banner6

Politis: B Planı'nda Güzelyurt verilmiyor

banner37

Politis gazetesi, Türk tarafının faaliyetlerinin, yeni planda “Omorfo’”nun (Güzelyurt) olmadığını ortaya koyduğunu iddia etti.

Politis: B Planı'nda Güzelyurt verilmiyor
banner151 banner143

Politis gazetesi “Yeni Palan-Omorfo Yok-Omorfo’yu Dışarı Çıkardılar-Diğer Taraf, Tazminatlar ve Avrupa Damgası Aracılığıyla Yeni Harita Arzuluyor” başlıklı manşetten ve iç sayfadan verdiği haberinde, Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs sorununa ilişkin yeni haritayı-mecazi anlamda- “Omorfo’”nun büyük bir bölümünü Kıbrıs Rum idaresine iade etmeden, belirli planlarla, şekillendirmeyi arzuladığını iddia etti.

Gazete bu planların da, KKTC’deki Taşınmaz Mal Komisyonu’nun yeniden faaliyete geçmesiyle mülkiyet sorununun çözümünden geçtiğini ileri sürdü.

Bu yaklaşımın, “meşhur B planının bir boyutunu teşkil ettiğini” ileri süren gazete, yine elde ettiğini iddia ettiği bilgilere dayanarak Türk tarafının, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından da tanınan Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, finanse edilmesi konusunu yinelediğini, önceliğin ise Güzelyurt ile alakalı durumların en kısa zamanda kapatılması olduğunu iddia etti.

Gazete aynı haberi içerisinde Güzelyurt’taki yatırımlardan, hastane inşası ve üniversite yapılmasından da söz etti.

Türk tarafının, “B Planı” olmadan, Kıbrıs sorununda ortaya çıkacak herhangi bir çözüm senaryosunda toprak konusunun çözümüne neden olacağını düşündüğü oldu bittilere işlerlik kazandırmakta olduğunu savunan gazete, bir diğer ifadeyle, iade edilecek toprakların sadece kapalı bölge Maraş ve ara bölge olduğunu iddia etti.

Öte yandan Alithia gazetesi, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’nın açıklamalarına dayanarak Lefke bölgesine ilişkin bilgilere yer verdi.

Gazete Lefke bölgesinde 3 bin 500 kişinin yaşadığını ve 10 bin kadar da öğrencinin bulunduğunu yazdı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2017, 11:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104