'Politikacı değilim, barışa inanıyorum'

banner37

KIBRIS’a konuşan Stelios Hayırsever Vakfı kurucusu Stelios Haji-Ioannou, Stelios Ödülleri’ne yönelik motivasyonunun tamamen hayırsever anlayıştan kaynaklandığını belirterek amacının, iki toplumun bir araya gelmesine yardım etmek olduğunu vurguladı

'Politikacı değilim, barışa inanıyorum'
banner90
banner8

Kıbrıs’ta iki toplumdan bireylerin işbirliği yapmalarını cesaretlendirmek, adada kalıcı barışa katkıda bulunmak amacıyla 10 yıldır sürdürülen Sir Stelios Haji-Ioannou, İki Toplumlu İşbirliğini Teşvik Ödülleri’ni kazananlar ödüllerini dün akşam aldı.

Ödül töreni öncesi KIBRIS’a konuşan Stelios Haji-Ioannou, “Ben barışa inanıyorum. Politikacı değilim, politikacı olmak da istemiyorum zaten. Temel amacım, iki toplumun bir araya gelmesine yardım etmektir” dedi.

Lefkoşa’daki vakfın yeni adresi olan, 5 Markou Drakou Sokak’ta ve Ledra Palace Hotel’e yürüme mesafesinde bulunan, Stelios Hayırsever Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen röportajda Stelios, Stelios Ödülleri’ne yönelik motivasyonunun tamamen hayırsever anlayıştan kaynaklandığını söyledi.

Kendisi ve ailesi hakkında bilgi veren Stelios, şöyle konuştu:

“Her iki ebeveynim Kıbrıs'ta doğsa da ben Yunanistan'da, Atina'da doğdum. Ama ben Yunan değilim, ben Kıbrıslıyım. Sömürgeci geçmişten dolayı İngiliz pasaportum da vardı. 23 yıl önce Londra'ya gittim. Büyük bir Avrupa havayolu şirketi olan Easy Jet'te işe başladım. Orada çalışırken sabit iyi bir gelirim vardı. O zamanlar kazandığım paranın bir miktarını Stelios Hayırsever Vakfı için kullandım”.

“En büyük sorun adanın bölünmüşlük hali”

banner134
Kıbrıslı Rum işadamı, 10 yıl önce Kıbrıs'ın en büyük sorununun ne olduğunu düşünüp işe başladığını ifade ederek, o dönemde ekonomi gayet iyi olduğunu, görünen en büyük sorunun adanın bölünmüşlük hali olduğunu belirtti.

Stelios Haji-Ioannou, şöyle devam etti:

“İş adamlarının sorunun çözülmesinde hak sahibi olabileceği kanısına vardım. Bu fikri yaydık ve bir şekilde iş dünyasında işbirliği yapabilecek beş Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum işadamı bulmayı başardık.

İlk önce beş ödül verdik. Çünkü 10 yıl önce işbirliği yapacak kişileri bulmak çok zordu. 10 yıl sonra bu yıl, yarısı Kıbrıslı Türk ve yarısı Kıbrıslı Rum olmak üzere yaklaşık 700 insandan başvuru aldık.

Geçen yıl görüşmeler sürerken başvurular daha iyimser bir çizgideydi. O yüzden 800 başvuruyla tüm zamanların rekor başvurusunu almıştık. Bu yıl ise yüzde 10-15’lik bir azalma söz konusu. Yine de bu fena bir rakam değil. Aynı zamanda ilk kez Güney’den ve Kuzey’den olmak üzere iki futbol takımı var. Futbolcuları da birey olarak sayarsak daha yüksek bir rakam ortaya çıkıyor.

Asıl önemli olan nokta şu ki, ben barışa inanıyorum. Politikacı değilim, politikacı olmak da istemiyorum zaten. Temel amacım, iki toplumun bir araya gelmesine yardım etmektir. İki toplumun birbirleriyle daha çok konuşacağına inanıyorum. Bu iki toplumun insanları arkadaş olacaklar ve savaşa gitme olasılıkları daha az olacak. Kazanan adadaki barış olacak”.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75