“Proje tamamlandı, çalışmalarımız sürüyor”

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, göreve yeni geldikleri halde Gazimağusa Limanı’nda 3 yıl önce çöken tarihi ahşap iskele ve denizin dibindeki molozlarla ilgili konuya öncelik verdiklerini belirtti

“Proje tamamlandı, çalışmalarımız sürüyor”
banner90
banner99

“HAFTAYA LİMANDA MÜDAHALEYE BAŞLIYORUZ”… Bakan Üstel, dipte ne olduğunu görmek için Gazimağusa Denizciler Birliği ve Deep Dive Diving Center’i kendisinin görevlendirdiğini söyleyerek, çalışmalara başlamak için buradan gelecek raporu beklediklerini ve limana müdahalenin gelecek hafta başlayacağını belirtti. Üstel, gerçekler bu şekildeyken, yapılan eylem uyarısına anlam veremediğini söyledi.

Eniz ORAKCIOĞLU

Gazimağusa Denizciler Birliği ile Deep Dive Diving Center’in Gazimağusa Limanı’nda 3 yıl önce çöken tarihi ahşap iskele ve denizin dibindeki molozlarla ilgili açıklamalarına, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel’den cevap geldi.


Üstel, Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgürel ile Deep Dive Diving Center Sahibi Erol Adalıer’in, moloz yığının kaldırılması için gerekli araştırmanın kendi inisiyatifleriyle yapıldığını vurgulayarak, iskelenin yapımı konusunda verdiği söz ortada iken, aksi yönde algı oluşturulmaya çalışılıp tehditkar açıklamalar yapılmasını, üzüntü ve hayretle karşıladığını söyledi.

“Projeyi tamamladık, çalışmaları başlattık”


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ünal Üstel, 2017 yılında yarısı yıkılan ve bugüne kadar tamir edilmeyen Gazimağusa Limanı’ndaki ahşap iskele ile ilgili KIBRIS’a konuşarak, 24 Aralık 2020 tarihinde Gazimağusa Limanı’na giderek 2017’de bir bölümü yıkılan ve o günden bu yana tamiri için adım atılmayan iskeleyi yerinde incelediğini anlattı.


Üstel, yıkılan iskelenin yarattığı mağduriyet ve tehlikeyi yerinde gördüğünü, Gazimağusa Limanı’ndaki özel tekne, turistik gezi teknesi ve balıkçıların şikayetini bizzat dinlediğini, iskelenin tamiratı için o güne kadar herhangi bir adım atılmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ederek, yıkılan kısmın yeniden yapılacağını da konuştuğu kişilere söylediğini belirtti.

banner134
  Üstel, liman ziyaretin de konuştukları ve kendilerine dalış yaparak bakanlık adına incelemelerde bulunmaları istenen Deep Dive Diving Center Sahibi Erol Adalıer ve Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgüler’in KIBRIS Gazetesi’ne yaptıkları açıklamalardan dolayı üzüntü duyduğunu ifade etti.


Üstel, denizin dibinde ne var bakmak, keşif yapmak ve kazıkları çakmak için Erol Adalıer’i ve Melih Akgüler’i kendilerinin görevlendirdiğini söyleyerek, konunun bu şekilde saptırılmasının doğru olmadığını kaydetti.


Mendireği iki metreye yükseltmek için projeyi tamamladıklarını ve çalışmayı başlattıklarını aktaran Üstel, önümüzdeki haftadan itibaren de oradaki müdahalenin başlayacağını ifade etti.


Üstel, 3 sene önce çöken iskelenin parçalarının denizin dibinde olduğunu vurgulayarak, Deep Dive Diving Center Sahibi Erol Adalıer ve Gazimağusa Denizciler Birliği Başkanı Melih Akgüler’in neden duruma müdahale etmediğini sorguladı.


“Bunca yıldır Mağusa sevdalıları nerdeydi” diyen Üstel, bu kişilerin tam da bakanlık konuyu ele almış ve çalışma başlatmışken böyle bir tutum içerisinde girme sebeplerini anlamadığını dile getirdi.

“15 gündür bu sorunla uğraşıyoruz”


Üstel, makama geleli bir ay olduğunu ve 15 gündür bu konu ile uğraştıklarının altını çizerek, “2022 Mali Yılı Bütçesi’ne iskeleyi koyabilmek için projelendirme yaptık ve iskeleyi iki metre genişliğinde insanların yatlarına kolayca ulaşabilecek şekilde tasarladık. Bunu yaparken de bu tür sitemkar lafların bize aktarılması bizi üzmüştür” şeklinde konuştu.


Projeyi hayata koymak için raporu beklediklerine dikkat çeken Üstel, raporun ellerine henüz gelmediğini ve raporu oluşturacak kişilerin de “limanın girişinde eylem yapacağız” şeklinde talihsiz açıklamaları olduğunu kaydetti.


Bu hafta tekrardan Mağusa’ya giderek çöken iskeleyi uzmanlarla inceleyeceklerini belirten Üstel, göreve gelir gelmez kendilerine iletilen bu sorunun arkasında olduklarını kaydetti. Üstel, projeyi en asgari maliyetle ve en erken zamanda hayata koyacaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75