Prof. Dr. Cavit Atalar: Eski yapılar denetlenmeli

banner37

Prof. Dr. Cavit Atalar: Eski yapılar denetlenmeli
banner90
banner8

Kısa süre önce yaşanan ve büyük acılara neden olan İzmir depreminin ardından uzmanlar, dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 15’inin meydana geldiği Alp – Himalaya deprem kuşağında yer alan Kıbrıs Adası’nda da, depreme karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekti: 


CİDDİ ZARARA NEDEN OLAN 16 DEPREM…

Dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 15’inin meydana geldiği Alp – Himalaya deprem kuşağında yer alan Kıbrıs Adası’nda 1800’lü yılların sonundan bugüne kadar ciddi zarara yol açan 16 deprem yaşandı. Özellikle 1953 yılında yaşanan ve “Çifte Baf Depremi” olarak bilinen depremde 64 kişi hayatını kaybetti, 9 köy tamamen yıkıldı, 4 bin kişi de yaralandı. Ancak bazı kayıtlarda bu depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 40 olarak geçiyor. 

“ZEMİN ÇOK ÖNEMLİ”…

YDÜ Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar, ülkede yeni binalar yapılırken son çıkan deprem yönetmeliklerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi ve bu konuda inşaat yapılan zeminin çok önemli olduğunu belirtti. Depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Atalar, bina yapılmadan önce zeminde bulunan beton veya toprağın iyi incelenmesi gerektiğini ifade etti. Atalar, “inşaatın doğru zemine yapılmaması durumunda depremde yıkılma olasılığı çok daha yüksektir” dedi. 

Ceren ÖZBİL 
   Kısa süre önce İzmir’de meydana gelen deprem, Kıbrıs’ta olası bir deprem durumunda yapılması gerekenlerin ne kadar bilindiği ve bu konuda ne derece önlem alındığının sorgulanmasına yol açtı. 
   Bilindiği üzere Kıbrıs Adası dünyadaki depremlerin yaklaşık yüzde 15’inin meydana geldiği Alp – Himalaya deprem kuşağında yer alıyor ve 1800’lü yılların sonundan bugüne kadar da adada can ve mal kayıplarına yol açan 16 şiddetli deprem yaşandı. 
   Bu depremler arasında özellikle 1941, 1953, 1995, 1996 ve 1999’da yaşananların ciddi zararlara neden olduğu kayıtlarda yerini aldı. 
   Ayrıca bazı kayıtlara göre, 1953 yılında yaşanan ve “Çifte Baf Depremi” olarak bilinen depremde 64 kişi hayatını kaybetti, 9 köy tamamen yıkıldı, 4 bin kişi de yaralandı. Ancak bazı kayıtlarda bu depremde yaşamını yitirenlerin sayısı 40 olarak geçiyor. 
   KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Deprem ve Zemin Araştırma ve Değerlendirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cavit Atalar, depreme karşı alınması gereken önlemler ve olası bir deprem durumunda yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. 

“Zemin önemli” 

   Cavit Atalar, ülkede yeni binalar yapılırken son çıkan deprem yönetmeliklerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi ve bu konuda zeminin çok önemli olduğunu belirtti. 
   Depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirten Atalar, bina yapılmadan önce zeminde bulunan beton veya toprağın iyi incelenmesi gerektiğini ifade etti. 
   Atalar, “inşaatın doğru zemine yapılmaması durumunda depremde yıkılma olasılığı çok daha yüksektir” dedi. 

banner134
“Eski yapılar denetlenmeli” 

   Atalar, KKTC’deki deprem yönetmeliğinin ilk olarak 1973’te yapıldığını hatırlattı ve ardından bu yönetmeliğin 1990’larda yenilendiğini belirtti. 
   Söz konusu yönetmenin son olarak bir yıl önce tekrar yenilendiğine dikkat çeken Atalar, eski deprem yönetmeliğiyle yapılan binaların gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. 

“1994’ten günümüze 16 yıkıcı deprem yaşandı” 

   Atalar, Kıbrıs’ın birinci derece deprem ülkesi olduğunu söyledi ve son zamanlarda her ne kadar ölümcül ve yıkıcı depremler olmasa da geçmişte çok büyük depremler yaşandığını hatırlattı. 
   Atalar, kayıtlara başlandığı tarihten, yani 1894 yılından itibaren ülkede 16 yıkıcı deprem yaşandığını belirtti. Bunların özellikle 5’inin, ülkeye çok ciddi zarar verdiğini ifade eden Atalar, bu depremlerin ise 1941, 1953, 1995, 1996 ve 1999’da yaşandığını belirtti. 
   Cavit Atalar, bu depremler içerisinde ülkeye en çok zarar veren depremin ise 1953 yılında yaşanan ve “Çifte Baf Depremi” denilen deprem olduğunu belirtti ve şöyle konuştu: 
   “Bu dönemde 8 saniye ara ile 6.1 ve 6.0 büyüklüğünde deprem olmuştur. Bir tanesi denizde, bir tanesi karada olmuştur. Karada olan deprem 7 kilometre derinliğinde oldu. Bu depremde bazı iddialara göre 40, bazı iddialara göre ise 64 kişi ölmüştür. Yine aynı depremde 200 kişi yaralanmış ve 4 bin kişi evsiz kalmıştır. Tüm Baf köyleri hasar görmüştür, 9 köy tamamen yıkılmış, Baf kasabası da büyük oranda zarar görmüştür.” 

“Halk, Kıbrıs’ta deprem olmaz diye düşünüyor” 

   “Kıbrıs’ta asla deprem olmaz” diye bakıldığını kaydeden Atalar, Kıbrıs’ın deprem ülkesi olduğunu ancak halkın kabul etmediğini belirtti. 
   Bir süre deprem olmaması nedeniyle halkın deprem olabileceğini unuttuğunu kaydeden Atalar, ancak tedbiri hiçbir zaman elden bırakmayıp her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Atalar, depremin ne zaman ve hangi büyüklükte olacağının bilinmediğini belirtti. 

“1996 depremi Güney Kıbrıs’ta ciddi zarara yol açtı” 

   1996 depreminin 6.9 büyüklüğünde olduğunu hatırlatan Atalar, ancak bu depremin kara değil, denizde olduğunu ifade etti. Bu depremin denizde 70 kilometre içeride olduğunu söyleyen Cavit Atalar, bu depremde Kuzey Kıbrıs’ta hasar olmasa da güneyde hasar olduğunun altını çizdi. 
   Atalar, bu depremde Güney Kıbrıs’ta o zamanın parası ile 3 milyon Kıbrıs Lirası’nın üzerinde hasar olduğunun altını çizdi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75