banner6

Pozitif vakalar yeni cezaevine nakledildi

banner37

Ülkemizde yıllardır kapasitesinin oldukça üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs testleri pozitif çıkan 50 mahkûm ve tutuklu, Yeni Ceza Evi Kompleksi’ne gönderildi

Pozitif vakalar yeni cezaevine nakledildi
banner99

ÖNCE HASTANEYE SONRA YENİ CEZAEVİNE… 175 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nde dün sabah saatlerinde test sonuçları pozitif çıkan 50 mahkûm ve tutuklu Pandemi Hastanesi’nde kontrolden geçirildi. Söz konusu kişiler daha sonra Yeni Cezaevi Kompleksi’nin içinde yer alan Çocuk Cezaevi Bölümü’ne yerleştirildi. Bu arada Merkezi Cezaevi’ndeki temaslı sayısı ise 260’a yükseldi. Bu kişilerin pozitife dönmesinden endişe duyuluyor.

“CEZAEVİNDE 260 TEMASLI VAR”… İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Emre Hacı, Merkezi Cezaevi’ndeki Covid-19 pozitif vaka sayısının 50’ye, temaslı sayısının ise 260’a yükseldiğini açıkladı. Üç koğuşta toplam 50 pozitif vakaya rastlandığını kaydeden Hacı, hükümlülere her gün PCR testi yapıldığını da söyledi. KTAMS Başkanı Güven Bengihan ise mahkûmların Yeni Cezaevi Kompleksi’nde çocuklar için ayrılan özel bir koşuğa yerleştirildiğini belirterek, bu koğuşun 70 kişilik olduğunu, ancak şimdiden 50 kişiyle dolduğunu söyledi.

Ahmet KARAGÖZLÜ


Ülkemizde yıllardır kapasitesinin kat ve kat üzerinde hizmet veren Merkezi Cezaevi’nde Koronavirüs vakalarının görülmeye başlamasının ardından test sonuçları pozitif çıkan 50 mahkûm ve hükümsüz tutuklu, Yeni Cezaevi Kompleksi’ne gönderildi.


1982 yılında inşa edilen 175 kişi kapasiteli Merkezi Cezaevi’nde 550 mahkûm ve tutuklu bir arada tutuluyor.

Ancak geçtiğimiz günlerde cezaevinde pozitif vakaların ortaya çıkması İçişleri Bakanlığı’nı harekete geçirdi.


Hatırlanacağı üzere test sonuçları pozitif çıkan mahkûm ve tutuklular, geçtiğimiz günlerde karantina otellerine yerleştirilmişti. Ancak bu durum çeşitli güvenlik zafiyetlerine de yol açıyordu.


İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in talimatıyla dün sabah saatlerinde test sonuçları pozitif çıkan 50 mahkûm ve tutuklu Pandemi Hastanesi’nde kontrolden geçirildikten sonra Yeni Cezaevi Kompleksi’nin içinde yer alan Çocuk Cezaevi Bölümü’ne yerleştirildi.


Öte yandan Merkezi Cezaevi’ndeki temaslı sayısı da 260’a yükseldi. Temaslı kişilerin pozitife dönmesinden endişe duyuluyor.

Hacı: Cezaevinde 50 vaka, 260 temaslı var

banner134


İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Emre Hacı, Merkezi Cezaevi’ndeki Covid-19 pozitif vaka sayısının 50’ye, temaslı sayısının ise 260’a yükseldiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Emre Hacı, Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) Merkezi Cezaevi’nde çıkan Covid-19 vakalarıyla ilgili bilgi verdi.

Üç koğuşta toplam 50 pozitif vakaya rastlandığını kaydeden Hacı, vakaların tümünün Çocuk Cezaevi’ne taşınacağını söyledi. Hacı, Çocuk Cezaevi’nin bu amaçla temizlenip hazırlandığını da söyledi.

Hacı, hükümlülere her gün PCR testi yapıldığını sözlerine ekledi.

 

Bengihan: 70 kişilik koğuşun 50’si doldu


Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Merkezi Cezaevi’nde 50 mahkûmun testinin pozitif çıktığını, mahkûmların Yeni Cezaevi Kompleksi’nde çocuklar için ayrılan özel bir koşuğa yerleştirildiğini söyledi.


Bengihan, söz konusu koğuşun 70 kişilik olduğunu, ancak koşuğun şimdiden 50 kişiyle dolduğunu belirtti.


Yeni Cezaevi Kompleksi’nin şartnameye uygun teslim alınmadığını ve henüz geçici bir kabulün de yapıladığını kaydeden Bengihan, “Mahkûmlar elde olmayan nedenlerle oraya gönderiliyor” dedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104