Polisten kaçarken aracı takla attı

banner37

Gazimağusa’da Glapsides Plajı’nda gerçekleştirilen operasyonda tasarrufundaki 90 gram uyuşturucuyla yakalanacağını anlayan M.A., kaçmaya çalıştı ancak başaramadı

Polisten kaçarken aracı takla attı
banner99

35 METRE KOŞABİLDİ… Polise yakalanmamak için RF 818 plakalı aracıyla polis aracına çarptıktan sonra Glapsides Plajı’ndan çıkıp, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne doğru kaçmaya çalışan M.A.’nın aracı ters yönden girdiği çemberde kaldırıma çarparak takla attı. Aracın camından çıkıp koşmaya başlayan M.A., 35 metre ileride polis tarafından yakalandı, önce hastanede tedavisi yaptırıldı, ardından tutuklandı. M.A.’nın tasarrufunda yaklaşık 90 gram Hintkeneviri, hassas terazi ve yüklü sayılabilecek miktarda para bulundu.

Sedef BOŞNAK
 

Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından önceki gün Gazimağusa’nın Glapsides Plajı’nda film senaryolarını aratmayacak bir operasyon gerçekleştirildi.


Tasarrufunda yaklaşık 90 gram Hintkeneviri türü uyuşturucu madde bulunan zanlı M.A., önce arabasıyla polis aracına çarparak olay yerinden kaçmaya çalıştı, yolda kaza yaptı. Arabasından inip koşarak kaçmaya çalışan M.A., 35 metre ileride yakalandı ve hastanede tedavisi yaptırıldıktan sonra tutuklandı.


M.A., dün mahkemeye çıkarıldı ve aleyhine soruşturma amaçlı olarak 3 gün tutukluluk emri alındı.


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Dilşah Karayel’in huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için polis memuru Hüseyin Özdesoy’u yeminli şahadete çağırdı.
 

“Polis aracına çarptı, kaçtı”

banner134


Tanık polis Hüseyin Özdesoy, zanlıyı, 5 Ağustos 2021’de, aldıkları bir bilgi ışığında gerçekleştirdikleri operasyon sonucu Gazimağusa’da tutuklandıklarını belirtti.

Hüseyin Özdesoy, zanlıyı, Glapsides Plajı’nın park alanında RF 818 plakalı aracıyla tespit ettiklerini, park alanı girişine bir polis aracı yerleştirip diğer bir araçla zanlının bulunduğu aracın yanına gittiklerini anlattı.

Özdesoy, zanlının kendilerini görmesi üzerine polis aracına aracıyla çarpıp, süratle park alanından kaldırıma çıktığını, hastane yakınındaki çembere tersten giriş yaparak, aracıyla Ötüken Sokağa girdiğini ifade etti.

Kendilerinin de zanlıyı takip ettiğini anlatan tanık polis, zanlının yönetimindeki araçla kaldırıma çarpıp, aracıyla bir kez takla attığını ve aracının sağ ön camından dışarıya çıkarak koşarak kaçmaya başladığını belirtti.

Zanlıyı kaza mahallinden yaklaşık 35 metre ileride tespit edip tutukladığını anlatan tanık polis, zanlının üzerinde yaptığı aramada çorabı içerisinde naylon poşete sarılı 3 gram ağırlığında Hintkeneviri türü uyuşturucu olduğuna inandığı maddeyi ele geçirdi.

Tanık polis daha sonra, yine zanlı huzurunda, aracı içerisinde arama yaptığını ve aracın şoför mahallinin çeşitli yerlerinde, şeffaf naylonlara sarılı, toplam 87 gram ağırlığındaki uyuşturucu madde ve 1 adet hassas terazi ile içerisinde uyuşturucu olduğuna inanılan içime hazır sarma sigarayı bulup emare zapt ettiklerini kaydetti.


Daha sonra zanlıyı Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne götürdüklerini, burada 4 saat müşahede altında tutulduktan sonra, ikametgahında arama yaptıklarını kaydeden tanık polis, zanlının evinin balkonundaki atık su borusu içerisinde naylon poşete sarılı 100 miligram ağırlığında uyuşturucu madde ile komodin çekmecesi ve mutfak çekmecesinde, uyuşturucu madde satışından elde edinildiği düşünülen 29 bin 880 TL, 450 ABD Doları, 55 Euro ve 20 sterlin parayı bulup soruşturma maksatlı emare zapt ettiklerini dile getirdi.

Tanık polis, zapt ettiği emareleri analiz için Devlet Kimya Laboratuvarı’na, maddelerin muhafazasında kullanılan materyalleri ise parmak izi araştırması için PGM’ye bağlı Parmak İzleri Şubesi’ne göndereceğini söyledi ve zanlı aleyhine başlattığı tahkikatını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden süre talep etti.

 

“Satıcı muhbirinizdi, yakalamadınız”Zanlıyı savunan avukat Batur Sağlamer, polisin talebine itiraz etmedi ancak bazı iddialarını ortaya koydu.

Avukat Batur Sağlamer, müvekkilinin İngiltere’den ülkeye dönüş yaptığını, konu maddeleri kullanım maksatlı satın alıp, alırken kandırılmamak adına teraziyi yanında bulundurduğunu ileri sürdü.

Sağlamer, polisin bilerek, konu mahale uyuşturucu alışverişinden sonra gittiğini iddia ederek “muhbiriniz olan satıcıyı yakalamamak için satış bitikten sonra operasyona başladınız. Polis olduğunuzu bildirseydiniz kovalama yaşanmaz, kaza da olmazdı. Satış yaptığına dair elinizde şahadet yok. Satın alan birini bulursanız, haber verin parasını iade edelim” dedi.

Tanık polis, iddiaları tek tek yanıtladı ve tümünü reddetti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Dilşah Karayel, konu suçun yaygınlığına ve ciddiyetine vurgu yaptıktan sonra, ilk nazarda suçla bağlantısı olan zanlının, serbest kalması halinde tahkikata etki etme olasılığını da dikkate alarak, 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88