banner6

Psikolojimiz bozuldu

banner37

Psikolojimiz bozuldu
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Son birkaç senedir gerek dünyada, gerekse ülkemizde yaşanan olumsuz olayların ardı arkası kesilmezken, yaşananlar insan psikolojilerini de ciddi şekilde etkiledi.

   Ülkemizde yaşanan pandemi, dövizin yükselişi, pahalılık, zamlar, elektrik kesintileri, yaşam standartlarının düşmesi ve ekonomik krizin yanı sıra sağlık alanında büyük sıkıntılara sebep olan ilaç eksikliği toplumu büyük ölçüde etkilerken, çözüm bekleyen birçok soruna karşın hükümetin bozulması sinirleri de iyice bozdu.

   Uzmanlar tüm bu sorunlar üzerine alkol ve uyuşturucu kullanımındaki artışa dikkat çekerek, antidepresan kullanımının da arttığını hatta ve hatta küçük yaşlara kadar indiğini vurguladı.

Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, ülkede yaşanan sıkıntılar sebebi ile son 2-3 yıldır reçeteli antidepresan kullanımının arttığını ve küçük yaşlara kadar indiğini belirterek, eczanelere ulaşan reçetelerde ortaokul çağında çocuklar için antidepresan olduğuna işaret etti.

   Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, son yıllarda ruhsal problem yaşayıp kliniklere başvuranların sayısında da yüzde 100 artış olduğuna dikkat çekerek, acil başvurularda da çok büyük artış olduğunu ifade etti.

   Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Gizem Ercantan, toplumumuzda yapılan çok büyük bir yanlış olduğuna dikkat çekerek, herkesin birbirine kıyafet önerir gibi antidepresan önerdiğini söyledi.

Öksüz: Antidepresan kullanımı küçük yaşlara indi

   Eczacılar Birliği Başkanı Umut Öksüz, ülkede yaşanan sıkıntılar sebebi ile son 2-3 yıldır reçeteli antidepresan kullanımının arttığını ve küçük yaşlara kadar indiğini belirterek, bunun ciddi bir problem olduğuna dikkat çekti.

   Öksüz, eczanelere gelen reçetelerde antidepresan ilaçlarında artışın çok fazla olduğuna vurgu yaparak, toplumdaki gelecek kaygısı, ekonomik kriz, çocuklardaki sağlıksız beslenme, yaşam kalitesinin düşmesi gibi sebeplerle antidepresan kullanımın çok fazla yaygınlaştığını ifade etti.

   Devletin gıda analizi yapabilecek bir laboratuvarı olmadığını söyleyen Öksüz, “Çocuklar bu sebeple sağlıklı beslenemiyor ve gelecek kaygısı büyüyor. Hükümet kişisel sorunlarına eğildiğinden toplumun sorunları çözümsüz kalıyor ve ekonomik kriz sebebi ile insanların yaşam kalitesi düşüyor. Bu nedenlerle psikolojik sorunlardaki artış antidepresan kullanımına yansıyor” dedi.

   Öksüz, eczanelere ulaşan reçetelerde ortaokul çağında çocuklar için antidepresan olduğuna işaret ederek, lise çağındaki çocuklarda da reçeteli kullanımına çok rastladıklarını, özellikle üniversite öğrencileri arasında antidepresan kullanımın çok yaygın olduğunu vurguladı.

   “Toplumda inanılmaz derecede antidepresan kullanımı var” diyen Öksüz, reçetesiz kullanımların da arttığına dikkat çekti.

Çakıcı: Başvurular yüzde yüz arttı

   Psikiyatrist Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, son yıllarda pandemi ve ekonomik kriz sebebi ile toplumda psikolojik rahatsızlıkların ciddi oranda arttığını söyleyerek, Ruh Sağlığı Hastalıkları Pandemisi’nin yaşandığını ifade etti.

   Çakıcı, ekonomik kriz sebebi ile insanların yaşam standartlarının düştüğüne, yaşam tarzlarının değişmek zorunda kaldığına işaret ederek, başta depresyon ve anksiyete bozukluklarının arttığına, intiharların da daha sık duyulmaya ve görülmeye başlandığına dikkat çekti.

   Ruh Sağlığı Hastalıkları Pandemisi ile birlikte alkol ve uyuşturucu kullanımında ciddi artışlar görüldüğünü kaydeden Çakıcı, antidepresan kullanımında da patlama yaşandığını söyledi.

   Çakıcı, ruh sağlığı hastalıklarındaki artışla orantılı bir şekilde artış gösteren alkol ve yasaklı madde kullanımının destek almaktan kaçınanların sığındığı yol olduğunu, destek için başvuranların ise antidepresan kullanımındaki artışa sebep olduğunu ifade etti.

   Ruh sağlığını bozan gelecek kaygısı, yaşam standartlarının düşmesi gibi bireysel sebeplerin dışında, tarihsel travmalar, ekonomik kriz, savaş, göç ve siyasal krizler gibi sosyo-kültürel sebeplerde olduğunu kaydeden Çakıcı, hem pandemi, hem ekonomik kriz, hem de hükümet kaosunun toplumun psikolojisini ciddi anlamda etkilediğini kaydetti.

   Çakıcı, son yıllarda ruhsal problem yaşayıp kliniklere başvuranların sayısında da yüzde 100 artış olduğuna dikkat çekerek, acil başvurularda da çok büyük artış olduğunu ifade etti.

Ercantan: Herkes birbirine antidepresan öneriyor

   Sosyal Hizmet Uzmanı ve Aile Danışmanı Gizem Ercantan, toplumumuzda yapılan çok büyük bir yanlış olduğuna dikkat çekerek, herkesin birbirine kıyafet önerir gibi antidepresan önerdiğini söyledi.

   Ercantan, bireylerin birbirini antidepresana yönlendirdiklerini vurgu yaparak, bireylerin de sırf antidepresan kullanabilmek adına psikiyatristlere başvurarak reçeteli antidepresan kullandıklarını ya da birbirlerinden antidepresan temin ettiklerini kaydetti.

   Bir süredir ülkemizde kötüye giden ekonomi, yaşam standartlarındaki düşüş ve aile yapılarının bozulması gibi sebeplerle toplumda psikolojik sorunlar yaşandığını, bu yaşanan buhrandan çıkış arayan bireylerin konuşmak yerine ilaç kullanmayı tercih ettiklerini işaret etti.

   Ercantan, bireylerin psikologa ya da sosyal hizmetler uzmanlarına danışmak yerine sorunlarını konuşarak değil ilaçla gidermeye yöneldiğinin altını çizerek, konuşarak çözemeyeceklerini düşündükleri problemlerini ilaç sihirli değnekmiş gibi ve dokununca geçecekmiş gibi düşünerek hareket ettiklerine dikkat çekti.

   Psikolojik sorunlarla kendilerine danışanların sayısında artış olduğuna işaret eden Ercantan, yaşanan her türlü problemin altında psikolojik baskının yer aldığını belirtti.

   Ercantan, pandemi, savaş, ekonomik ve hükümet krizi derken toplumun ciddi şekilde psikolojik sorunlarla boğuştuğunu söyleyerek, özellikle yaşam standartları üzerinde yaşayan bireylerin yaşam standartlarının düşmesi, asgari ücretle geçinen bir ailenin çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayamaması, sağlığa, eğitime para yetiştirememesi gibi sebeplerin de bireylere ağır gelebildiğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110