Prim ödemesiyle, piyasaya 35 milyon TL’lik kaynak

banner37

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, geçen ay Temmuz ayı primlerini ödediklerini bunun da, piyasaya 35 milyon TL’lik kaynak aktarıldığı anlamına geldiğini söyledi.

Prim ödemesiyle, piyasaya 35 milyon TL’lik kaynak
banner90
banner99


“PRİM ÖDEMELERİ İLE PİYASAYA KAYNAK AKTARIYORUZ”… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, işletmelerin devamlılığı ve istihdamın sürekliliği ilkeleri ile yola devam ettiklerini, geçen ay Temmuz ayı primlerini ödediklerini ve bu primlerin toplamının 35 milyon TL olduğunu kaydederek, bunun da prim ödemesinin piyasaya 35 milyon TL’lik kaynak aktardığı anlamına geldiğine dikkat çekti.

“İŞBUL BU ÜLKENİN GELECEĞİ OLACAK”… Tekakpınar, Ocak 2020’de hayata geçirdikleri ‘İşbul’un işveren ile iş arayanları portal üzerinde buluşturacağına dikkat çekerek, İşbul’un amaçlarından birinin çok ciddi bir istatistiki veri elde etmek olduğunu kaydetti. Tekakpınar, pandemi nedeni ile projenin aktif olamadığını ifade ederek, İşbul’u 2-3 aya kadar aktif hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Eniz ORAKCIOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, ülkemizde pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik kriz için bakanlık olarak, pandeminin başından bu güne kadar 44 kararname, 11’de tüzük değişikliği yaptıklarını söyledi.


Tekakpınar, ekonominin genel anlamda küçüleceğinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, çalışma hayatının içerisinde ekonomik anlamda en çok etkilenecek olan sektörün ise turizm sektörü olacağını vurguladı.


Tekakpınar, işletmelerin devamlılığı ve istihdamın sürekliliği ilkeleri ile yola devam ettiklerini söyleyerek, geçen ay Temmuz ayı primlerini ödediklerini ve bu primlerin toplamının 35 milyon TL olduğunu kaydetti.

44 kararname, 11 tüzük değişikliği


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Erçin Tekakpınar, pandeminin tüm dünyayı etkileyen, ekonomik anlamda ülkeleri oldukça zorlayan bir kriz olarak karşımıza çıktığını belirterek, görüp görebileceğimiz en büyük krizle yüz yüze olduğumuzu kaydetti.


Tekakpınar, pandemi krizinin en fazla çalışma hayatını etkilediğine vurgu yaparak, Koronavirüsün oluşturduğu sağlık riskinden dolayı Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 14 Mart’tan sonra işletmelerin büyük bir kısmının kapatıldığını ve 2-2 buçuk ay boyunca birçok sektörün kapalı kaldığını hatırlattı.


Kapalı geçen sürenin ardından sektörlerin peyder pey açıldığını söyleyen Tekakpınar, o günden bu güne çalışma hayatını yeniden dengelemek için çaba gösterdiklerini, yeniden açılma süreci ile birlikte işletmelerin ekonomik sorunlarını en aza indirmeye ve maliyetleri azaltmaya yönelik politikalar üzerinde çalıştıklarını belirtti.


Pandeminin başından bu güne bakanlık olarak toplamda 44 kararname, 11 de tüzük değişikliği yaptıklarına vurgu yapan Tekakpınar, pandemi süreci ile birlikte çalışma hayatını tekrardan dizayn ettiklerini, sorunlar karşılarına çıktıkça kararname yaptıklarını ve 4 ayda yeni bir mevzuat yarattıkları kaydetti.

“Çeşitli kararlarla çözüm ürettik”


Mart ayında kapanan sektörlerin çalışanlarını mart ayı için bir şekilde ödeyebildiklerini söyleyen Tekakpınar, Nisan ve Mayıs ayında çalışamayan sektörlerin çalışanlarını da ödeyemediğine dikkat çekti.


Tekakpınar, bakanlığın bu dönemde ücret desteği ile ilgili çalışmalar yaptığına işaret ederek, çalışanlara Bakanlar Kurulu kararı ile bin 500 TL destek verdiğini belirtti.


O dönemde bankaların da tek şube çalıştığını hatırlatan Tekakpınar, bakanlığın yaptığı destek ödemelerinin gecikmesindeki sebeplerden birinin de bankaların tek şube çalışması olduğunu kaydetti.


Tekakpınar, sektörlerin açılmaya başlaması ile başka sorunların ortaya çıktığını vurgulayarak, açılacak işletmelerin vergi mükellefiyetleri, sosyal sigorta, ihtiyat sandığı yatırımları gibi belli yükümlülükleri ve yasal zorunlulukları olduğunu, bu nedenle de ekonomik sorunlar baş gösterdiğini anlattı.


Bu sorunun çözümü için başka önlemler de aldıklarının altını çizen Tekakpınar, 2’nci pakette küçük işletmelere 4 ay boyunca 2 bin TL destek verme ve işverenin sosyal sigorta primlerinde bir yıl boyunca indirim yapılması kararı aldıklarını ifade etti.

