banner6

Posta Dairesi işini yapamıyor

banner37

190 kadrosu bulunan Posta Dairesi'nde sadece 90 kadrolu personel buluyor. Personel eksikliği nedeniyle birçok mektup ilgili adreslere iletilemiyor.

Posta Dairesi işini yapamıyor
banner99

Ceren ÖZBİL

Posta Dairesi'ndeki personel sıkıntısı nedeniyle mektuplar zamanında adreslere ulaştırılamıyor. 190 kadrosu olan dairede sadece 90 kadrolu personel buluyor.

Özellikle bu sıkıntı Girne'de çok ciddi anlamda yaşanıyor. Posta Dairesi'nin Girne şubesi, personel sıkıntısı nedeniyle taahhütlü ve acil mektuplar dışındaki dağıtımları durdurdu.

2 Kasım’da görevden alınan Posta Dairesi Genel Müdürü Yusuf Önderol, görevden alınmazdan birkaç gün önce KIBRIS’a konuşarak, Girne Posta Dairesi'nde çalışan 10 personel olduğunu ve bunun sadece 2 tanesinin mektup dağıtma görevinde olduğunu açıkladı.

“Defalarca yazı yazdım”

Önderol, personel sıkıntısının çözülmesi için bakanlığa defalarca yazı yazdığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Girne’de büyük bir sıkıntımız var. Orada çalışan 10 kişi var. Bunların sekiz tanesi amir, gişe personeli ve şoförden oluşurken sadece iki tane dağıtıcı var. Girne bölgesinin gayet büyüyen, genişleyen bir yapısı olmasına rağmen, biz oraya eleman aldıramadık. Ben bir yıl önce göreve başladım. Defalarca bakanlığa yazı yazdım. Bir şey değişmedi.

Girne'de dağıtım yapılmıyor noktasındadır. Çok acil mektuplar, taahhütlü mektuplar, iki tane dağıtıcının özverisi ile dağıtılıyor. Diğer mektupları neredeyse dağıtılmıyor.”

“Lefkoşa'da kısmen çözüldü”

Yusuf Önderol, Lefkoşa'daki sıkıntıyı büyük bir oranda çözdüklerini söyleyerek, "burada 4 kişiye ek mesai yaptırıyoruz. Dağıtım olmayan yerlerde de acente sistemi ile çözmeye çalışıyoruz. Örneğin Haspolat'ta mektuplar kahveye bırakılıyor" dedi.

“Her kurumda bu sıkıntı var”

Hemen hemen her kurumda, işi fizikken yürütecek eleman noktasında ciddi bir eksik olduğundan söz eden Önderol, konuyu mahkemelerdeki odacı sorunu ile örneklendirdi.

Önderol, bu sorunun çözülmesi için 3 hafta grev yapıldığı hatırlattı ve Posta Dairesi'nde de dağıtıcı pozisyonunun bu duruma benzediğini kaydetti.

Masa başı yapılan işlere göre biraz daha meşakkatli ve emek gerektiren bir iş olduğu için oraya gönüllü eleman bulmakta zorlandıklarını söyleyen Önderol, mektup dağıtım personeli olarak daireye gelen personelin genellikle geçici personel olduğunu belirtti.

“Kadrolu sadece 2 kişi”

Posta Dairesi'nin 30 tane mektup dağıtım elemanı kadrosu olduğunu kaydeden Önderol, şu şekilde konuştu:

“Kadromuzda 30 tane mektup dağıtım işini yapan personel görünüyor. Ancak kadrolu mektup dağıtım işini yapan sadece 2 kişi var. Bize mektup dağıtım işini yapan kişiler, diğer dairelerden gelen geçici personeldir. 1998 yılından beri Posta Dairesi'ne kadrolu eleman alınmadı.

Toplam kadro sayısı 190 civarıdır, kadrolu personel sayısı 90'dır. Yarıdan fazlası ya geçici işçidir, ya da geçici personeldir.

Posta konusunda dünyada da gelişen trend koli ve paket postasıdır. Pul yapıştırıp, alıp gönderme işi artık yok denecek noktaya ulaşmıştır. Her şey e-mail, mesajla çözülüyor.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2016, 12:18
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104