banner6

Prof. Dr. Salih Saner: Felaket telalığına gerek yok

banner37

“KKTC odaklı deprem beklemiyorum”

Prof. Dr. Salih Saner: Felaket telalığına gerek yok
banner150

banner150 banner150

CANLI AKTARIM

Yakındoğu Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Saner, “Kıbrıs yayı bir deprem fayıdır ama Kıbrıs birinci derece deprem bölgesi değildir” diyerek felaket tellallığına gerek olmadığını KKTC odaklı bir deprem beklemediğini kaydetti 

   Yakındoğu Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Saner, Kıbrıs Tv’de yayınlanan Sabah Sabah programına telefon aracılığıyla bağlandı, moderatör Nihan Yücel’e açıklamalarda bulundu.
   Deprem konusuyla ilgili Kıbrıs’ta felaket tellallığına gerek olmadığını söyleyen Prof. Saner,  “Kıbrıs’ta deprem kuşağı deniz içersinde Hatay’dan Limasol’a doğru uzanıyor. Limasol’un 50 kilometre güneyinde deniz içerisinde kavis yaparak Baf açıklarından geçip Antalya’ya uzanıyor. Buna Kıbrıs yayı diyoruz. Bir de Beşparmak Dağları’nda faylar var. Ama buradaki faylarda büyük deprem beklenemez” dedi
   Limasol’dan  deniz altından geçen Kıbrıs yayının deprem fayı olduğuna vurgu yapan Saner, Kıbrıs’ın birinci derece deprem bölgesi olmadığını kaydetti. “KKTC’de olan arkadaşlarda panik var ama Kıbrıs birinci deprem bölgesi değildir. KKTC deprem bölgesine yakın bir alandır. Ben KKTC’de bir deprem beklemiyorum” ifadelerine yer verdi. 

“Kıbrıs’ta deprem olacak denirse ne anlama gelir?”
   “Kıbrıs’ta deprem olacak denirse ne anlama gelir” sorusuna yanıt veren Saner, şöyle devam etti:


   “Odak noktası olursa tehlikeli olur ama uzak bir noktada olursa gönlümüz daha rahat olur. KKTC odaklı deprem olacağını düşünmüyorum. İki sene önce Beyarmudu depremi olmuştu yine olabilir ama KKTC odaklı çok büyük bir deprem beklemiyorum.”

   “Deprem olur ya da olmaz lafını hiç kimse söyleyemez” diyerek sözlerine devam eden Prof. Dr.Saner, “Kıbrıs’ta deprem olursa Hatay’dan Limasol’a gelen kavis üzerinde olabilir. Limasol ile Antalya arasındaki fayda olabilir. Nerede olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Kıta kabuğunu kesen faylardaki depremleri konuşuyoruz biz. Büyük depremler böyle oluyor. Antalya’dan Kıbrıs’a gelen hat üzerinde sıklıkla deprem oluyor, Limasol’un 50 km güneyinde de devamlı oluyor. Kıbrıs’ın doğusunda deniz içerisinde oluyor. Kıbrıs yayı bir deprem fayıdır” diye konuştı.

  
“Tsunami olabilir ama bu depremle alakalı değil”
   Prof Dr. Saner, Kıbrıs’ta tsunami (denizdeki dev dalgalar) görülmesi mümkün mü? sorusuna şu yanıtı verdi:
   “Hatay’dan Limasol’un güneyine gelen hat üzeri deniz alanıdır. Orada herhangi bir fay oluşumu ve deniz tabanında oluşacak kırığın iki tabanında bir fark oluşumu gerçekleşirse bu muazzam bir itme yapar. O zaman açık denizde bir tsunami olabilir.” 
   Prof Saner, Maraş depremi sonrasında tsunami olabilir şeklindeki söylemlerin ise gerçekçi olmadığını çünkü Maraş depreminin denizde değil karada olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2023, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104