“Piyasaya 35 milyon TL aktarıldı”


Tekakpınar,  işletmelerin devamlılığı ve istihdamın sürekliliği ilkeleri ile yola devam ettiklerini söyleyerek, geçen ay Temmuz ayı primlerini ödediklerini ve bu primlerin toplamının 35 milyon TL olduğunu kaydetti.


banner134
Bunun da, prim ödemesinin piyasaya 35 milyon TL’lik kaynak aktardığı anlamına geldiğini vurgulayan Tekakpınar, prim ödemelerinin bir yılın sonunda toplam 500-550 milyon TL civarına ulaşacağını ve bu paranın piyasaya kaynak yaratacağına dikkat çekti.


Tekakpınar, sözlerine şu şekilde devam etti:


“Aldığımız kararlar içerisinde küçük işletmelere 2 bin TL destek vermek var. Bu destekle işletmelerin yeniden çalışma hayatına adaptasyonu, işletmelerin devamı ve istihdamın korunmasını hedefliyoruz.”

“En çok etkilenen sektör turizm”


Tekakpınar, ekonominin genel anlamda küçüleceğinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, çalışma hayatının içerisinde ekonomik anlamda en çok etkilenecek olan sektörün ise turizm sektörü olacağını vurguladı.


Tekakpınar, ekonomik anlamda etkilenecek turizm sektörlerinden başta, oteller, gazinolar ve seyahat acenteleri olmak üzere bunların desteklediği sektörlerin de bir nebze etkileneceğini söyledi.


Temmuz 2019 yılında turizm sektöründen 20 bin kişinin ekmek yediğini belirten Tekakpınar, birçok çalışanın da krizden etkileneceğine vurgu yaptı.

“Sosyal sigortalar borçlanmak zorunda kalmayacak”


Ekonominin küçülmesine pareler olarak sosyal güvenlikle ilgili fonların gelirlerinde de azalma olacağının altını çizen Tekakpınar, gelirlerde şu ana kadar da bir azalmanın söz konusu olduğunu fakat Sosyal Sigortalar Dairesi’nin emeklileri ödemek için geçmişte olduğu gibi borçlanmak zorunda kalmadığını kaydetti.


Tekakpınar, emeklilerin paralarını ödediklerine işaret ederek, ödemeler sonunda fonun artı verdiğini vurguladı.


Tekakpınar, ilerleyen günlerde Sosyal Sigortalar Dairesi’nin borçlanmak zorunda kalmayacağını söyleyerek, 2010 yılında yaşanan sürecin yeniden yaşanmayacağını belirtti.


İşsizlik konusunda da ciddi bir tablonun söz konusu olmadığını ifade eden Tekakpınar, işverenin çalışanına sahip çıktığını ve açılma ile birlikte Nisan ve Mayıs aylarında gelirlerde sıkıntı yaşansa da Haziran ve Temmuz itibarı ile bir düzelme gözlemlediklerini belirtti.


Tekakpınar, bundan sonraki süreçte sosyal sigortalar prim borçlarının bir kısmını ödeyeceklerini ve bunun işverene ciddi bir destek olacağını söyleyerek, böylelikle işverenin geriye kalan miktarı ödeyebileceğini ve sosyal sigortalar sisteminden kopmayacağını, aktif sigortalı sayısının artmayacağını ve mevcudun korunacağını kaydetti.

“İşbul bu ülkenin geleceği olacak”


Tekakpınar, Ocak 2020’de hayata geçirdikleri ‘İşbul’dan bahsederek, işverenler ve iş arayanların İşbul üzerinden buluşacağını ve açılan münhaller üzerinden iş arayan ile işverenin buluşacağını belirtti.


İşbul’un amaçlarından birinin çok ciddi bir istatistiki veri elde etmek olduğunu belirten Tekakpınar, pandemi nedeni ile projenin aktif olamadığını ifade etti.


Tekakpınar, portalın; “ülkede ne kadar münhal var, bu münhalların sektörlere dağılımı nedir, ne kadar işsiz veya iş arayan var göstereceğini” söyleyerek, “işverenlerin hangi nitelikte eleman aradıklarını öğreneceğiz ve yabancı iş gücü talebini de dengeleyebileceğiz” dedi.


İşbul’un 2-3 aya kadar aktif hale geleceğini vurgulayan Tekakpınar, “Bu konuda ise açılacak münhallerin işbul üzerinden olması zorunlu kılınacak. İşbul’dan işverenlerin eleman almasını destekleyebilmek için de teşvik programları oluşturacağız. Hem belirli bir miktar ücret desteği vereceğiz, hem de sosyal sigorta, ihtiyat sandığı primlerinin belli bir oranını karşılayacağız. Kısacası İşbul bu ülkenin geleceği olacak. Bu program, hem işverenin daha rahat eleman bulmasını sağlayacak, hem de iş arayanların daha kolay iş bulmasına yardımcı olacak” şeklinde sözlerine son verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75