biri olduğundan polisin yaşadığı tüm sıkıntıları bildiğini ifade etti.

“Yasa geçmediği sürece polisteki moralsizlik devam edecektir”

Tüm milletvekillerine çağrıda bulunan Orhun Karagözlü, polislere 25 fiili hizmet yılında emeklilik ve ikramiye hakkı veren yasanın geçmesi için milletvekillerini olumlu yönde oy vermeye davet etti.

Bu yasayla birlikte mağdur olan polis mensuplarının mağduriyetlerinin giderileceğine dikkat çeken Karagözlü, sessiz çoğunluk olarak adlandırılan polislerin, devletin omurgasını oluşturduğunu söyledi. Karagözlü, milletvekillerinin bu yasayı oylayarak tüm polisleri, polis ailelerini mutlu edeceğini belirterek bu yasa geçmediği sürece polis örgütündeki moralin, çalışma aşkınının ve disiplinin olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladı.

“Asker de polis de güvenliği sağlıyor”

Polis örgütünün, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) bağlı olduğuna vurgu yapan Karagözlü, GKK personelinin bu haklardan yararlandığını ama polislerin yararlanamadığını belirtti.

Karagözlü, “Asker de üniformalı, silahlı güvenliği sağlıyor, polis de aynı şekilde. Tek farkları asker dış güvenliği, polis ise iç güvenliği sağlıyor, tek ayrıldıkları nokta budur. Madem ki polis, GKK’ya bağlıdır, askerlerin kazandığı tüm hakları polislerin de kazanması gerekmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 09:31
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104